Autor : Agata Szczepańska
2023-11-17 10:22
Lekarz, prawnik, były rzecznik rządu czy pedagog? Za niespełna miesiąc kończy się kadencja Rzecznika Praw Dziecka i pojawiają się już kandydatury na następcę piastującego tę funkcję Mikołaja Pawlaka. Swojego kandydata ma też Naczelna Rada Lekarska. Kogo rekomenduje na to stanowisko?
Przypomnijmy, kadencja Rzecznika Praw Dziecka trwa pięć lat. Powoływany jest uchwałą Sejmu, którą musi zatwierdzić Senat. Kandydata mogą zgłosić Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, grupa co najmniej 35 posłów lub co najmniej 15 senatorów. Ta sama osoba może być sprawować tę funkcję nie dłużej niż przez dwie kolejne kadencje. Z wyjątkiem zrzeczenia się urzędu ustępujący RPD pozostaje na urzędzie do czasu złożenia ślubowania przez jego następcę.
Do poniedziałku 20 listopada można zgłaszać kandydatów na to stanowisko.
Przypominamy: Po słowach Rzecznika Praw Dziecka zawrzało. Mówił o szczepionkach
Obecnie rzecznikiem jest Mikołaj Pawlak, który zastąpił Marka Michalaka, pełniącego urząd przez dwie kadencje. On z kolei zastąpił Ewę Sowińską (odwołaną przed końcem kadencji), ta – Pawła Jarosa. Pierwszym RPD, jedynie przez kilka miesięcy, był Marek Piechowiak. Za czasów Marka Michalaka urząd został znacząco wzmocniony – zyskał m.in. nowe kompetencje, zaczął też być bardziej rozpoznawalny. Wybór jego następcy bardzo się przeciągał, udało się to dopiero po czterech miesiącach po zakończeniu poprzedniej kadencji. W międzyczasie odpadło czworo kandydatów, m.in. Agnieszka Dudzińska, zajmująca się problemami osób z niepełnosprawnościami i lekarz Paweł Kukiz-Szczuciński.
Ta ostania kandydatura została zgłoszona ponownie – Pawła Kukiza-Szczucińskiego rekomenduje Naczelna Rada Lekarska.
- Samorząd lekarski dostrzega narastający kryzys psychiatrii dzieci i młodzieży. Pogłębiające się zaniedbania i ich naprawa powinny być priorytetem Rzecznika Praw Dziecka. Osobą pełniącą tę funkcję powinien być lekarz psychiatra, praktyk, mający doświadczenie m.in. w pracy w poradni psychiatrycznej, dlatego Prezydium NRL zgłosiło do Marszałka Sejmu kandydaturę lekarza Pawła Kukiza-Szczucińskiego. W naszej opinii to wartościowy ekspert, a jego kwalifikacje odpowiadają nie tylko odpowiedzialności, jaką niesie ze sobą instytucja Rzecznika Praw Dziecka, ale i potrzebom polskiej psychiatrii dzieci i młodzieży. Ma on pełne poparcie samorządu lekarskiego – podkreśla Damian Patecki, przewodniczący Komisji Naczelnej Rady Lekarskiej ds. kształcenia medycznego.
Samorząd przypomina, że Pawła Kukiza-Szczucińskiego w 2018 r. poparło aż 171 posłanek i posłów z opozycyjnych klubów i kół poselskich.
Paweł Kukiz-Szczuciński jest specjalistą w dziedzinie psychiatrii pracującym w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci, a także w szpitalnym oddziale dziecięcym. Był uczestnikiem licznych międzynarodowych medycznych misji humanitarnych. W ostatnich latach był m.in uczestnikiem pierwszej misji polskich lekarzy w Lombardii (2020 r.), niosąc pomoc ofiarom COVID - 19, a od 2022 r. zajmuje się ewakuacjami dzieci chorych na nowotwory z terenów Ukrainy, oraz dzieci ze strefy przyfrontowej. - Doktor Paweł Kukiz-Szczuciński swoim działaniem udowadnia, że w obronie dzieci jest w stanie zaryzykować własne życie. Jego kompetencje w dziedzinie ochrony zdrowia psychicznego dzieci w połączeniu z osobistą odwagą, czynią go w opinii samorządu lekarskiego właściwym kandydatem, który będzie z całym oddaniem walczyć o zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci. Polskie dzieci zasługują, by ich interesy reprezentował praktyk, pracujący na co dzień z dziećmi od wielu lat – przekonuje NRL.
To oczywiście nie jedyna kandydatura. Pojawiają się również inne propozycje, a nieoficjalnie mówi się, że największe szanse ma Marek Konopczyński, rekomendowany m.in. przez Marka Michalaka oraz wiele organizacji pozarządowych.
- Prof. dr hab. Marek Konopczyński to wybitny polski pedagog i obrońca praw dziecka. Jest autorem naukowej i metodycznej koncepcji twórczej resocjalizacji stosowanej z powodzeniem od lat w polskich placówkach dla nieletnich. Zajmuje się prawnymi, psychologicznymi, socjologicznymi, pedagogicznymi aspektami zjawisk patologii i dewiacji społecznej, przestępczości, profilaktyki, resocjalizacji, przestrzegania praw człowieka, praw dziecka, praw obywatelskich. Od dekad zajmuje się ochroną praw dziecka, wsparciem dzieci i młodzieży, edukacją i profilaktyką – czytamy w liście popierającym tę kandydaturę.
Przypominamy: Nowa strategia na rzecz dzieci - czy zapobiegnie zdrowotnym problemom?
Społecznym kandydatem na RPD jest także dr Grzegorz Wrona, rekomendowany przez środowiska osób działających w gminnych zespołach interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy domowej oraz organizacji pozarządowych niosących pomoc i wsparcie dzieciom i ich rodzicom.
Grzegorz Wrona jest doktorem nauk prawnych, certyfikowanym specjalistą i superwizorem z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, złożył egzamin sędziowski i adwokacki. - Od 20 lat zajmuje się aktywną pracą na rzecz osób doznających przemocy jako konsultant w ośrodkach pomocy społecznej, ośrodkach interwencji kryzysowej oraz organizacjach pozarządowych. Pracował w Biurze RPD, gdzie m.in. pełnił obowiązki dyrektora zespołu ds. społecznych i prawa administracyjnego. W latach 2016-2020 był członkiem Zespołu ds. alimentów powołanego przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka. Doktor Grzegorz Wrona posiada nie tylko niekwestionowaną wiedzę w obszarze prawa, ale także niezwykłą wrażliwość dotyczącą psychiki i potrzeb dziecka – czytamy w petycji zachęcającej do poparcia tej kandydatury.
Wśród kandydatów wymienia się także Konrada Ciesiołkiewicza, byłego rzecznika prasowego rządu (pełnił tę funkcję stosunkowo krótko – w latach 2005–2006). - Doktor nauk społecznych od dwóch dekad zaangażowany rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Laureat Nagrody im. Janusza Korczaka w kategorii Osoba Publiczna. Z wykształcenia psycholog i politolog, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP). Przewodniczący Komitetu Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej. Prezes Fundacji Orange i dyrektor odpowiedzialny za sprawy społeczne w Orange Polska. Inicjator i współtwórca Karty Praw Dziecka w Biznesie. Współtwórca i promotor wielu inicjatyw na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, autor licznych tekstów publicystycznych i naukowych – tak przedstawia się na swojej stronie internetowej.
Jedyną kandydatką na stanowisko RPD jest adwokatka Monika Horna-Cieślak, rekomendowana przez Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej.
- Adw. Monika Horna-Cieślak jest aktywistką i działaczką społeczną. Udziela pomocy prawnej osobom młodym doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej oraz seksualnej. Jest członkinią Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka oraz członkinią Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Jest współautorką wielu aktów prawnych dotyczących praw dzieci, w szczególności ustawy o ochronie małoletnich tzw. „Ustawy Kamilka z Częstochowy” oraz ustawy zwiększającej dostęp do psychologa osobom młodym bez zgody opiekuna prawnego - można przeczytać na stronie NRA.
Polecamy także:
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl