Autor : Aleksandra Kurowska
2023-02-21 12:29
Uznaje się, że psychologia jako samodzielna nauka empiryczna zaistniała w roku 1879 - wtedy to prof. Wilhelm Wundt założył na Uniwersytecie Lipskim pierwsze w Europie laboratorium psychologiczne. Niestety polscy psycholodzy nie mogą doczekać się ustawy regulującej ich zawód. Katarzyna Sarnicka, psycholog kliniczny i przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów podkreśla, że "to bardzo dobrze napisany projekt. Teraz to tylko kwestia woli politycznej, żeby zacząć go procedować".
Przypominamy także: Padł niechlubny rekord liczby prób samobójczych dzieci i młodzieży
Katarzyna Sarnicka: Od października 2021 r. wciąż oczekuje na pierwsze czytanie, obecnie to jest prawie 500 dni w zamrażarce. Przypomnijmy, że to dobrze przygotowany projekt. Najpierw OZZP zrobiło duże badania w środowisku na temat potrzeb psychologów w zakresie nowej regulacji zawodu (4277 psychologów i 90 stron raportu złożonego w ministerstwie pracy). Rozmawialiśmy wiele godzin z innymi samorządami zawodowymi i pytaliśmy o ich drogę do uregulowania zawodu, pytaliśmy o zalety i wady mniejszej i większej liczby izb, o pułapki na jakie uważać, co się sprawdziło w praktyce, a co nie. Od września 2020 do marca 2021 projekt był wypracowywany w ramach Parlamentarnego Zespół ds. Ustawowego Uregulowania Zawodu Psychologa. Od marca 2021 do października 2021 był dopracowywany w toku konsultacji ze środowiskiem, resortami, projektodawca zwrócił się również po opinię do Biura Analiz Sejmowych. Ostatecznie został złożony przez grupę posłów projektodawców w październiku 2021 roku do sejmu. Nawet po złożeniu nadal przechodził drobne zmiany, już w trybie autopoprawki, aby dostosować się do zaleceń z kolejnych dwóch opinii BAS i jeszcze wciąż spływających, ale istotnych uwag ze strony środowiska. To bardzo dobrze napisany projekt. Teraz to tylko kwestia woli politycznej, żeby zacząć go procedować. Niestety dopiero na maj tego roku przewidziano dyskusje na ten temat z ramach Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, w której to ma nastąpić pierwsze czytanie.
Jako związek podejmujemy działania, by ustawa wreszcie została uchwalona.
OZZP zwracało się do strony rządowej, do ministerstw wiele razy, między innymi był nawet protest psychologów pod MRPiPS w 2018 r. Były obietnice, że ministerstwo tworzy ustawę, ale do dnia dzisiejszego nie widzieliśmy żadnego projektu. Posłowie z Lewicy natomiast uznali, że nam pomogą stworzyć ten projekt - ale projekt był tworzony przez Biuro Legislacyjne. Natomiast projekt nie ma barw politycznych, jest typowo branżowy i powinien być uchwalony ponad podziałami. Naturalny, w normalnie funkcjonującym państwie, adres, pod który się idzie z takim tematem, to ministerstwo, które ma daną ustawę wydać. I tak zrobiliśmy. Tak robiło środowisko przez ostatnie kilkanaście lat. Bezskutecznie. Żaden minister, w żadnym dotychczasowym rządzie, poza deklaracjami, że nad ustawą pracuje, nie zaproponował finalnie jej projektu i nie przedstawił do konsultacji środowisku.
To jest kolejny problem. Nikt nie wie, ile jest psychologów w Polsce... Myśmy apelowali, aby zostało to policzone, ale brakuje takich danych w oficjalnym obiegu, zatem trudno porównywać z innymi krajami. My jako OZZP szacujemy, że co najmniej 80 tysięcy osób ukończyło studia na kierunku psychologia. Pytanie, ile z tych osób faktycznie pracuje w zawodzie...
To zależy, ale to są kwoty, niestety, od najniższej do ponad 5 tys. brutto. Drugi problem jest taki, że placówki nie mają pieniędzy na psychologów na cały etat. Jest to sektor niedofinansowany, z brakami kadrowymi wśród psychologów, np. DPS - psycholog na 1/5 etatu na 120 podopiecznych, na 1/2 etatu na 200 podopiecznych, w ŚDS - 2/5 etatu na 50 podopiecznych. W ochronie zdrowia - zarabia zgodnie z ustawą o minimalnych wynagrodzeniach w OZ, w oświacie zarobki kształtują się podobnie jak zarobki nauczycieli, a prywatnym sektorze te zarobki na pewno są większe niż w sektorze publicznym, ale trudno szacować ile dokładnie, bo nie ma zebranych takich danych.
Polecamy także:
Startuje Akademia Zdrowia Psychicznego Harmonia
Gospodarka: Polacy wstrzymali zakupy. Co ze zdrowiem?
Jest projekt Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//