Autor : Aleksandra Kurowska
2024-10-29 09:29
Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiada walkę z kolejkami. — Dojdziemy do skrócenia kolejek, większej dostępności, ale innym sposobem i to musi potrwać — mówiła dziś w TVN24. Rozmawia też z premierem o wysokich zarobkach lekarzy. Jaki sposób rozwiązania tego problemu proponuje minister zdrowia?
Niedługo rocznica powołania rządu, a wiele problemów nie zostało rozwiązanych. Poza "nadganianiem" legislacji są też zapowiedzi działań. Na pewno jednym z elementów rozliczania rządu będzie kwestia kolejek.
— Moi poprzednicy znieśli limity w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, ale kolejki do specjalistów się wydłużyły. To nie jest rozwiązanie — powiedziała w telewizyjnym wywiadzie Leszczyna. — Dojdziemy do skrócenia kolejek, większej dostępności. Ale... innym sposobem i to musi potrwać — mówiła minister w "Rozmowie Piaseckiego".
Ostatnio wiele osób przypominało jej wypowiedzi o rozwiązaniu wielu problemów jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Dziś tłumaczyła, o co jej chodziło.
— Powiedziałam, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki będziemy mieli odblokowane KPO i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki naprawdę to zrobiliśmy. Mamy 17 mld zł na szpitale leczące pacjentów onkologicznych, na długoterminową opiekę i na szpitale leczące choroby kardiologiczne — wymieniała Leszczyna.
Podkreślała też sceptycyzm co do znoszenia limitów w leczeniu jako rozwiązania kwestii kolejek.
— Znieśliśmy limity na opiekę hospicyjno-paliatywną. Ale przychodzi człowiek do Ministerstwa Zdrowia i robi analizę. Okazuje się, że moi poprzednicy znieśli limity w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, czyli tam, gdzie przyjmuje kardiolog, neurolog, diabetolog i tak dalej. Czy skróciły się kolejki? Nie, wydłużyły się — przekonywała. Dlatego zmiany w zakresie limitów uważa, za środek w drodze do celu, ale nie za rozwiązanie. — Dojdziemy do skrócenia kolejek, większej dostępności, ale innym sposobem i to musi potrwać. Nigdy nie powiedziałam, że to się stanie ot tak — zapowiadała.
Minister zdrowia Izabela mówiła także o bezpłatnych lekach. Nasza redakcja informowała, że w tym zakresie, mimo zwiększania finansowania w planie NFZ, wciąż są przekroczenia.
— Nie zmienimy zasady, że seniorzy mają je bezpłatnie. Z wiceministrem zdrowia Markiem Kosem myślimy nad rozwiązaniami, które sprawią, że firmy farmaceutyczne nie będą na nas tak dużo zarabiały, ale te rozwiązania nie mogą się odbyć kosztem pacjenta — wyjaśniała. I wyjaśniła, jak wyglądają na dziś zobowiązania finansowe NFZ:
— PiS w 2022 roku podjął decyzję, że finansowanie ratownictwa medycznego, bezpłatnych leków dla seniorów i dzieci, leczenia osób nieubezpieczonych i uwaga — wysokospecjalistycznych procedur, które było do tej pory w budżecie państwa będzie przeniesione do NFZ. Na rok wyborczy 2023 chcieli w budżecie mieć więcej pieniędzy, więc wrzucili to do NFZ-u. Dlaczego mogli w tym roku to zrobić? Bo była poduszka finansowa po COVID-dzie – niewykorzystane pieniądze. Ale ta poduszka właśnie skończyła – tłumaczyła Izabela Leszczyna.
Ponieważ w ostatnim czasie narasta polityczne oburzenie wokół zarobków części lekarzy w systemie publicznej, pytano także o to. Choć warto podkreślić, że wyjaśnianie problemów w ochronie zdrowia zarobkami części medyków jest populistyczne.
— Z danych, które mam z Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, wynika, że tak, są tacy lekarze, którzy przedstawiają fakturę w wysokości 299 tys. zł — mówiła Piaseckiemu Leszczyna. I dodała, że wczoraj rozmawiała o tym z premierem Donaldem Tuskiem i szefami szpitali.
— Mamy pewne pomysły, ale najpierw będę o nich rozmawiała z przedstawicielami środowiska, z lekarzami, pielęgniarkami — zapowiedziała.
Czytaj też:
Psycholog w szkole. Dr Magdalena Wegner–Jezierska komentuje
Kierownictwo MZ: Reforma szpitali nie jest kontrowersyjna a niezbędna
Zobacz też:
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//