Autor : Agata Szczepańska
2024-03-22 11:37
Apteki mają nie ponosić konsekwencji za pomyłki w wyliczaniu ilości leku wydawanego pacjentowi. Chodzi o tzw. recepty roczne – obecnie bowiem nie można wydać leków w ilości większej, niż potrzebna do 120-dniowego stosowania, wyliczonej na podstawie określonego w recepcie sposobu dawkowania, zaś kolejną partę pacjent może odebrać dopiero po trzech miesiącach. Od marca obliczenia te powinien wykonywać system informatyczny.
Nowelizacja ustawy refundacyjnej (tzw. DNUR - ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw) wprowadziła od 1 listopada zeszłego roku zmiany w zakresie wydawania leków na okres 120-dniowego stosowania. Zgodnie z nimi w przypadku, gdy na recepcie przepisano ilość większą niż do 120-dniowego stosowania, kolejną partię leku, niezbędną do następnego 120-dniowego okresu stosowania, pacjent może otrzymać po upływie trzech czwartych okresu, na który zrealizował receptę. W praktyce oznacza to, że pacjentowi należy wydać leki na maksymalnie 120-dniowy okres terapii, a kolejna realizacja może nastąpić po 90 dniach.
Przypominamy: Apteki: kolejny komunikat resortu w sprawie recept rocznych
Od 1 marca wyliczeń dokonuje system, jednak nie w każdym przypadku. Warunkiem prawidłowego działania jest wystawienie e-recepty według nowego schematu zapisania informacji o dawkowaniu. Poza tym mechanizm automatycznego wyliczania ilości produktu nie ma zastosowania m.in. dla leku recepturowego, importu docelowego, e-recept farmaceutycznych oraz produktów o złożonej strukturze opakowań.
Informując o tych zmianach, resort zapowiadał działania legislacyjne zmierzające do tego, by apteki ani osoby realizujące tzw. receptę roczną nie ponosiły negatywnych konsekwencji w związku z ewentualnym naruszeniem nowych przepisów.
Zapowiedź tę ma zrealizować projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept, skierowany właśnie do konsultacji. Na zgłaszanie uwag jest 14 dni.
W obecnym stanie prawnym naruszenie przepisu art. 96a ust. 7aa ustawy – Prawo farmaceutyczne może skutkować nałożeniem na podmiot prowadzący aptekę ogólnodostępną albo punkt apteczny kary pieniężnej albo żądaniem zwrotu nienależnej refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Przepis ten stanowi, że "w przypadku gdy na recepcie, o której mowa w ust. 7a pkt 2, przepisano ilość większą niż do 120-dniowego stosowania, kolejną ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną do następnego 120-dniowego okresu stosowania pacjent może otrzymać po upływie 3/4 okresu, na który zrealizował receptę”.
Jednak - w ocenie projektodawcy - nie powinna istnieć możliwość nakładania kar ani żądania zwrotu nienależnej refundacji w związku z ewentualnym naruszeniem art. 96a ust. 7aa. Nie powinno się bowiem oczekiwać odpowiedzialności za wydanie przez personel apteki produktu niezgodnie z tym przepisem, skoro ust. 7ab tego samego artykułu stanowi, że wyliczenia ilości produktu do wydania ma dokonywać system informatyczny.
Powinno to dotyczyć zarówno okresu począwszy od 1 marca 2024 r. (data uruchomienia systemu, będąca również datą wejścia w życie art. 96a ust. 7ab), jak i okresu pomiędzy 1 listopada 2023 r. (data wejścia w życie art. 96a ust. 7aa, ale przed uruchomieniem systemu) a 29 lutego 2024 r. włącznie.
Dlatego w nowelizacji zmienić się mają par. 7 i 8 rozporządzenia, przez wskazanie, że w związku z naruszeniem art. 96a ust. 7aa Prawa farmaceutycznego nie dokonuje się zwrotu nienależnej refundacji, a także - w związku z takim naruszeniem - nie stwierdza się odpowiedzialności podmiotu prowadzącego aptekę albo punkt apteczny, w konsekwencji czego nie można również w tych okolicznościach nałożyć na ten podmiot umownej kary finansowej.
Polecamy także:
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//