Autor : Agata Szczepańska
2023-05-22 13:22
Zwiększenie puli punktów do wykonania w ryczałcie oraz wycen samego punktu zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapewnił też, że będzie rekompensata wzrostu wynagrodzeń. Ile to będzie kosztować?
O planowanych zmianach minister poinformował podczas poniedziałkowego (22 maja) posiedzenia prezydium trójstronnego zespołu ds. ochrony zdrowia.
- Zrekompensujemy wzrost wynagrodzeń minimalnych, ale chcemy, żeby rosły też pozostałe wynagrodzenia. Naszym celem jest pokrycie finansowe inflacji oraz działania w obszarze ryczałtu – zadeklarował Adam Niedzielski.
- Zwiększymy pulę punktów do wykonania w ryczałcie oraz wycenę samego punktu. Przełoży się to na wzrost wynagrodzeń i finansowania placówek medycznych. Dalej będziemy zwiększać środki na wycenę interny i chirurgii. Roczny koszt to ok 14 mld zł - dodał.
W najbliższych tygodniach będziemy zdecydowanie wspierać podmioty ochrony zdrowia w trudnym czasie rosnących kosztów. Szczególne wsparcie ukierunkowujemy na szpitale powiatowe, które zapewniają pacjentom szybki dostęp do leczenia. Więcej szczegółów w czwartek. https://t.co/GYvSeykd8B
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) May 22, 2023
Jak napisał na Twitterze, w najbliższych tygodniach resort będzie „zdecydowanie wspierać podmioty ochrony zdrowia w trudnym czasie rosnących kosztów”. - Szczególne wsparcie ukierunkowujemy na szpitale powiatowe, które zapewniają pacjentom szybki dostęp do leczenia. Więcej szczegółów w czwartek – zapowiedział minister.
Przypomnijmy, że zbliża się termin corocznych podwyżek dla pracowników ochrony zdrowia. Zgodnie z ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, podwyższa się je 1 lipca, nie mogą bowiem one być niższe od stawek określonych w tej regulacji. Wylicza się je jako iloczyn kwoty bazowej, równej średniej krajowej, i wskaźnika przypisanego danej grupie zawodowej (obecnie wynoszą one od 0,65 do 1,45). Do 31 maja szefowie lecznic powinni zawrzeć porozumienie dotyczące sposobu przeprowadzenia podwyżek z działającymi u nich związkami zawodowymi lub reprezentacją pracowników. Jeśli takie porozumienie nie zostanie zawarte, szczegóły związane z podwyżkami ustalone zostaną zarządzeniu kierownika placówki – do 15 czerwca.
Jednoczenie do 26 maja prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) ma dokonać analizy oraz przygotować raport w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej i wydać rekomendacje w związku ze wzrostem najniższego wynagrodzenia.
Dlaczego to takie istotne? W zeszłym roku, bo nowelizacji ustawy podwyżkowej, która znacznie podniosła określone w niej stawki, dyrektorzy do ostatnich chwil czekali na informacje o finansowaniu wzrostu płac, a raport AOTMiT pojawił się już po nowelizacji ustawy. W przeszłości różny był też sposób przekazywania pieniędzy na ten cel – przez zwiększenie wyceny punktu lub odrębnym strumieniem (tzw. znaczone środki). Rok temu zwiększenie wycen nie we wszystkich placówkach starczyło na pokrycie wydatków związanych z wynagrodzeniami, były potem wypłacane wyrównania.
Pieniądze na podwyżki już, a nie w ostatniej chwili
Zarządzający szpitalami chcieliby w tym roku uniknąć podobnych perturbacji. Między innymi dlatego samorządowcy przygotowali własny projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zaprezentowali go w zeszłym tygodniu. - Proponujemy nałożenie na Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji ustawowego obowiązku przeprowadzenia analizy dotyczącej sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej – tłumaczył Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych. Bernadeta Skóbel, radczyni prawna i ekspertka Związku Powiatów Polskich, zwracała uwagę, że projekt ten uwzględnia „podwyżkowy kalendarz”, wprowadzając regulacje, które pozwoliłyby na przygotowanie się i sfinansowanie tego procesu.
Poniedziałkowe zapowiedzi ministra Niedzielskiego to nie jedyne w ostatnim czasie deklaracje wsparcia szpitali, szczególnie powiatowych. W kwietniu razem z szefem NFZ Filipem Nowakiem ogłosił m.in. wprowadzenie mechanizmów pomocowych zarówno dla szpitali, które nie wykonały ryczałtu, jak i dla tych, które go przekroczyły. Wówczas również podkreślał, że zależy mu na wspieraniu szpitali powiatowych, odpowiadając na „lokalne potrzeby związane z dostępnością do leczenia i diagnostyki”.
Foto: Twitter MZ
Polecamy także:
Szpitale powiatowe alarmują, że dojdzie do "ostatecznej zapaści"