Autor : Aleksandra Kurowska
2024-09-12 10:57
- Jeśli ktoś np. pracuje zmianowo albo nie je o poranku, bo uniemożliwia mu to praca w nocy, to może się okazać, że standardowe branie leku raz o poranku nie będzie dla takiej osoby przystępne. Ja lubię pytać pacjentów, czy mają możliwość „przykleić” branie przepisanego leku do jakiejś rutynowej czynności, np. mycia zębów - mówi lekarz Aleksander Biesiada.
Aleksander Biesiada, lekarz rodzinny i pełnomocnik zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej wyjaśnia termin adherence i sposoby jego wdrażania: - Myślę, że podstawą jest dobra komunikacja między lekarzem a pacjentem, a także dogłębne zrozumienie potrzeb pacjenta przez lekarza. Najlepiej jest ukonkretnić zalecenia i dostosować je do rozkładu dobowego pacjenta. Jeśli ktoś np. pracuje zmianowo albo nie je o poranku, bo uniemożliwia mu to praca w nocy, to może się okazać, że standardowe branie leku raz o poranku nie będzie dla takiej osoby przystępne. Ja lubię pytać pacjentów, czy mają możliwość „przykleić” branie przepisanego leku do jakiejś rutynowej czynności np. mycia zębów. Takie sztuczki staram się w praktyce wykorzystywać, ale podstawą jest odpowiednia komunikacja - podkreśla.
Dalsza część tekstu pod nagraniem.
- Jeśli państwo mają swoich lekarzy, to warto o takich rzeczach, związanych z rutyną, warunkami pracy i stylem życia, informować przy rozpisywaniu leków. Warto posługiwać się też rozpiską leków przewlekle stosowanych. Dzięki pokazaniu lekarzowi, które leki państwo biorą, łatwiej będzie dopasować kolejne do tych już stosowanych - doradza.
Mówi także o najczęstszych lekach branych cyklicznie w praktyce lekarza rodzinnego. - Najczęstsze są leki związane z chorobami cywilizacyjnymi tymi, które towarzyszą nam ze względu na wielochorobowość tj. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca. Będą to też leki związane z takimi schorzeniami jak astma oskrzelowa czy przewlekła obturacyjna choroba płuc, czyli leki, które pacjent musi przyjmować regularnie, najczęściej codziennie. To są leki, które powinny być stosowane w określonych odstępach czasu w ciągu doby, dlatego zawsze warto podpytać lekarza, czy dla danego leku w przypadku pominięcia dawki powinniśmy ją przyjąć, czy jednak zaczekać do kolejnej. Pytania tego typu można zadać również farmaceucie - wyjaśnia Biesiada.
Polecamy także:
Propozycje MZ ws. jakości nie dadzą sprawiedliwej oceny placówek?
Lekarze: zabraknie 2,5 tys. internistów, będzie nadmiar psychiatrów?
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//