• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

MZ – nowy projekt wymagań wobec placówek prowadzących radioterapię

Autor : Anna Rokicińska

2021-02-18 08:41

Mają zmienić się wymogi co do sprzętu i kadry w placówkach ochrony zdrowia ubiegającą się o uzyskanie zgody na prowadzenie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące w celach medycznych. Chodzi o radioterapię i terapie izotopowe. Jeśli projekt wejdzie w życie placówki będą miały pół roku na to by się dostosować.

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych wymagań dla jednostek ochrony zdrowia prowadzących działalność związaną z narażeniem w celach medycznych, polegającą na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu radioterapii i leczenia za pomocą produktów radiofarmaceutycznych. Do tej pory placówki, których projekt ma dotyczyć działały na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 kwietnia 2006 r. w sprawie minimalnych wymagań dla zakładów opieki zdrowotnej ubiegających się o wydanie zgody na prowadzenie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące w celach medycznych, polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu radioterapii onkologicznej (Dz. U. z 2013 r. poz. 874), którego przepisy, zgodnie z art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo atomowe oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. poz. 1593, z późn. zm.). Wymienione przepisy, mają zachować moc do dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia, jednak nie dłużej niż przez 24 miesiące od dnia wejścia w życie tej ustawy.

„Projekt rozporządzenia określa minimalne wymagania w zakresie wyposażenia w urządzenia radiologiczne i urządzenia pomocnicze oraz liczebności i kwalifikacji personelu biorącego udział w wykonywaniu poszczególnych rodzajów medycznych procedur radiologicznych, jakie muszą być spełnione przez jednostkę ochrony zdrowia ubiegającą się o uzyskanie zgody na prowadzenie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące w celach medycznych, polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu radioterapii i terapii radioizotopowej” - napisał projektodawca w uzasadnieniu.

Wymogi wobec urządzeń

„Z uwagi na postęp technologiczny w konstrukcji urządzeń do radioterapii i nowoczesne techniki radioterapii w projekcie rozporządzenia wskazano, że minimalne wyposażenie w urządzenia radiologiczne i urządzenia pomocnicze dla jednostki ochrony zdrowia udzielającej świadczeń zdrowotnych w zakresie teleradioterapii obejmuje dwa megawoltowe aparaty terapeutyczne, w tym jeden akcelerator liniowy generujący promieniowanie fotonowe lub elektronowe, przy czym wiązka fotonowa posiada co najmniej dwie energie nominalne, jedną między 4 i 9 megaelektronowoltów (MeV) i drugą powyżej 9 MeV, a wiązka elektronowa posiada co najmniej trzy energie nie niższe niż 6 MeV” - czytamy w uzasadnieniu.

Wymogi wobec kadry przy udzielaniu świadczeń

W przypadku gdy do wykonywania procedur medycznych niezbędnym było zapewnienie przez jednostkę ochrony zdrowia specjalistów w dziedzinie radioterapii onkologicznej, uwzględniono alternatywną możliwość zapewnienia specjalistów w dziedzinie radioterapii lub radioterapii onkologicznej. W przypadku świadczeń z zakresu leczenia za pomocą produktów radiofarmaceutycznych wskazano, iż do wykonywania procedur medycznych niezbędnym jest zapewnienie również jednej pielęgniarki. Ponadto doprecyzowano, iż jako technika elektroradiologii należy rozumieć osobę posiadającą tytuł technika elektroradiologii lub dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunkach kształcących w zakresie elektroradiologii i tytuł zawodowy licencjata lub magistra, co jest zgodne z § 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej.

Całość projektu tutaj: Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie minimalnych wymagań dla jednostek ochrony zdrowia prowadzących działalność związaną z narażeniem w celach medycznych, polegającą na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu radioterapii i leczenia za pomocą produktów radiofarmaceutycznych

Polecamy także:

Komentarze po kolejnych rozmowach z MZ o płacach

Centralizacja szpitali może zaboleć pacjentów

Onkologia: znamy nowe taryfy dla wybranych świadczeń

Centrum Egzaminów Medycznych o udostępnianiu pytań z PES

#MZ # radioterapia # projekt # rozporządzenia # wymogi # kadry # sprzęt # technicy # radioterapii # pielęgniarki
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Rokicińska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Prof. Marek Rudnicki otrzyma tytuł doktora honoris causa SUM
Czytaj więcej...
Zmiany personalne: nowi wojewódzcy konsultanci
Czytaj więcej...
Prof. Szuster-Ciesielska o wirusie ospy małpiej [WYWIAD]
Czytaj więcej...
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Ile wniosków złożono?
Czytaj więcej...
P. Dymon: Braki w ustawie o płacach to ryzyko pozwów
Czytaj więcej...
Płaca minimalna wzrośnie dwa razy w 2023 r. Wiemy już jak
Czytaj więcej...
Fundacja Nie Widać Po Mnie pomoże m.in. medykom
Czytaj więcej...
Minister A. Niedzielski zapowiedział więcej pieniędzy na pediatrię
Czytaj więcej...
G. Kolbe: Liczymy na wyeliminowanie groźnej furtki w ustawie
Czytaj więcej...
COVID-19 chorobą zawodową. Będzie aktualizacja unijnego wykazu
Czytaj więcej...
Breast cancer unity: MZ zmienia trzy rozporządzenia
Czytaj więcej...
Ospa małpia w Europie, czy jest się czego obawiać?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie
CMR Surgical

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl