• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Leki: w terapii OAB jesteśmy w ogonie Europy

Autor : Anna Jackowska

2021-04-29 08:50

Pacjenci zmagający się z zespołem pęcherza nadreaktywnego (OAB - overactive bladder) nie kryją rozczarowania najnowszą listą refundacyjną. Wskazują, że po raz kolejny ich potrzeby zostały pominięte, a na najnowszych wykazach zabrakło II linii leczenia OAB, która refundowana jest już w całej Europie. Wątpliwości co do skuteczności i bezpieczeństwa terapii nie mają zarówno klinicyści, jak i Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która już dwukrotnie pozytywnie rekomendowała objęcie refundacją II linii leczenia w OAB.

Majowa lista leków refundowanych nie przyniosła zmian w refundacji leków stosowanych przez pacjentów zmagających się z zespołem pęcherza nadreaktywnego. Jak wskazuje Anna Sarbak, prezes Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti”, to już kolejna, dziewiąta lista leków refundowanych opublikowana przez resort zdrowia, na której nie znalazł się lek mirabegron, a w którego sprawie uchwałę już dawno podjęła Komisja Ekonomiczna. Przedstawicielka pacjentów nie kryje rozczarowania wskazując, że na refundację drugiej linii leczenia zespołu pęcherza nadreaktywnego środowisko czeka już siedem lat.

- W tym czasie producent złożył dwa wnioski o wpisanie mirabegronu na listę refundacyjną oraz uzyskał dwie pozytywne rekomendacje od prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Pomimo tego faktu, pierwszy wniosek został odrzucony, a przyczyn tej decyzji do dzisiaj nie poznaliśmy. Drugi wniosek refundacyjny, złożony w listopadzie 2018 roku, po 12 miesiącach procedowania trafił po negocjacjach z Komisją Ekonomiczną do ostatecznej decyzji Ministra Zdrowia. Od tego czasu minęło już 1,5 roku oczekiwania ze strony pacjentów! - nie kryje frustracji Anna Sarbak. - Nasze rozczarowanie potęguje również świadomość, że w trakcie negocjacji z Ministrem Zdrowia producent - zaoferował najlepsze warunki cenowe w UE. Co więcej lek, który mógłby trafić do II linii leczenia jest refundowany w całej Europie - dodaje prezes „UroConti”.

Potrzeba nowoczesnej terapii

Zarówno pacjenci, jak i klinicyści podkreślają, że sfinansowanie nowej terapii jest ważne szczególnie dla tych chorych, którzy odczuwają skutki uboczne standardowo stosowanej terapii I linii i nie chcą już dalej jej stosować.

- Od 10 lat na liście refundacyjnej w kategorii „zespół pęcherza nadreaktywnego” znajdują się dwa leki antycholinergiczne (solifenacyna i tolterodyna), które są dostępne w I linii leczenia. Niestety obydwa leki cechują się dużą liczbą działań niepożądanych, tj.: suchość w jamie ustnej, zawroty głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które nierzadko sprawiają, że pacjenci przerywają terapię - wskazuje Anna Sarbak.

Potwierdza to również prof. dr hab. n. med. Zbigniew Wolski, urolog, były prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, obecnie związany z Kolegium Nauk Medycznych Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, i szacuje, że działania niepożądane leków antycholinergicznych sprawiają, że z terapii rezygnuje nawet 40 proc. chorych. Jego zdaniem, prawdziwym przełomem w leczeniu OAB w ostatnich latach było wprowadzenie na rynek antagonisty beta receptorów adrenergicznych ściany pęcherza moczowego, czyli mirabegronu.

- Mirabegron podobnie jak i leki antymuskarynowe znosi lub zmniejsza objawy nadreaktywności pęcherza, w tym nietrzymanie moczu z parć. Można go stosować nawet łącznie z lekami antymuskrynowymi, zmniejszając ich dawkę a przez to i objawy uboczne. Szczególnie korzystne jest stosowanie mirabegronu u mężczyzn z chorobami stercza np. rozrostem łagodnym i dokuczliwymi objawami OAB. Mirabegron ma również korzystne działanie na układ naczyniowo-sercowy i gospodarkę lipidową - wskazuje Zbigniew Wolski.

Świat idzie do przodu, Polska stoi w miejscu

Zdaniem ekspertów, polscy pacjenci pozostają w ogonie Europy i w sytuacji rezygnacji z - obciążonego szeregiem działań niepożądanych - leczenia pierwszej linii, pozostaje im samodzielne płacenie za lek lub korzystanie z refundowanych, ale już inwazyjnych świadczeń z wykorzystaniem toksyny botulinowej lub neuromodulacji nerwów krzyżowych.

- Polska pozostaje ostatnim krajem w Unii Europejskiej bez refundacji mirabegronu. Co więcej stoimy w miejscu, podczas gdy wiele państw europejskich zdążyło w międzyczasie przenieść ten lek do I linii leczenia OAB, ze względu na potwierdzony w kolejnych badaniach wysoki profil skuteczności i bezpieczeństwa - wskazała Anna Sarbak.

Potwierdza to również prof. Zbigniew Wolski podkreślając jednocześnie, że wydane dwa lata temu zalecenia Towarzystw Urologicznych - Amerykańskiego i Europejskiego - zmieniły rekomendacje stwierdzając, że zarówno leki antymuskarynowe, jak i mirabegron powinny stanowić pierwszą linię leczenia farmakologicznego OAB, a ich skojarzenie można stosować w drugiej kolejności, to jest w drugiej linii leczenia farmakologicznego.

- Wobec udowodnionego badaniami klinicznymi wysokiego profilu bezpieczeństwa i zgodnie z zaleceniami towarzystw naukowych, mirabegron winien stać się więc bardziej dostępnym lekiem również dla polskich pacjentów- ocenił prof. Zbigniew Wolski.

Czytaj więcej:

IQVIA: podsumowanie zmian na majowej liście refundacyjnej

Projekt Lewicy ograniczy też m.in. wzrost urzędowych cen zbytu leków?

#OAB #leczenie #refundacja #mirabegron
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Jackowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Założyciel Spotify chce skanować ludzi, ale lekarze są sceptyczni
Czytaj więcej...
Pełnomocnik ds. zarządzania bezpieczeństwem informacji przy MZ
Czytaj więcej...
Stołeczna placówka będzie miała kłopoty przez lekarkę influencerkę?
Czytaj więcej...
Czy homeopatia podzieli środowisko farmaceutów?
Czytaj więcej...
Szczepienia: zmiana w kursach dla farmaceutów dotycząca grypy
Czytaj więcej...
Badanie kliniczne dla kobiet z mutacją BRCA1 i BRCA2
Czytaj więcej...
Polska organizuje pomoc dla Turcji, wyrusza grupa HUSAR
Czytaj więcej...
Zamieszania wokół programów szkolenia specjalizacyjnego c.d.
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (6-12.02 '23)
Czytaj więcej...
Onkologia: Jak wyrównać szansę chorych onkologicznie?
Czytaj więcej...
Niedzielski o niekorzystnym dla Polski raporcie: nadganiamy
Czytaj więcej...
E. Piotrowska-Rutkowska o kształceniu farmaceutów
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl