• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

MZ o zmianach w kalendarzu szczepień. Co się zmieniło?

Autor : Aleksandra Kurowska

2021-05-21 13:17

Jakie najważniejsze zmiany w kalendarzu szczepień ochronnych nastąpiły w tym roku? MZ w opracowaniu dla posłów zrobiło ich podsumowanie. W dokumencie dotyczącym "Polityki Lekowej Państwa" nie uwzględniono np. systemowych szczepień młodzieży przeciwko HPV -na które wciąż czekamy. Te wpisane są w inny dokument rządowy - dotyczący onkologii. Ale i tak pozytywów jest sporo - w tym bezpłatne szczepienia przeciwko rotawirusom, na które czekano od lat.

Co zmieniło się w 2019 r. ?

Zgodnie z PSO na rok 2019 szczepienie przeciwko gruźlicy noworodków powinno być przeprowadzone przed wypisaniem dziecka z oddziału noworodkowego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach rozważano możliwość obserwacji dziecka przez 1 dobę.

Rok 2021 - więcej zmian

Jak przypomina MZ, najważniejszą zmianą PSO na rok 2021 jest wprowadzenie obowiązkowych, bezpłatnych szczepień przeciw rotawirusom dla dzieci w pierwszych miesiącach życia. - Rotawirusy są bardzo zaraźliwe. Przenoszą się drogą fekalno-ustną oraz przez zanieczyszczone przedmioty (klamki, krany, toalety, zabawki), zanieczyszczoną wodę lub żywność. Nieżyt żołądkowo- jelitowy jest jedną z głównych chorób zakaźnych u dzieci, a najczęstszym jego czynnikiem są rotawirusy - przypomina ministerstwo.

Kto jest szczepiony bezpłatnie? Ile dawek szczepionki na rotawirusa dostają dzieci?

Szczepieniami tymi objęte są dzieci po ukończeniu 6 tygodnia życia do ukończenia 32 tygodnia życia, urodzone po 31 grudnia 2020 roku. Szczepienia są przeprowadzane w schemacie dwu lub trzydawkowym, w zależności od rodzaju zakupionej szczepionki, muszą być realizowane w określonym reżimie czasowym. Kiedy trzeba zdecydować o szczepieniu? MZ przypomina, że zaleca się aby pierwszą dawkę szczepionki podać między 6 a 8 tygodniem życia dziecka. Jednak nie później niż przed ukończeniem 12 tygodnia życia.

Schemat szczepienia, 2 lub 3 dawki należy zakończyć najlepiej przed ukończeniem 24 tygodnia życia dziecka. Wiek ten można przekroczyć w wyjątkowych sytuacjach do 32 tygodnia życia (w przypadku szczepionki 3 dawkowej) lub do 24 tygodnia (w przypadku szczepionki 2 dawkowej). Odstępy pomiędzy poszczególnymi dawkami nie powinny być krótsze niż 4 tygodnie. Szczepionki przeciw rotawirusom można przeprowadzać jednocześnie z innymi szczepieniami.

U dzieci urodzonych przed dniem 1 stycznia 2021 roku szczepienie przeciw rotawirusom jest szczepieniem zalecanym (odpłatnym).

Na ile skuteczne jest szczepienie przeciwko rotawirusom? MZ informuje, że szczepienie chroni w 96 proc. przed ciężką postacią biegunki wymagającą hospitalizacji i w wysokim odsetku przed zapaleniem żołądkowo-jelitowym. Ochrona poszczepienna utrzymuje się przez co najmniej 3 lata.

Wyższe ryzyko zachorowania dotyczy dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola. Szczepienie dziecka pośrednio chroni również dorosłych opiekunów dziecka.

  

Ponadto w PSO na 2021 rok dokonano zmian w części PSO „Szczepienia obowiązkowe”:

-Wprowadzono zapis dotyczący czasu szczepienia po przebyciu odry, świnki lub różyczki. Szczepienie można przeprowadzić po ustąpieniu ostrych objawów i poprawie stanu ogólnego pacjenta.

-Dodano wariant szczepień z zastosowaniem szczepionek wysoko-skojarzonych DTPa-IPV-Hib-HBV (typu 6 w 1), co jest niezwykle ważne z uwagi na aspekt bezpieczeństwa szczepień wynikający z zastąpienia szczepionki z pełnokomórkowym składnikiem krztuścowym na szczepionkę ze składnikiem bezkomórkowym oraz usprawnienie realizacji szczepień związanych ze zmniejszeniem liczby iniekcji i związanej z tym mniejszej liczby wizyt. Dodatkowo zapewnia rodzicom szczepionych dzieci większy komfort fizyczny i psychiczny w czasie szczepienia, przyczyniając się do większej akceptacji szczepień oraz podniesienia terminowości ich realizacji , a więc finalnie zwiększenia stanu zaszczepienia. Dzięki zmniejszeniu liczby wizyt koniecznych do realizacji obowiązkowego podstawowego programu szczepień szczepionkami ze składnikiem krztuścowym stwarza rodzicom większą szansę do planowania i realizacji szczepień zalecanych, a z punktu widzenia pandemii pozwala zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i rodziców związane z minimalizacją ryzyka kontaktu z zakażona osobą.

w części PSO „Informacje uzupełniające”:

·       Zmieniono zasadę realizacji szczepienia uzupełniającego, zgodnie z którą drugą dawką szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce należy podać:

w 6 roku życia, dzieciom urodzonym w 2016 roku (rocznik 2016),

w 10 roku życia, dzieciom urodzonym w 2012 (rocznik 2012) i 2013 (rocznik 2013).

w części PSO „Szczepienia zalecane”:

·       Szczepienie przeciw ospie wietrznej jest zalecane dodatkowo uczniom i studentom szkół i uczelni medycznych lub innych szkół i uczelni prowadzących kształcenie na kierunkach medycznych oraz pracownikom ochrony zdrowia.

·       Uaktualniono zapis dotyczący szczepień przeciw pneumokokom u dorosłych powyżej 50 lat.

·       Wśród osób, którym szczególnie zaleca się szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM) wymieniono dodatkowo: osoby, które szczególnie często podejmują aktywność fizyczną na zewnątrz (np. biegacze, spacerowicze, grzybiarze, właściciele psów, myśliwi, rodziny z małymi dziećmi, ) i inne osoby podejmujące aktywność na świeżym powietrzu, zwłaszcza turyści.

·       Szczepienie przeciw wzw A zalecono dodatkowo osobom z grup ryzyka, w których obserwuje się zwiększoną liczbę zachorowań, czyli pracownikom medycznym, w szczególności pracownikom oddziałów zakaźnych, gastroenterologicznych, pediatrycznych.

·       Wśród osób, którym szczególnie zaleca się szczepienie przeciw odrze, śwince i różyczce wymieniono dodatkowo uczniów szkół medycznych lub innych uczelni prowadzących kształcenie na kierunkach medycznych oraz pracowników ochrony zdrowia.

·       Dodano rozdział dotyczący zasad przeprowadzenia i organizacji szczepień w czasie epidemii w związku z zakażeniami SARS-CoV-2.

 

#szczepienia #dzieci #dorośli #kalendarz
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Dotacje dla uniwersytetów medycznych. MZ podsumowało dane
Czytaj więcej...
Do 3 tys. zł stypendium miesięcznie. Znamy zasady programu MZ
Czytaj więcej...
Inflacja kolejny raz rekordowa, ale jest światełko w tunelu
Czytaj więcej...
System Versius. Wykorzystany już w ponad 5 tys. operacji
Czytaj więcej...
FDA zaleca modyfikację szczepionek pod kątem podwariantów Omikrona
Czytaj więcej...
Inflacja w czerwcu 2022 r. - GUS podał tzw. szybki szacunek
Czytaj więcej...
Podatki: dziś w życie wchodzi Polski Ład 2.0
Czytaj więcej...
Podwyżki najniższych płac: znamy harmonogram NFZ. Kluczowe terminy
Czytaj więcej...
SMA - lekarze i pacjenci czekają na terapię genową
Czytaj więcej...
NIL: rezygnacja z części ustnej PES ma sens. Mamy na to dane
Czytaj więcej...
USA kupuje od Pfizera szczepionki za 3,2 mld dol.
Czytaj więcej...
PPOZ krytykuje stanowisko Rady ds. COVID-19 w sprawie POZ
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl