Autor : Agata Szczepańska
2024-09-13 10:02
Na październikowej liście leków refundowanych pojawią się 52 nowe terapie, w tym m.in. 13 stosowanych we wskazaniach onkologicznych oraz 12 w chorobach rzadkich. Będą też nowe programy lekowe. Dziewięć substancji czynnych przejdzie z programów lekowych do katalogu chemioterapii. W aptekach pojawi się nowa szczepionka przeciw grupie dla osób powyżej 60 lat. W sumie w tym roku objęto refundacją 135 nowych leków.
O szczegółach nowej listy leków refundowanych, która obowiązywać będzie od 1 października 2024 r., mówił wiceminister zdrowia Marek Kos. Jak poinformował, projekt ma się pojawić jeszcze w piątek (13 września), a w poniedziałek ostania w tym roku lista ma być już podpisana.
Wiceminister Kos zwrócił uwagę, że liczba refundowanych terapii dynamicznie rośnie od 2021 r. – W latach 2021 i 2022 to było 115 nowych ogień refundacji o nowych cząsteczko-wskazań. Rekordowym jest 2023 r., kiedy było to 145 nowych terapii refundowanych. W 2024 r. mamy nieco mniej, ale utrzymujemy ten bardzo dobry trend, który został zapoczątkowano 2021 r., bo refundacją objęto 135 nowych wskazań – powiedział.
Wśród tych 135 terapii, jest 36 wskazań na nowotwory złośliwe, 99 wskazań nieonkologicznych, 36 mające zastosowanie w chorobach rzadkich i ultrarzadkich, 66 refundacji dotyczy najdroższych substancji w ramach programów lekowych, sześć wskazań z katalogu chemioterapii, trzy terapie o wysokim poziomie innowacyjności i również przy terapie o wysokiej wartości klinicznej.
Wiceminister zwrócił uwagę, że w tym czas procedowania wniosków refundacyjnych skrócił się aż o 136 dni - w 2023 r. wynosił 456 dni, w 2024 r. 320 dni.
- Główny wpływ na opóźnienie stosowaniu danej terapii w Polsce ma jednak to, że firmy składają wnioski o refundacyjne bardzo późno, bo to jest często prawie trzy lata od rejestracji przez Europejska Agencję Leków – podkreślił.
Jak poinformował wiceminister Kos, na czwartym tegorocznym wykazie leków refundowanych pojawi się 52 nowych terapii, z czego:
13 we wskazaniach onkologicznych
39 we wskazaniach nieonkologicznych
12 wskazań w chorobach rzadkich i ultrarzadkich
21 refundacji w kategorii dostępności w ramach programów lekowych
3 cząsteczko-wskazania w katalogu chemioterapii
28 cząsteczko-wskazań w kategorii aptecznej
zmiany w kategorii dostępności z programu lekowego do katalogu chemioterapii dla 9 substancji stosowanych w onkologii.
- Dostępność do chemioterapii jest dużo większa niż do programów lekowych, stąd też nasze działania w tym kierunku – wyjaśnił wiceminister.
Od października będą zmiany w programach lekowych:
B.5 - leczenie chorych na raka wątrobowo-komórkowego lub raka dróg żółciowych
B.12 - leczenie chorych na chłoniaki b-komórkowe
B.54 - leczenie chorych na szpiczaka plazmocytowego
B.59 - leczenie chorych na czerniaka skóry lub błon śluzowych
B.65 - leczenie chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną
B.77 - leczenie chorych na klasycznego chłoniaka Hodgkina
B.148 - leczenie chorych na raka endometrium
Zmiany czekają także katalog chemioterapii załączniki, tu będzie rozstrzenie wskazań w załącznikach: C.22, C.93, C.96.
Jeśli chodzi o wskazania nieonkologiczne, zmiany czekają m.in. programy lekowe:
B.19 - leczenie niskorosłości dzieci
B.33 - leczenie aktywnej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów
B.35 - leczenie łuszczycowego zapalenia stawów
B.36 - leczenie ciężkiej, aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa
B.44 - leczenie ciężkiej astmy alergicznej
B.75 - leczenie pacjentów z układowymi zapaleniami naczyń
B.82 - leczenie pacjentów z aktywną postacią spondyloartropatii bez zmian radiograficznych, charakterystycznych dla ZZSK
Wiceminister zapowiedział też zmiany oczekiwane przez środowisko pacjentów ze rdzeniowym zanikiem mięśni – rozszerzenie wskazań bez ograniczeń wiekowych. Zmiany czekają także m.in. programy leczenia pacjentów z hemofilią oraz chorobami siatkówki.
W ramach refundacji aptecznej nowością będzie czterowalentna szczepionka przeciw grypie dla osób powyżej 60 roku życia.
Duże zmiany planowane są w lekach psychiatrycznych. - Obejmujemy refundacją lub poszerzamy wskazania pozarejestracyjne dla doustnych leków przeciwpsychotycznych zawierających siedem substancji czynnych – poinformował Marek Kos.
- Rozszerzamy wskazania pozarejestracyjne dla wybranych substancji czynnych stosowanych w psychiatrii dzieci i młodzieży. Te leki są stosowane w przypadku leczenia dorosłych i chcemy także objąć leczeniem tymi substancjami dzieci i młodzież – zapowiedział.
Więcej na ten temat: A. Lewandowska: pacjenci psychiatryczni potrzebują odpowiednich leków
Jak zaznaczył, w tym momencie te leki przejdą do katalogu leków bezpłatnych jako stosowane u osób poniżej 18 roku życia.
- Te zakresy wskazań pozarejestracyjnych obejmują we wszystkich przypadkach osoby do 18 roku życia, są to takie rozpoznania jak depresja lub zaburzenia depresyjne, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia lękowe i adaptacyjne, jadło wstręt oraz tiki – wyliczał wiceminister.
Planowane jest także rozszerzenie refundacyjne dla opioidowych leków przeciwbólowych, zawierające takie substancje jak fentanyl, metadon, morfina.
- Rozszerzamy wskazania o pacjentów także z nowotworami niezłośliwymi, jak również w przypadku leczenia bólu od średnim i dużym nasileniu – wyjaśnił Marek Kos.
Wiceminister przypomniał, że od października nie będzie refundowany lek Trulicity (dulaglutyd). Jest to lek na cukrzycę – i w takich wskazaniach jest refundowany – jednak stosowany jest także przez osoby chcące schudnąć. W jego przypadku podmiotem odpowiedzialnym jest Eli Lilly Polska sp. z o.o.
- Wynika to z tego, że złożone przez podmiot odpowiedzialny wnioski o kontynuację refundacji nie spełniały warunków art. 13 ust. 2 ustawy o refundacji (cena zbytu netto nie może być określona na poziomie wyższym niż 75 proc. ceny zbytu netto określonej w ostatniej decyzji administracyjnej o objęciu refundacją tego leku – red.), także jako Ministerstwo Zdrowia nie mamy żadnych prawnych możliwości kontynuowania refundacji tych leków od 1 października. Natomiast Eli Lilly Polska przedłożył nowe wnioski refundacyjne, na podstawie których leki te które mogą wrócić od 1 stycznia. Wnioski te są obecnie na etapie oceny przez AOTMiT – poinformował Marek Kos.
Polecamy także:
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//