Autor : Anna Gumułka
2024-05-31 11:29
Czy dziecko jest bite, potrząsane, ma ślady po stosowaniu przemocy, jest zaniedbane, niedożywione, pozostaje pod opieką osoby do niej niezdolnej - np. z powodu nietrzeźwości, a jego opiekunowie nie respektują zaleceń lekarskich – na takie pytania będą odpowiadać przedstawiciele ochrony zdrowia mający w pracy do czynienia z dziećmi, których bezpieczeństwo i dobrostan jest pod znakiem zapytania.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się właśnie projekt rozporządzenia Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wzoru kwestionariusza szacowania ryzyka zagrożenia dla życia lub zdrowia dziecka, służącego stwierdzeniu zasadności zapewnienia dziecku ochrony w związku z przemocą domową.
Przypominamy także:
Standardy ochrony dzieci – obowiązkowe również w placówkach medycznych
- Biorąc pod uwagę konieczność dokonania przez pracownika socjalnego w uzgodnieniu z funkcjonariuszem policji, a także lekarzem, ratownikiem medycznym lub pielęgniarką, oceny ryzyka zagrożenia dla życia lub zdrowia dziecka przed podjęciem decyzji o udzieleniu mu ochrony, należy, w drodze rozporządzenia, określić wzór kwestionariusza. Będzie to miało przede wszystkim znaczenie w kontekście konieczności ujednolicenia prowadzonej dokumentacji oraz procesu decyzyjnego w przypadkach konieczności zapewnienia dziecku ochrony – czytamy w ocenie skutków regulacji.
Checklista obejmuje 13 punktów dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia dziecka. Przy każdym zaznaczono, kto ma odpowiedzieć na zawarte w nich pytania – np. przedstawiciel ochrony zdrowia, funkcjonariusz policji, pracownik socjalny.
Czy dziecko doznaje bicia, potrząsania, kopania, duszenia, parzenia, obezwładniania, izolowania, rzucania dzieckiem i inne? Czy na ciele dziecka obecne są ślady po stosowaniu przemocy (np. oparzeliny, zasinienia w miejscach nieurazowych, wybroczyny, obrażenia nieadekwatne do wieku dziecka i podawanej przez rodzica/opiekuna prawnego lub faktycznego przyczyny urazu? Wymień jakie.
Czy dziecko doznaje przemocy seksualnej bezpośredniej, np.: zmuszanie do obcowania płciowego, zgwałcenie, doprowadzenie dziecka do innej czynności seksualnej lub inne? Wymień jakie.
Czy dziecko doznaje innej formy krzywdzenia, np.: zaniedbania, niezaspokajania podstawowych potrzeb biologicznych, psychicznych i innych, niszczenia rzeczy osobistych dziecka, pozostawiania bez opieki, przebywania pod opieką rodzica/opiekuna prawnego lub faktycznego niezdolnego do pełnienia bieżącej opieki nad dzieckiem w sytuacji, w której w gospodarstwie domowym nie ma żadnej osoby dorosłej zdolnej do takiej opieki (rodzic/opiekun prawny lub faktyczny pod wpływem alkoholu, środków odurzających), nierespektowania zaleceń lekarskich powodujących zagrożenie zdrowia/życia, zmuszania do picia alkoholu, zmuszanie do zażywania środków odurzających, substancji psychotropowych lub leków i inne? Wymień jakie.
Czy dziecko w czasie interwencji deklaruje popełnienie samobójstwa z powodu doznawania przemocy domowej bądź deklaruje popełnienie samobójstwa z tego powodu? Wypełnia przedstawiciel ochrony zdrowia.
Czy dziecko, dla którego wypełniasz kwestionariusz, jest dzieckiem z niepełnosprawnością i/lub przewlekle chorym?
O zdrowie psychiczne trzeba dbać od urodzenia - przypominają eksperci
W części adresowanej do pracowników socjalnych i funkcjonariuszy policji uwzględniono również "nowoczesne" formy krzywdzenia dzieci, czyli patostreaming. To internetowa transmisja na żywo, prowadzona w serwisach internetowych udostępniających wideo strumieniowe, w trakcie której prezentowane są zachowania będące dewiacjami społecznymi, jak libacje alkoholowe, przemoc domowa czy liczne wulgaryzmy.
Polecamy także:
Kadry: dwóch kandydatów na szefa GIS, konsultant ds. psychoterapii
Poważna zmiana w MZ. Premier D. Tusk podjął decyzję
Znieczulenia przy porodzie: wchodzą nowe zasady. Nieco złagodzone
//