• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Moderna pozywa Pfizer/BioNTech za szczepionkę przeciwko COVID

Autor : Magdalena Kopystyńska

2022-08-28 11:13

Moderna pozwała firmę Pfizer i jej niemieckiego partnera BioNTech za naruszenie patentów przy opracowywaniu pierwszej zatwierdzonej w Stanach Zjednoczonych szczepionki przeciwko COVID-19, zarzucając im skopiowanie technologii, którą Moderna opracowała wiele lat przed pandemią.

Platforma mRNA opracowana przez Modernę ma przyspieszyć identyfikację nowych celów terapeutycznych i opracowanie szczepionek opartych o kod genetyczny wirusa. W wywiadzie dla CowZdrowiu.pl Gamal Elfatarany, Senior Director, Medical Affairs EEMEA firmy Moderna, wyjaśniał, że dzięki niej firma ma już 4 produkty w III fazie badań klinicznych i spodziewa się, że w ciągu 2-3 lat co najmniej 3 z nich będą komercjalizowane.


Cowzdrowiu - Gamal Elfatarany o rozwoju prac badawczych Moderny [WYWIAD CwZ]


W piątek (26 sierpnia) Moderna poinformowała, że pozywa firmy Pfizer i BioNTech za naruszenie patentu przy opracowywaniu pierwszej szczepionki COVID-19 zatwierdzonej w Stanach Zjednoczonych. Pozew został złożony w amerykańskim sądzie okręgowym w Massachusetts, Moderna planuje złożenie go także w Duesseldorfie - przekazała Moderna w komunikacie.

- Składamy te pozwy, aby chronić innowacyjną platformę technologiczną mRNA, której byliśmy pionierem, zainwestowaliśmy miliardy dolarów w tworzenie i opatentowaliśmy w ciągu dekady poprzedzającej pandemię COVID-19 - powiedział szef Moderny, Stephane Bancel.

Od czego się zaczęło?

Przypomnijmy, że Moderna samodzielnie oraz Pfizer we współpracy z BioNTech jako pierwsze opracowały szczepionki przeciwko koronawirusowi. Amerykańska Agencja Żywności i Leków wydała zgodę na użycie szczepionek przeciw COVID-19 najpierw - w grudniu 2020 roku - firmie Pfizer/BioNTech, a tydzień później Modernie.

Na początku pandemii Moderna informowała, że nie zamierza egzekwować swoich praw patentowych, aby pomóc innym w opracowaniu własnych szczepionek przeciwko COVID-19. Jednak w marcu tego roku Moderna przekazała, że oczekuje od firm takich jak Pfizer i BioNTech poszanowania swojej własności intelektualnej. 

Jakie są konkretnie zarzuty?

W piątkowym oświadczeniu Moderna oświadczyła, że Pfizer i BioNTech przywłaszczyły sobie dwa rodzaje własności intelektualnej.

Jeden dotyczy struktury mRNA, którą naukowcy Moderny zaczęli rozwijać w 2010 roku i której skuteczność potwierdzili w badaniach na ludziach w 2015 roku. Zgodnie z oświadczeniem firmy Pfizer i BioNTech wyłoniły do testów klinicznych cztery typy substancji, jednak ostatecznie zdecydowały się na kontynuację badań nad szczepionką, która jest oparta na dokładnie takiej samej modyfikacji chemicznej mRNA wirusa jak ich szczepionka.

Drugie domniemane naruszenie dotyczy kodowania pełnowymiarowego białka kolczastego, które, jak twierdzi Moderna, jej naukowcy wyizolowali podczas tworzenia szczepionki przeciw koronawirusowi wywołującemu bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej (MERS). Chociaż szczepionka przeciwko MERS nigdy nie trafiła na rynek, ale jej opracowanie pomogło firmie Moderna szybko wprowadzić na rynek szczepionkę COVID-19.

Zgodnie z oświadczeniem - Moderna domaga się m.in. opłat licencyjnych za sprzedaż produktu po 8 marca 2022 r.

Firma Pfizer zaskoczona

- Jesteśmy zaskoczeni pozwem, ponieważ szczepionka przeciw COVID-19 została oparta na zastrzeżonej technologii mRNA firmy BioNTech - powiedział rzecznik Pfizera w przesłanym pocztą elektroniczną oświadczeniu. BioNTech nazwał pozew "niefortunnym" i oświadczył, że jego praca jest oryginalna. - Będziemy bronić się przed wszystkimi zarzutami dotyczącymi naruszenia patentów - powiedziała firma w oświadczeniu.

Szczepionka firmy Moderna - jej jedyny produkt komercyjny - przyniosła w tym roku przychody w wysokości 10,4 miliarda dolarów, a szczepionka Pfizera przyniosła około 22 miliardy dolarów.

Źródło: Reuters

#technologia mRNA #pozew przeciwko Pfizer
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Magdalena Kopystyńska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Klub "30" PTK poparł prof. Jankowskiego w wyborach na prezesa elekta
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (29.05-4.06)
Czytaj więcej...
28 maja: Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi
Czytaj więcej...
Monika Pintal-Ślimak: Porada diagnostyczna to priorytet dla środowiska
Czytaj więcej...
26. Piknik Naukowy - kogo spotkacie w strefie zdrowia?
Czytaj więcej...
Resort zdrowia chce odchudzić Polaków? Planuje nowy pilotaż
Czytaj więcej...
Prawny przegląd tygodnia - etap prac nad projektami (22-26 maja)
Czytaj więcej...
Niedzielski o in vitro: jest w Polsce dostępne
Czytaj więcej...
Koniec z aptekami „na słupa”? Resort chce uszczelnić przepisy
Czytaj więcej...
Tadeusz Zielonka o tym, przeciwko czemu powinni szczepić się dorośli
Czytaj więcej...
W sobotę ruszają zapisy na szczepienia przeciwko HPV
Czytaj więcej...
Będzie więcej świadczeń stomatologicznych na NFZ?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl