Autor : Anna Gumułka
2023-05-17 10:09
Zwiększenie nadzoru nad przepisywaniem leków zawierających środki odurzające to krok w dobrym kierunku, ale projektowane rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie nie wprowadza kompleksowych i skutecznych mechanizmów kontroli, a może zniechęcić psychiatrów do udzielania świadczeń w formie teleinformatycznej – wskazuje Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL).
Wydało ono stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków odurzających.
Ministerialne plany to efekt opisywanych w przestrzeni publicznej nadużyć w zakresie wystawiania recept poprzez tzw. receptomaty. Rzecznik Praw Pacjenta prowadził postępowania wyjaśniające w sprawie zgonów dwóch młodych kobiet, którym przepisano w ten sposób leki opioidowe i przeciwlękowe, zawierające benzodiazepiny. Postępowania potwierdziły, że doszło do nieprawidłowości, a prawa pacjentek zostały naruszone. Sprawy badają prokuratury w Szczecinie i Łodzi.
Leki psychotropowe pod dodatkowym nadzorem?
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w przyjętym właśnie stanowisku „pozytywnie ocenia cel tej regulacji prawnej polegający na zwiększeniu nadzoru nad preskrypcją preparatów zawierających środki odurzające, substancje psychotropowe lub prekursory kategorii 1”.
- Zastrzeżenia samorządu lekarskiego budzi to, że projektowane rozporządzenie nie wprowadza jednak kompleksowych i skutecznych mechanizmów, które kontrolowałyby prawidłowość wystawiania recept w ramach podmiotów oferujących wyłącznie płatne uzyskanie e-recepty, natomiast może ono zniechęcić lekarzy, w tym specjalistów z dziedziny psychiatrii, do udzielania świadczeń zdrowotnych (w tym przeprowadzenia badania pacjenta) w formie teleinformatycznej. Należy zaznaczyć, że w wielu miejscach w Polsce dostęp do specjalistów z zakresu psychiatrii jest niewielki, a wprowadzenie teleporad pozwoliło pacjentom uzyskać pomoc lekarzy specjalistów z tej dziedziny bez względu na miejsce zamieszkania i stan zdrowia – czytamy w stanowisku.
- Utrudniony dostęp do porady i leków wydawanych na podstawie recepty może dotyczyć pacjentów w nagłym kryzysie psychicznym, pacjentów z atakami paniki, pacjentów w trakcie diagnostyki ADHD, pacjentów potrzebujących pilnej pomocy ze względu na nagłe odstawienie alkoholu lub środków odurzających i w końcu pacjentów paliatywnych i onkologicznych. Warto zwrócić uwagę, że w psychiatrii leki psychotropowe wprowadza się często w sposób doraźny, niebędący kontynuacją leczenia. Istnieje także duża grupa pacjentów, którzy ze względu na swoje zaburzenia psychiczne lub typ osobowości preferują spotkanie w formie online – wskazuje Prezydium NRL.
Samorząd lekarski postuluje, aby - w porozumieniu ze środowiskiem lekarskim - zadbać o taki kształt przepisów, by nie utrudniały one możliwości skorzystania przez pacjentów z teleporady połączonej z wystawieniem w pełni uzasadnionej względami medycznymi recepty na te preparaty.