• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

"My naprawdę nie walczymy o kasę, my walczymy o bezpieczeństwo"

Autor : Jakub Wołosowski

2022-06-22 09:35

W związku z posiedzeniem sejmowej Komisji Zdrowia pod Sejm przybyły pielęgniarki, które chciały wyrazić swoje poparcie dla senackich poprawek do projektu ustawy o najniższym wynagrodzeniu. W gorącej atmosferze, nie tylko z powodu wysokiej temperatury, wzywały posłów do zagłosowania za poprawkami i przedstawiły swoje stanowisko.

- Protestowaliśmy, protestujemy i protestować będziemy. Jesteśmy związkowcami, a naszą rolą jest przełamywanie barier - powiedziała Dorota Gardias, szefowa Forum Związków Zawodowych i wiceszefowa Rady Dialogu Społecznego, była przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, mówiąc o walce o wyższe wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych.

W trakcie zgromadzenia pod Sejmem przedstawiono stanowisko Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Połżónych, które podkreśla, jakie kwestie są dla nich najważniejsze. Krystyna Ptok odczytała je zgromadzonym pielęgniarkom, pracownikom ochrony zdrowia i dziennikarzom:

poprawka nr 9 – UZNANIE POSIADANYCH KWALIFIKACJI: przypisanie pracowników do grup współczynników pracy wg KWALIFIKACJI POSIADANYCH, a nie wymaganych, jak to opisano w projekcie rządowym, co zabezpieczy przed samowolną degradacją pracowników przez pracodawców,

poprawka nr 2 – BEZZWŁOCZNE UZNAWANIE PRZEZ PRACODAWCÓW PODWYŻSZENIA KWALIFIKACJI: przypisanie do grupy współczynników pracy następować będzie od następnego miesiąca kalendarzowego po udokumentowaniu przez pracownika faktu uzyskania wyższych kwalifikacji zawodowych,

poprawki nr 4 i 7 – ZABEZPIECZENIE ZMIAN W UMOWACH O PRACĘ:  wykreślenie przepisów pozwalających na wręczanie aneksów do umów i samowolną degradacją pracowników przez pracodawców,

poprawka nr 8 – GWARANCJA FINANSOWANIA PODWYŻEK: wprowadzenie przepisu gwarantującego podmiotom leczniczym pokrycie kosztów związanych ze wzrostem wynagrodzeń pracowników jak w roku 2021,

poprawki nr 10, 12, 13, 15, 16 oraz 18–22: PODNOSZĄCE O 0,25 WSPÓŁCZYNNIKI PRACY DLA WSZYSTKICH GRUP ZAWODOWYCH w ocenie Senatu  są swoistą tarczą antyinflacyjną dla pracowników ochrony zdrowia. Inicjatywa Senatu uwzględniła fakt, iż przyjęte 5.11.2021 ustalenia finansowe w stanowisku Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia po siedmiu miesiącach zdezaktualizowały się i faktyczny wzrost wynagrodzeń będzie w rzeczywistości znacznie niższy od uzgodnionego, ze względu na bardzo wysoką inflację.

"Miejcie odwagę wyjść przed Sejm!"

Pielęgniarki wzywały posłów, by do nich wyszli i mieli odwagę spotkać się z nimi i powiedzieć im wprost, nie poprzemy tych poprawek. Nieliczni członkowie sejmowej Komisji Zdrowia, którzy zeszli do protestujących, to posłowie opozycji. Jak np. Zdzisław Wolski i Wojciech Maksymowicz.

Pielęgniarki przybyły pod Sejm wyposażone w "karty obserwacji pracy posła", która ma przypomnieć im, że to jest "nasz Sejm, obywateli", a także przypomnieć potem którzy posłowie dbali o zdrowie obywateli głosując. Każde województwo "zaopiekowało się" swoimi posłami.

"Karta obserwacyjna" posła Jarosława Kaczyńskiego.

- Posłowie, którzy decydują o naszym losie nie mają na tyle odwagi, by przyjść tutaj i spojrzeć nam w oczy i powiedzieć, że nie będą zagłosowali za poprawkami. - powiedziała Mariola Semik, przewodnicząca regionu świętokrzyskiego OZZPiP. - Nie jesteśmy agresorem, gdybyśmy byli, to byśmy tu palili opony - podkreśliła.

Poseł Zdzisław Wolski podpisuje swoją kartę. Był jednym z nielicznych posłów, którzy zeszli do protestujących.

Zdzisław Bujas, II Wiceprzewodniczący OZZPiP, wykrzyczał wręcz podczas wystąpienia pod Sejmem, że związek nie walczy o kasę, tylko o bezpieczeństwo. - Nie ma lekarza bez zespołu terapeutycznego i nie ma zespołu bez pielęgniarki - powiedział Bujas podkreślając krytyczną rolę pielęgniarek w systemie ochrony zdrowia. Dodał, że wiele ostatnio mówi się o postępie technologii w ochronie zdrowia, ale żadna nie zastąpi człowieka i pielęgniarek.

Niestety akcja pod Sejmem nie przyniosła efektu, którego oczekiwaliby protestujący. Sejmowa Komisja Zdrowia, głosami posłów PiS, odrzuciła poprawki Senatu. Pomimo podnoszenia wielu uwag ze strony posłów opozycji. - Komisja zdrowia nie przyjęła żadnej poprawki senackiej. Przykro, bo nie udało się zabezpieczyć ani zapewnienia źródła finansowania, ani innych poprawek - mówi prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas.


Czytaj także:

Refundacja: już jest lipcowa lista leków

Rząd przyjął plan dla sektora biomedycznego

Lekarze odpowiadają na słowa ministra A. Niedzielskiego

#sejm #pielęgniarki
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Jakub Wołosowski

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Dotacje dla uniwersytetów medycznych. MZ podsumowało dane
Czytaj więcej...
Do 3 tys. zł stypendium miesięcznie. Znamy zasady programu MZ
Czytaj więcej...
Inflacja kolejny raz rekordowa, ale jest światełko w tunelu
Czytaj więcej...
System Versius. Wykorzystany już w ponad 5 tys. operacji
Czytaj więcej...
FDA zaleca modyfikację szczepionek pod kątem podwariantów Omikrona
Czytaj więcej...
Inflacja w czerwcu 2022 r. - GUS podał tzw. szybki szacunek
Czytaj więcej...
Podatki: dziś w życie wchodzi Polski Ład 2.0
Czytaj więcej...
Podwyżki najniższych płac: znamy harmonogram NFZ. Kluczowe terminy
Czytaj więcej...
SMA - lekarze i pacjenci czekają na terapię genową
Czytaj więcej...
NIL: rezygnacja z części ustnej PES ma sens. Mamy na to dane
Czytaj więcej...
USA kupuje od Pfizera szczepionki za 3,2 mld dol.
Czytaj więcej...
PPOZ krytykuje stanowisko Rady ds. COVID-19 w sprawie POZ
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl