Autor : Agata Szczepańska
2023-09-22 19:23
Samorząd diagnostów upomina się akty wykonawcze do ustawy o medycynie laboratoryjnej. Muszą one w pełni funkcjonować najpóźniej od 10 grudnia br. Monika Pintal-Ślimak, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych skierowała pismo w tej sprawie do minister zdrowia Katarzyny Sójki.
Prezes KRDL zwraca uwagę, że znaczna część niezbędnych rozporządzeń nie została jeszcze wydana. Prace nad niektórymi już się rozpoczęły – samorząd przedstawiał opinie do projektów, nadal jednak nie jest znany ostateczny kształt tych przepisów, a mają one kluczowe znaczenie dla funkcjonowania diagnostycznych laboratoriów medycznych.
Przypominamy: Diagności po spotkaniu z min. K. Sójką. "Zna i rozumie nasze problemy”
Ustawa z 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej była przez środowisko diagnostów wyczekiwana – zastąpiła ona ustawę o diagnostyce laboratoryjnej, uchwaloną w 2001 r. i nieprzystającą do obecnych realiów. Nowa regulacja weszła w życie co do zasady 10 grudnia 2022 r., jednak przepisy dotyczące indywidualnej praktyki diagnosty laboratoryjnego oraz grupowej praktyki diagnostów laboratoryjnych – bardzo istotne dla tej grupy zawodowej – zaczną obowiązywać 10 grudnia 2023 r. Jest to także data wygaśnięcia dotychczasowych aktów wykonawczych (wydanych do poprzedniej, uchylonej już ustawy).
Jakich aktów wykonawczych brakuje? Jak pisze Monika Pintal-Ślimak w piśmie do minister Sójki, dotyczy to w szczególności rozporządzenia określającego szczegółowe wymagania, jakim powinno odpowiadać medyczne laboratorium diagnostyczne (wydawanego na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy o medycynie laboratoryjnej) oraz rozporządzenia określającego szczegółowe standardy jakości dla tych laboratoriów (wydawanego na podstawie art. 10 ust. 4 ustawy).
- Niezmiernie ważne jest także określenie – w rozporządzeniu wydawanym na podstawie znowelizowanych przepisów ustawy o działalności leczniczej – zakresu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej diagnosty laboratoryjnego wykonującego zawód w ramach indywidualnej praktyki oraz minimalnej sumy gwarancyjnej tego ubezpieczenia – dodaje prezeska KRDL. Jest to o tyle pilna kwestia, że wybór ubezpieczyciela jest procedurą wymagającą odpowiednio długiego czasu, a obowiązek ubezpieczenia ziści się właśnie z dniem 10 grudnia 2023 r.
Przypominamy Specjalizacje diagnostów: co z dziedzinami, które miały wypaść?
Dlatego szefowa samorządu diagnostów apeluje do minister zdrowia o przyspieszenie prac nad projektami rozporządzeń przewidzianych przez ustawę o medycynie laboratoryjnej.
- Mam świadomość, że zbliżające się wybory parlamentarne wpływają na organizację pracy ministerstwa, tym bardziej istotne jest, aby zechciała Pani Minister zapewnić właściwy nadzór nad pracami legislacyjnymi nad projektami aktów wykonawczych niezbędnych do prawidłowego wdrożenia ustawy o medycynie laboratoryjnej. Licząc na wsparcie Pani Minister, deklaruję jednocześnie gotowość współpracy Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych oraz przedstawicieli Biura Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych z urzędnikami Ministerstwa Zdrowia w opracowywaniu projektów rozporządzeń, jeśli tylko taka potrzeba się pojawi – zapewnia Monika Pintal-Ślimak.
Przypominamy Monika Pintal-Ślimak: Porada diagnostyczna to priorytet dla środowiska
Ustawa o medycynie laboratoryjnej określa zasady i warunki wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej, zawodu diagnosty laboratoryjnego oraz nadzoru i kontroli laboratoriów. Na jej podstawie diagności laboratoryjni będą mieli możliwość wykonywania zawodu w ramach praktyki zawodowej.
Ustawa przewiduje, że diagnosta laboratoryjny ma obowiązek doskonalenia zawodowego i zapewnia sześć dni roboczych płatnego urlopu szkoleniowego. Wprowadza również wymagania kwalifikacyjne dla kierownika laboratorium, doprecyzowuje przepisy w zakresie sprawowania przez samorząd nadzoru nad wykonywaniem zawodu diagnosty laboratoryjnego i zasady przeprowadzania wizytacji w laboratoriach.
Polecamy także:
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl