• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Nagroda Nobla 2020 w medycynie: znamy tegorocznych laureatów

Autor : Marta Markiewicz

2020-10-05 11:23

Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii zostali: Harvey J. Alter, Michael Houghton oraz Charles M. Rice.

Tegoroczną Nagrodą Nobla nagrodzono trzech naukowców- Harvey'a J. Alter'a, Michael'a Houghtona oraz Charlesa M. Rice'a. Naukowcy otrzymali nagrodę za przełomowe odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C oraz prace naukowe, które przyczyniły się do walki z tym światowym wyzwaniem zdrowotnym. Eksperci Karolinska Institute w uzasadnieniu wskazali, że przełomowe odkrycie nie tylko pozwoliło zidentyfikować nowego wirusa typu C, ale również przyczyniło się do opracowania narzędzi diagnostycznych oraz leków stosowanych w leczeniu HCV.

Trzech laureatów

Harvey J. Alter (Narodowy Instytut Zdrowia, Bethesda w USA) otrzymał nagrodę za wskazanie nieznanego wirusa, który był częstą przyczyną przewlekłego zapalenia wątroby. Swoje badania prowadził m.in. w związku z zapaleniem wątroby pojawiającym się w wyniku transfuzji krwi. Michael Houghton (University of Alberta, Edmonton, Kanada) otrzymał nagrodę za zastosowanie niestandardowej i wcześniej niesprawdzonej strategii izolacji genomu nowego wirusa, którego nazwano wirusem zapalenia wątroby typu C. Charles Rice (Uniwersytet Rockefellera, Nowy Jork, USA) przedstawił natomiast ostateczne dowody na to, że wirusa HCV może samodzielnie wywołać zapalenie wątroby.

Polscy naukowcy o laureatach Nagrody Nobla w medycynie

- Tegoroczni nobliści dokonali prawdziwego przełomu w praktycznej medycynie- wskazała immunologi prof. dr hab. Dominika Nowis z Laboratorium Medycyny Doświadczalnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - W tym roku Nobel przyznany został za opisanie wirusa wywołującego zapalenie wątroby typu C. Jest to wirus wywołujący przewlekłe zakażenie wątroby, które prowadzić może do

trwałego uszkodzenia wątroby, jej przebudowy i wreszcie raka wątrobowokomórkowego, w przypadku którego rokowania pacjentów są niekorzystne- dodała. Podkreśliła, że docenia żmudną i elegancką pracę badawczą wykonaną przez tegorocznych noblistów. Jednak na największy szacunek zasługuje fakt, że praca ta ma bezpośrednie przełożenie praktyczne na medycynę.

Natomiast prof. dr hab. n. farm. Jadwiga Turło z Katedry Technologii Leków i Biotechnologii Farmaceutycznej WUM, wskazała, że jeszcze do niedawna perspektywy pacjentów zakażonych HCV nie były najlepsze. - Jeszcze pięć lat temu terapia HCV obejmowała jedynie dwa leki. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się trzy nowe leki, które są analogami nukleozydów, i związki te dały szansę pełnego wyleczenia pacjentów. Choroba, która zaliczana była do chorób przewlekłych ze złymi perspektywami dla pacjentów, stała się całkiem niedawno chorobą wyleczalną- wskazała prof. Jadwiga Turło.

Czym jest wirus HCV?

HCV (ang. Hepatitis C Virus) wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C. Typową cechą zakażeń powodowanych przez wirusy hepatotropowe jest uszkodzenie miąższu wątroby. Warto jednak podkreślić, że zakażenie wirusem HCV w odróżnieniu od pozostałych wirusów hepatotropowych przebiega w większości przypadków bez charakterystycznych objawów. W efekcie często ujawnia się po wielu latach trwania w postaci marskości lub raka wątrobowokomórkowego. Dane epidemiologiczne wskazują, że w Polsce wirusem HCV zakażonych jest ok. 200 tys. osób dorosłych (w zależności od badań zakres ten wynosi od 150 do 250 tys.), co oznacza, że wśród 100 dorosłych osób 1 osoba może być zakażona wirusem HCV.

Tak ogłaszano tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii.
https://www.youtube.com/embed/BTu6uOWLKR4

#Nobel w medycynie #Nagroda Nobla 2020
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Marta Markiewicz

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Klub "30" PTK poparł prof. Jankowskiego w wyborach na prezesa elekta
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (29.05-4.06)
Czytaj więcej...
28 maja: Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi
Czytaj więcej...
Monika Pintal-Ślimak: Porada diagnostyczna to priorytet dla środowiska
Czytaj więcej...
26. Piknik Naukowy - kogo spotkacie w strefie zdrowia?
Czytaj więcej...
Resort zdrowia chce odchudzić Polaków? Planuje nowy pilotaż
Czytaj więcej...
Prawny przegląd tygodnia - etap prac nad projektami (22-26 maja)
Czytaj więcej...
Niedzielski o in vitro: jest w Polsce dostępne
Czytaj więcej...
Koniec z aptekami „na słupa”? Resort chce uszczelnić przepisy
Czytaj więcej...
Tadeusz Zielonka o tym, przeciwko czemu powinni szczepić się dorośli
Czytaj więcej...
W sobotę ruszają zapisy na szczepienia przeciwko HPV
Czytaj więcej...
Będzie więcej świadczeń stomatologicznych na NFZ?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl