• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Łukasz Jankowski nowym prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej

Autor : Anna Jackowska

2022-05-13 15:49

Wszystko stało się jasne - doszło do pokoleniowej zmiany w samorządzie lekarskim. Ze stanowiska odchodzi dotychczasowy prezes - Andrzej Matyja, a jego miejsce zajmuje Łukasz Jankowski. Łukasz Jankowski zebrał 252 głosy, Andrzej Matyja - 192.

- W Naczelnej Izbie Lekarskiej widzę ogromny potencjał, który zamierzam efektywnie wykorzystać. Priorytetem w mojej koncepcji #SamorządPrzyszłości jest wprowadzenie no-fault, wzmocnienie pionu odpowiedzialności zawodowej, poprawa wizerunku lekarza, stworzenie poczucia wspólnoty i pewności, że lekarz jest członkiem samorządu, na który zawsze może liczyć - mówił wybrany na nowego szefa samorządu, Łukasz Jankowski, podczas Zjazdu.

Kim jest Łukasz Jankowski?

Łukasz Jankowski to specjalista nefrologii, doktorant I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, członek Naczelnej Rady Lekarskiej. Absolwent podyplomowych studiów menedżerskich „Zarządzanie w Ochronie Zdrowia” na Uniwersytecie Warszawskim. Zawodowo związany z Kliniką Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych w Warszawie. Członek Rady Polityki Zdrowotnej m.st. Warszawy oraz Sektorowej Rady ds. Kompetencji - Opieka Zdrowotna i Pomoc Społeczna.

Organizator kampanii społecznych („Narodowy Kryzys Zdrowia” - 2019 r., „#NIEZAPOMINAJ” - 2020 r., „Jestem lekarzem, jestem człowiekiem” - 2021/2022 r.) i merytorycznych konferencji eksperckich związanych ze zdrowiem.

Polecamy także: Ponad połowa Polaków nie kojarzy żadnej kampanii społecznej o zdrowiu

Pomysłodawca nowych form wsparcia dla lekarzy należących do OIL w Warszawie, reprezentant środowiska lekarskiego w próbach dialogu z organizatorami systemu, w konferencjach i w dyskusjach w mediach.

Polecamy także: Krajowy Zjazd Lekarzy - kto kandyduje na prezesa samorządu?

Co mówili kandydaci podczas wystąpień wyborczych?

Łukasz Jankowski chce stworzyć nowy samorząd

Łukasz Jankowski podkreślił w swoim wystąpieniu, że chciałby stworzyć nowy samorząd - „samorząd przyszłości”. Taki, który słucha, angażuje się i skutecznie działa. Mówił o swoich dotychczasowych dokonaniach jako prezesa OIL w Warszawie, m.in. o wspieraniu lekarzy seniorów, utworzeniu lekarskiego budżetu partycypacyjnego, pomocy prawnej dla lekarzy i lekarzy dentystów. Stwierdził, że rozwój samorządu zależy od wsparcia jego członków.

Za największe wyzwania samorządu w przyszłości uznał: wsparcie dla profesjonalizacji pionu odpowiedzialności zawodowej, poprawę wizerunku i prestiżu zawodu, lepsze wykorzystanie potencjału NIL i izb okręgowych. - Zapraszam do udziału w samorządzie przyszłości - tymi słowami swoje wystąpienie zakończył Łukasz Jankowski.

Andrzej Matyja chce budować solidne podstawy korporacji lekarskiej

Z kolei Andrzej Matyja powiedział, że zdecydował się kandydować, bo wierzy w samorząd i jego znaczenie dla całej społeczności lekarzy i lekarzy dentystów. Stwierdził, że samorząd musi być samorządem lekarzy, a nie działaczy. Zapowiedział także, że w przyszłej kadencji zamierza realizować kolejne projekty pozwalające budować solidne podstawy korporacji lekarskiej. IX kadencję samorządu lekarskiego chciałby budować w oparciu o pięć filarów: prestiż, pomocniczość, profesjonalizacja, przyszłość, partnerstwo. Podkreślił ponadto, że tylko działanie zespołowe ma rację bytu. - Myślenie o przyszłości to umiejętne oddziaływanie na sprawy zdrowia publicznego - powiedział.

Krajowy Zjazd Lekarzy - dlaczego jest tak ważny?

Trwający w dniach 12-14 maja Krajowy Zjazd Lekarzy to najważniejsza władza samorządu lekarskiego. Do Warszawy zjechali delegaci wyłonieni przez okręgowe zjazdy lekarzy i - z głosem doradczym - ustępujących organów Naczelnej Izby Lekarskiej. Gosowanie decyduje, kto zostanie Prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Naczelnym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej, delegaci wybierają także członków Naczelnego Sądu Lekarskiego, Naczelnej Komisji Rewizyjnej i Krajowej Komisji Wyborczej.

Podczas zjazdu Zbigniew Kuzyszyn wybrany został Naczelnym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej. Trwają wybory członków Naczelnej Rady Lekarskiej. Dziś wyłonieni zostaną zastępcy NROZ oraz organy Naczelnej Izby Lekarskiej i Krajowej Komisji Wyborczej.

Polecamy także:

Raport PARP o kryzysie kadrowym w ochronie zdrowia. Jak źle jest?

Ustawa o zawodzie psychologa czeka na stanowisko rządu

Justyna S. stanie przed sądem za skandaliczny wpis o lekarzach

#wybory #samorząd #Jankowski #Matyja #NRL #NIL
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Jackowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Ile wniosków złożono?
Czytaj więcej...
P. Dymon: Braki w ustawie o płacach to ryzyko pozwów
Czytaj więcej...
Płaca minimalna wzrośnie dwa razy w 2023 r. Wiemy już jak
Czytaj więcej...
Fundacja Nie Widać Po Mnie pomoże m.in. medykom
Czytaj więcej...
Minister A. Niedzielski zapowiedział więcej pieniędzy na pediatrię
Czytaj więcej...
G. Kolbe: Liczymy na wyeliminowanie groźnej furtki w ustawie
Czytaj więcej...
COVID-19 chorobą zawodową. Będzie aktualizacja unijnego wykazu
Czytaj więcej...
Breast cancer unity: MZ zmienia trzy rozporządzenia
Czytaj więcej...
Ospa małpia w Europie, czy jest się czego obawiać?
Czytaj więcej...
Kolejni chorzy skorzystają z terapii CAR-T
Czytaj więcej...
19 maja Światowym Dniem Lekarza Rodzinnego
Czytaj więcej...
Kość niezgody w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie
CMR Surgical

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl