Autor : Aleksandra Kurowska
2024-10-23 16:01
W Polsce działa 249 SOR, czyli szpitalnych oddziałów ratunkowych. MZ ma dwa projekty rozporządzeń, które zmieniają przepisy dotyczące lądowisk przy SOR oraz niezbędnych kwalifikacji kierowników oddziałów. Jakie to zmiany?
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego
Kierownik SOR: Projekt rozszerza możliwość kierowania oddziałem przez lekarzy innych specjalizacji niż medycyna ratunkowa, wymienionych w definicji lekarza systemu tj. posiadających specjalizację lub tytuł specjalisty w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii, pediatrii, neurologii lub kardiologii, z zastrzeżeniem dotyczącym jednoczesnego spełnienia warunku posiadania doświadczenia w udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w wymiarze co najmniej 3 tysięcy godzin, nabytego w SOR, w okresie ostatnich 5 lat. Analogicznie zostały zmienione również wymagania dla lekarza dyżurnego SOR.
Lądowiska szpitalne: Projekt wydłuża też o 2 lata, tj. do dnia 31 grudnia 2026 r. okres na dostosowanie SOR do wymagań rozporządzenia SOR w zakresie posiadania dostępu do lotniska lub lądowiska. Umożliwi to podmiotem leczniczym posiadającym w swojej strukturze SOR m. in. skorzystanie z dofinansowania ze środków Funduszu Medycznego.
Projekt wprowadza przepisy umożliwiające zachowanie niektórych lądowisk w dotychczasowych lokalizacjach przy dopuszczeniu występowania niektórych przeszkód sztucznych (stałych), bez czego dalsza eksploatacja takiego lądowiska nie byłaby możliwa. Ponadto do projektu zostały wprowadzone przepisy, celem zapewnienia ich przejrzystości w zakresie odstępstw od wymagań określonych w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego.
Projekt dostępny jest tutaj
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego
Projekt uchyla przepisy dotyczące odstąpienia, ze względów konstrukcyjnych, od określonych wymagań dla lądowisk przy SOR.
Nowelizacja ma na celu zapewnienie spójności przepisów, które zostaną uwzględnione w jednym akcie prawnym. Obecnie odstępstwa od wymagań technicznych w zakresie lądowisk przy szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) są uwzględnione w rozporządzeniu zmieniającym SOR oraz w projektowanym rozporządzeniu Ministra Zdrowia zmieniającym rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (MZ 1717). W rozporządzeniu zmieniającym SOR umożliwiono funkcjonowanie lądowisk powstałych przed dniem 30 czerwca 2022 r., które ze względów konstrukcyjnych:
1) nie mogą uzyskać nośności 5700 kg MTOM;
2) nie mogą przyjąć śmigłowców o maksymalnym wymiarze D=15m;
3) nie posiadają wymaganej niezabudowanej przestrzeni ‒ Airgap albo przestrzeń ta nie spełnia swojej roli w wyniku posiadania parametrów niezgodnych z wymaganiami załącznika do rozporządzenia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego.
Natomiast w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego wskazano na możliwość funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych, które nie spełniają wymagań w zakresie lotnisk i lądowisk. Ponadto nowelizacja rozporządzenia SOR przewiduje wprowadzenie dalszej eksploatacji niektórych lądowisk w dotychczasowych lokalizacjach, przy dopuszczeniu występowania niektórych przeszkód sztucznych (stałych)pod warunkiem przeprowadzenia studium aeronautycznego. Tym samym odstępstwa od wymagań w zakresie lądowisk przy szpitalnych oddziałach ratunkowych znajdują się w różnych przepisach
Projekt dostępny jest tutaj
Czytaj także:
Samorządy mają problem, MF chce złagodzić przepisy o zadłużaniu
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o CMKP. Lekarze przeciwni
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//