Autor : Aleksandra Kurowska
2023-02-02 11:06
Firmy farmaceutyczne, apteki, hurtownie leków, ale też pacjenci, klinicyści i diagności laboratoryjni czekają na to, co stanie się z przepisami w sprawie refundacji i działania inspekcji farmaceutycznej. Partnerzy z Rady Dialogu Społecznego zaplanowali na 15 lutego spotkanie, w czasie którego chcą od MZ i GIF dowiedzieć się, na jakim etapie są prace i co zmienia się w projektach. Na kolejnym dyskutować chcą o planowanych zmianach dla suplementów diety.
Rada Dialogu Społecznego (RDS) to najważniejsza instytucja krajowego dialogu społecznego w Polsce. Stanowi forum dialogu trójstronnego w Polsce i współpracy strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej. Tematy zdrowotne pojawiają się tam najczęściej w ramach prac zespołów - zwłaszcza Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia.
Partnerzy społeczni chcą przedyskutować, co dzieje się z ustawą dotyczącą publicznego finansowania leków. Gdy w połowie stycznia pytaliśmy w MZ, co dzieje się z projektem nowelizacji ustawy refundacyjnej, usłyszeliśmy, że Rada Ministrów ma się zająć nim w czasie jednego z najbliższych posiedzeń.
Przypomnijmy, że MZ przyszykowało pierwszą dużą nowelizację ustawy. Część z zapisów nie przystaje już do realiów, ale też zaproponowano szereg nowych, z którymi producenci leków na tyle się nie zgadzają, że apelowali o całkowite porzucenie prac nad projektem. Teraz mówi się o jego okrojeniu - bo wszystkim jednak zależy np. na podniesieniu marż na lekach refundowanych dla aptek czy hurtowni.
Jak wynika z naszych informacji, projekt nowelizacji może niedługo zyskać nowy kształt. GIF ma już mieć przeanalizowane uwagi zgłoszone w konsultacjach społecznych. Projekt, nad którym pracuje rząd, wprowadza m.in. zmiany organizacyjne w samej inspekcji, kontrowersyjną opłatę roczną dla wszystkich przedsiębiorców działających na rynku farmaceutycznym na rzecz GIF, a także np. przesunięcie nadzoru nad laboratoriami medycznymi właśnie do inspekcji farmaceutycznej.
Zobacz: Nowe Prawo farmaceutyczne - zmiany dla diagnostów, aptek
Jak wynika z naszych informacji, kolejne posiedzenie - planowane na 1 marca - ma dotyczyć suplementów. Projekt ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia przewiduje uszczegółowienie zasad dotyczących prezentacji lub reklamy suplementów diety mając na uwadze ochronę zdrowia i życia konsumentów oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa. Pisaliśmy na ten temat tutaj:
Suplementy diety: MZ ma kolejny pakiet ograniczeń m.in. reklam
Prawnicy z DZP o zmianach dla rynku suplementów
Z informacji, jakie dostaliśmy od partnerów społecznych, wynika, że RDS chce się z MZ spotykać bardziej cyklicznie, co dwa tygodnie. I co ważne, Rada liczy na to, że będzie dostawać regularnie informacje o tym, jak nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza wpływa na poziom finansowania świadczeń oraz sytuację pacjentów.
Polecamy także:
M. Miłkowski: braki leków to problem lokalny i przejściowy
IQVIA: jaka będzie wartość światowego rynku farmaceutycznego w 2027 r.
Leki: branża farmaceutyczna znów apeluje, by nie pracować nad DNUR