Autor : Aleksandra Kurowska
2024-09-12 14:10
Nowa lista refundacyjna w piątek, dyskusja z partnerami społecznymi o tzw. SzNUR-ze oraz wyrok w sprawie ustawy o aptekach, który wydawać będą m.in. Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz - to ciekawe wydarzenia, które czekają nas w najbliższych dniach.
Trudno napisać, że w kwestii leków resort wraca do pracy po wakacjach, bo akurat w tym obszarze stale działo się wiele. Kolejne dni też obfitują w wydarzenia.
W piątek Ministerstwo Zdrowia przedstawi nową listę leków refundowanych. Pierwszą, nad którą prace w pełni koordynował nowy wiceminister zdrowia Marek Kos. Wiadomo, że znajdą się na niej nowe leki.
Bardzo ciekawie zapowiada się rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym, która "spadła" w tym tygodniu z wokandy. Takie sprawy zwykle czekają parę lat, sądziłam, że trafi do zamrażarki, a tu tempo jest ekspresowe. Co oznacza, że chodzi o politykę... Trybunał ma ocenić, czy tzw. przepisy AdA 2.0 przyjęto z zachowaniem wymogów prawnych. Przypomnijmy, że regulacje dotyczące aptek dorzucono w ostatniej chwili jako poselską poprawkę do ustawy o ubezpieczeniach, bynajmniej nie zdrowotnych. Choć projekt AdA 1.0 jak i AdA dwa wyszedł ze Zjednoczonej Prawicy (formalnie), to prezydent po spotkaniach z przedstawicielami sieci aptecznych próbował zachować twarz i "krakowskim targiem" ustawę podpisał, ale skierował do Trybunału Konstytucyjnego.
Prezydent wskazał, że w toku prac legislacyjnych zgłoszona została poprawka poselska polegającą na dodaniu art. la i art. 10a, które wprowadziły do projektu ustawy przepisy zmieniające prawo farmaceutyczne oraz przepis przejściowy. W efekcie w ustawie z dnia 13 lipca 2023 r. przepisy dodane poprawkami wniesionymi podczas pierwszego czytania projektu ustawy ujęte zostały w art. 2 i art. 12. Tym samy w ocenie Wnioskodawcy przedmiotowe poprawki zgłoszone do projektu ustawy podczas pierwszego czytania wykraczały poza zakres przedmiotowy poprawek, które mogą być wnoszone w czasie postępowania ustawodawczego w Sejmie. W ocenie Wnioskodawcy podczas prac legislacyjnych nad kwestionowaną ustawą naruszone zostały konstytucyjnie określone granice poprawki do projektu ustawy oraz wymogi konstytucyjne w zakresie dotyczącym instytucji inicjatywy ustawodawczej jak również obowiązek przedstawienia wraz z projektem ustawy skutków finansowych jej wykonania.
Przypomnijmy, że taki tryb "wrzutki poselskiej" wynikał m.in. z tego, że zmiany nie chciało firmować MZ.
Wyrok Trybunału, ze względu na kontrowersje wokół jego składu - niezależnie jaka decyzja zapadnie - i tak będzie przez którąś ze stron podważany.
Wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw oceni skład orzekający sędziów TK: Zbigniew Jędrzejewski - przewodniczący, Bartłomiej Sochański - sprawozdawca, Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz, Justyn Piskorski.
Więcej na ten temat - TUTAJ.
O ustawie, którą zajmie się TK, pisaliśmy m.in. tutaj: AdA - poprawki senatu bez pozytywnej rekomendacji
Na 23 września zaplanowano posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia, a w porządku obrad zaplanowano:
Propozycje Ministerstwa Zdrowia zmian systemowych w szpitalnictwie (z uwzględnieniem informacji o zadłużeniu szpitali, rocznych wynikach finansowych szpitali oraz o poziomie wykonania ryczałtów szpitalnych).
Projekt nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Wdrażanie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Polecamy także:
Leki: nowa ścieżka dostępu do terapii, ułatwienia dla chorych
W Sejmie o uwolnieniu leków z programów: wyczekiwany kierunek zmian
Leki: składanie nowych ofert cenowych po uchwale Komisji Ekonomicznej
Leki: stanowczy sprzeciw MZ wobec zaniżania wielkości dostaw
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//