• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

MZ o zamówionych lekach na COVID-19 i ich dystrybucji

Autor : Aleksandra Kurowska

2022-01-10 12:39

Jakie leki do leczenia szpitalnego zamówiła Polska? Jak odbywa się ich dystrybucja? Co z nowymi terapiami takimi jak Molnupiravir? Na pytania naszej redakcji w tej sprawie odpowiada Ministerstwo Zdrowia.

Według ostatnich danych MZ, ponad 140 tys. osób przebywa obecnie na kwarantannie, 18 tys. jest leczonych w szpitalach z powodu COVID-19 - w tym co dziesiąta leży pod respiratorem.

W zeszłym tygodniu, podczas konferencji prasowej MZ, minister zdrowia informował, że w walce z pandemią szerzej będziemy stawiać na leczenie domowe, przedszpitalne. Jak podkreślała konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej prof. Agnieszka Mastalerz- Migas, pomóc w tym mogą m.in. nowe leki, które stosuje się w krótkim okienku czasowym po zakażeniu. To leki doustne do stosowania w domu. Na razie są one dostępne tylko dla osób ze szczególnych grup ryzyka. - Do Polski trafił lek Molnupiravir, który jest obecnie podawany chorym z upośledzoną odpornością. Wkrótce będzie więcej leków doustnych, które wesprą leczenie chorych we wczesnej fazie COVID-19 - powiedziała w środę konsultant krajowa. Mastalerz- Migas mówiła, że leki doustne, gdy zwiększy się do nich dostęp, będą mogły być zastosowane na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, przede wszystkim w grupach ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, u pacjentów we wczesnej fazie choroby.

Jakie leki na COVID zamówiło MZ? O to spytaliśmy ministerstwo. Odpowiedzi publikujemy poniżej.

Kiedy planowane są dalsze dostawy poszczególnych leków i w ilu dawkach?

Ministerstwo Zdrowia: W celu zabezpieczenia pacjentów leczonych z powodu COVID-19, Minister Zdrowia polecił zakup Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych następujących produktów leczniczych: RoActemra/ Tocilizumab, Olumiant/ Baricitinib, Neoparin/ Enoxaparinum natricum, a także produktów Lagevrio/ Molnupiravir, Regkirona/ Regdanvimab, Ronapreve/ Casirivimab + Imdevimab, których pierwsze dostawy nastąpiły w grudniu 2021 r.

Wszystkie z powyższych produktów znajdują się w zasobach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Kolejne dostawy leków będą dystrybuowane zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Natomiast informacja na temat wielkości oraz terminów dostaw produktów zakupionych przez Rządową Agencją Rezerw Strategicznych nie podlega udostępnieniu.

Ponadto rząd Polski zakupił lek Veklury/ Remdesiwir w ramach przetargu unijnego w trybie umowy ramowej, Polska podpisała umowę wykonawczą z Gilead Sciences Polska - wytwórcą leku. Od października 2020 r. do chwili obecnej, Ministerstwo Zdrowia w celu zabezpieczenia podmiotów leczniczych w lek pozyskało ponad 500 tys. fiolek produktu Veklury.

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia śledząc aktualną sytuację epidemiczną na bieżąco monitoruje stany magazynowe produktów, przeznaczonych do dystrybucji za pośrednictwem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dla podmiotów leczniczych, podejmując w tym zakresie odpowiednie działania w kwestii zapewnienia ich dostępności.

Dla kogo są przeznaczone poszczególne leki?

Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych opracowało Zalecenia diagnostyki i terapii zakażeń SARS-CoV-2. Celem rekomendacji PTEiLChZ jest zaproponowanie praktycznych zaleceń dotyczących diagnostyki i farmakoterapii zakażeń SARS-CoV-2 przydatnych zarówno w warunkach podstawowej jak i szpitalnej opieki zdrowotnej. Ostatnia aktualizacja wytycznych Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych nastąpiła 12 listopada 2021 r. Pełna treść zaleceń dostępna jest pod linkiem: http://www.pteilchz.org.pl/informacje/rekomendacje/

W jaki sposób są lub będą dystrybuowane poszczególne leki i dla jakich grup pacjentów? Czy wraz z większa ilością leków dostarczonych do Polski planowane są inne metody dystrybucji?

Aktualnie zaopatrzenie w produkty następuje w ramach dostaw z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Szpital zgłasza zapotrzebowanie na dostawy produktów głównie poprzez portal na stronie internetowej: http://sds.mz.gov.pl.

Zamawiana ilość danego produktu powinna wynikać z liczby pacjentów wymagających jego podania i odpowiadać tygodniowemu zapotrzebowaniu na dany produkt. Produkty wydawane są do szpitali nieodpłatnie.

Czy planowane jest np. przepakowywanie leków do mniejszych opakowań zbiorczych, by mogły trafić do większej liczby placówek?

Obecnie nie ma takich planów.

Polecamy także:

G. Cessak o najważniejszych terapiach i leczeniu COVID-19 w domu

A. Mastalerz- Migas o nowych tabletkach „na COVID”. Jaka rola POZ?

L. Borkowski o dwóch grupach nowych leków na COVID-19

Doustny lek na COVID- mechanizm działania

#jakie #leki #koronawirus #COVID-19 #leczenie #domu #szpitalu #MZ #NFZ #RARS #dostawy
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Dotacje dla uniwersytetów medycznych. MZ podsumowało dane
Czytaj więcej...
Do 3 tys. zł stypendium miesięcznie. Znamy zasady programu MZ
Czytaj więcej...
Inflacja kolejny raz rekordowa, ale jest światełko w tunelu
Czytaj więcej...
System Versius. Wykorzystany już w ponad 5 tys. operacji
Czytaj więcej...
FDA zaleca modyfikację szczepionek pod kątem podwariantów Omikrona
Czytaj więcej...
Inflacja w czerwcu 2022 r. - GUS podał tzw. szybki szacunek
Czytaj więcej...
Podatki: dziś w życie wchodzi Polski Ład 2.0
Czytaj więcej...
Podwyżki najniższych płac: znamy harmonogram NFZ. Kluczowe terminy
Czytaj więcej...
SMA - lekarze i pacjenci czekają na terapię genową
Czytaj więcej...
NIL: rezygnacja z części ustnej PES ma sens. Mamy na to dane
Czytaj więcej...
USA kupuje od Pfizera szczepionki za 3,2 mld dol.
Czytaj więcej...
PPOZ krytykuje stanowisko Rady ds. COVID-19 w sprawie POZ
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl