Autor : Aleksandra Kurowska
2024-10-02 16:11
Gdy potrzebna jest terapia, która nie jest refundowana, pacjenci mają szansę ją dostać w ramach RDTL, czyli Ratunkowego Dostępu do Technologii Medycznych. Potrzebne są opinie i zgoda dotycząca konkretnej osoby. Jednak z czasem część leków ma zablokowaną taką możliwość. Ministerstwo Zdrowia podało ich nową listę, która zacznie obowiązywać za 6 dni.
Na liście są terapie, które nie są refundowane ze względu np. na brak wystarczającej skuteczności, te które starają się o standardową refundację, ale dostały negatywną ocenę AOTMiT oraz leki, które NFZ refunduje, ale w innym wskazaniu lub dla innej grupy pacjentów ze względu na schorzenie, wiek czy inne kryteria. Tak jest np. z Zolgensmą w leczeniu SMA.
Osoby, które już są leczone produktem leczniczym niepodlegającym finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych będą mogły kontynuować leczenie. Warunkiem jest to, by leczenie już było u nich stosowane, a na dodatek trzeba wykazać jego skuteczność. Placówki medyczne muszą o tym fakcie poinformować NFZ.
Leczenie w ramach procedury RDTL może być zastosowane u tych pacjentów, u których wyczerpano dostępne metody leczenia finansowane ze środków publicznych w danym wskazaniu.
Zgodnie z przepisami lek nie jest finansowany w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych, w przypadku gdy:
podmiot odpowiedzialny nie złożył wniosku w terminie albo nie uzupełnił braków formalnych wniosku o refundację,
została wydana decyzja o umorzeniu postępowania o objęciu refundacją i ustalenia urzędowej ceny,
została wydana negatywna rekomendacja w odniesieniu do danej substancji czynnej w tym wskazaniu,
została wydana decyzja o odmowie objęcia refundacją i ustalenia urzędowej ceny zbytu w odniesieniu do danej substancji czynnej w tym wskazaniu.
Pełna lista dostępna jest tutaj
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//