• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

MZ wprowadzi centralne kolejkowanie pacjentów. Jak i kiedy?

Autor : Aleksandra Kurowska

2022-12-16 21:05

MZ chce utworzyć scentralizowany system kolejkowy. Będzie służyć do rejestracji na świadczenia opieki zdrowotnej oraz ustalania kolejności ich udzielania. Zmiana ustawy o świadczeniach, obejmująca wprowadzenie „elektronicznej rejestracji centralnej” miałaby być wprowadzona szybko. W ekspresowym tempie, bo nawet jeszcze w tym miesiącu, projekt miałby przyjąć rząd - co oznaczałoby, że nie będzie w konsultacjach. Za projekt odpowiada w MZ minister Adam Niedzielski.

Kolejne ekipy w MZ i NFZ wiele razy zmieniały zasady sprawozdawania kolejek. Ale od tego listy oczekujących nigdy nie znikały. Teraz czeka nas kolejna próba - jak poprzednie ma ucywilizować trochę kolejki. W maju MZ konsultowało projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie elektronicznej rejestracji centralnej na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i stopniowo go wdrażało. A teraz w wykazie prac legislacyjnych znalazł się opis projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, gdzie mowa nie tylko o AOS i nie tylko o pilotażu, ale generalnie wszystkich kolejkach do procedur medycznych.

Co MZ nie pasuje w obecnych rozwiązaniach?

-Obecnie funkcjonuje rozproszony model przyjmowania zgłoszeń na świadczenia opieki zdrowotnej oraz „kolejkowania” świadczeniobiorców oczekujących na udzielanie danego świadczenia - informuje ministerstwo przy okazji wpisania projektu w wykaz prac legislacyjnych. Zgłoszenia te należy kierować do poszczególnych placówek medycznych, które prowadzą własne listy oczekujących obejmujące pacjentów zapisanych na świadczenie tylko u danego świadczeniodawcy.

Pacjent nie może się wpisać w kilka kolejek by nie blokować wielu miejsc i nie wydłużać sztucznie kolejki. Kiedy wprowadzano to rozwiązanie mówiono o korzyściach dla pacjentów. Ale teraz MZ stwierdza, że: "funkcjonujące rozwiązanie nie jest w pełni optymalne pod kątem zapewnienia świadczeniobiorcom rzeczywistego dostępu do wszelkich dostępnych terminów udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej i zagwarantowania im uzyskania możliwie najwcześniejszego terminu udzielenia danego świadczenia".

Co chce zmienić w kolejkach do świadczeń ministerstwo?

Jak czytamy w opisie projektu, celem projektowanej ustawy jest wprowadzenie nowego, scentralizowanego systemu rejestracji na świadczenia opieki zdrowotnej oraz ustalania kolejności ich udzielania określanego mianem „elektronicznej rejestracji centralnej”.

MZ liczy na przyspieszenie procesu rejestracji na świadczenia opieki zdrowotnej. Pacjenci mają zyskać łatwiejszy dostęp do informacji o dostępności terminów u wszystkich świadczeniodawców.

Realizacji przyjętych dążeń służyć będzie wprowadzenie elektronicznych rozwiązań centralnych takich jak przede wszystkim scentralizowany system zgłoszeń na świadczenia oraz centralnie prowadzona lista oczekujących na ich udzielenie, wspólna dla wszystkich świadczeniodawców.

Stopniowe zmienianie systemu kolejek do lekarzy, poradni, szpitali

Elektroniczna rejestracja centralna na początkowym etapie będzie dotyczyć tylko części zakresów świadczeń. Ale sukcesywnie kolejne zakresy mają być włączane. - Docelowo projektowanym rozwiązaniem zostaną objęte wszelkie świadczenia opieki zdrowotnej - zapowiada MZ.

Skorzystają z P1

Kluczowe poza przepisami będą też rozwiązania IT. Centralne kolejkowanie ma korzystać z systemu teleinformatycznego P1.

-Świadczeniodawcy będą obowiązani udostępniać w Systemie P1 swoje harmonogramy przyjęć dotyczące zakresów świadczeń objętych elektroniczną rejestracją centralną. Ponadto w Systemie P1 dla każdego zakresu świadczenia objętego elektroniczną rejestracją centralną będzie prowadzona centralna lista oczekujących, wspólna dla wszystkich świadczeniodawców udzielających wybranego świadczenia - informuje resort zdrowia.

Pacjenci pierwszorazowi a kolejki

Na liście będą umieszczani pacjenci zgłaszający się po raz pierwszy, którym przydzielenie terminu udzielenia świadczenia w momencie zgłoszenia nie będzie możliwe. Centralna lista oczekujących na dane świadczenie zastąpi jednocześnie listy oczekujących, prowadzone dotychczas osobno przez każdego świadczeniodawcę.


Elektroniczna rejestracja centralna będzie dotyczyć też świadczeń dla pacjentów kontynuujących leczenie.

Harmonogramy widoczne centralnie

-Analogicznie jak w obecnie funkcjonującym modelu świadczeniobiorcom kontynuującym leczenie termin udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej wyznaczać będzie świadczeniodawca, u którego leczenie jest kontynuowane, zgodnie z planem leczenia świadczeniobiorcy - informuje MZ. Wyznaczony termin świadczeniodawca będzie następnie wpisywał do swojego harmonogramu przyjęć udostępnionego w Systemie P1. Podkreślenia wymaga, że świadczeniobiorcy kontynuujący leczenie nie będą umieszczani na centralnej liście oczekujących.
Pierwsza wizyta: W przypadku świadczeniobiorców zgłaszających się po raz pierwszy na świadczenie podstawę do przydzielenia terminu jego udzielenia stanowić będzie natomiast centralne zgłoszenie składane przez pacjenta, jego przedstawiciela ustawowego lub przez osobę przez niego upoważnioną. W ramach tego zgłoszenia będzie możliwe określenie kryteriów dotyczących świadczenia opieki zdrowotnej, które ma zostać udzielone świadczeniobiorcy. Co istotne centralne zgłoszenie będzie dokonywane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
W projekcie ustawy przewidziano trzy podstawowe sposoby dokonywania centralnego zgłoszenia:

  • na dotychczasowych zasadach, tj. bezpośrednio u świadczeniodawcy, w tym osobiście, telefonicznie, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej,

  • przy wykorzystaniu funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta,

  • za pośrednictwem dedykowanej do tego infolinii, która zostanie utworzona na potrzeby elektronicznej rejestracji centralnej przez ministra właściwego do spraw zdrowia.

W wyniku dokonania centralnego zgłoszenia przy wykorzystaniu dowolnego z trzech wymienionych powyżej sposobów pacjentowi przydzielany będzie termin udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej.

Przy jego wyznaczaniu uwzględniane będą kolejność zgłoszenia oraz kryteria dotyczące świadczenia określone w jego ramach.

Pacjent dostanie potwierdzenie przydzielenia konkretnego terminu, jego zmiany lub rezygnacji z niego.

Jeśli przydzielenie świadczeniobiorcy terminu udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej u wybranego świadczeniodawcy nie będzie jednak możliwe w momencie dokonania centralnego zgłoszenia, to świadczeniobiorca zostanie umieszczony na centralnej liście oczekujących prowadzonej dla danego zakresu świadczeń. Świadczeniobiorca pozostanie na niej od momentu dokonania centralnego zgłoszenia do czasu pojawienia się dostępnego wolnego terminu udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej spełniającego kryteria dotyczące świadczenia określone przez zgłaszającego się, który to termin zostanie zaakceptowany przez świadczeniobiorcę.

Polecamy także:

Kolejki do lekarzy znowu dłuższe. Raport Fundacji WHC

Wydatki PKB na zdrowie spadają, a rok 2023 ma być wiele gorszy

A. Mastalerz-Migas doceniona przez MZ. Jaką dostała funkcję?

"Nie wystarczy mniej jeść". Debata w NIK o otyłości wśród dzieci

#kolejki #pacjenci #lista #oczekujących #chorzy #lekarza #specjalisty #rejestracja #skierowanie
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Jak wyrównać szansę chorych onkologicznie? Dziś Dzień Walki z Rakiem
Czytaj więcej...
Niedzielski o niekorzystnym dla Polski raporcie: nadganiamy
Czytaj więcej...
E. Piotrowska-Rutkowska o kształceniu farmaceutów
Czytaj więcej...
2,5 mld zł z Funduszu Medycznego na inwestycje w onkologii
Czytaj więcej...
Narodowa Strategia Transplantacyjna - co rząd szykuje?
Czytaj więcej...
20 lat i wzrost zgonów z przedawkowania narkotyków o 376 proc.
Czytaj więcej...
Nowe programy specjalizacji budzą kontrowersje
Czytaj więcej...
"Nowy lek". Na czym polegać będzie nowa usługa?
Czytaj więcej...
GSK z lekiem na anemię spowodowaną przewlekłą chorobą nerek
Czytaj więcej...
Rada Przejrzystości oceni leki na szpiczaka i przerost prostaty
Czytaj więcej...
Rak gruczołu krokowego: potrzeba strategicznych zmian
Czytaj więcej...
Nowa wiceszefowa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl