• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach obchodzi 75-lecie

Autor : Magdalena Kopystyńska

2022-05-11 09:57

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach  obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia. Z tej okazji w dniach 19-21 maja odbędą się w nim uroczyste obchody połączone z konferencją naukową.

Część oficjalna obchodów rozpocznie się 19 maja o godz. 10.00 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, gdzie zaplanowano m.in. wręczenie odznaczeń państwowych pracownikom Instytutu oraz wykład „Gliwicki Instytut Onkologii wczoraj, dziś, jutro”. W południe odbędzie się konferencja prasowa, a po południu, już na terenie NIO w Gliwicach, rozpocznie się trzydniowa konferencja naukowa dla lekarzy, elektroradiologów, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych. Można w niej uczestniczyć stacjonarnie lub online.

- W 1947 roku powołano w Gliwicach Państwowy Instytut Przeciwrakowy ze 100 łóżkami szpitalnymi, trzema klinikami oraz przychodnią wyposażoną w dwa gabinety i bardzo skromną infrastrukturę aparaturową. Stał się on zalążkiem gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii, kojarzonego z nowoczesną radioterapią, innowacyjną medycyną nuklearną, świetnie rozwijającą się endokrynologią onkologiczną oraz transplantologią szpiku i onkohematologią na najwyższym światowym poziomie. Tu tutaj wdrażane są nowatorskie metody leczenia wielodyscyplinarnego i przeprowadzane pionierskie, spektakularne zabiegi chirurgii onkologicznej, rekonstrukcyjnej i transplantacyjnej – podkreśla prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach i kierownik I Kliniki Radioterapii i Chemioterapii w tym ośrodku.

Gliwicki oddział NIO-PIB to nie tylko placówka onkologiczna, ale również ceniony ośrodek naukowo-badawczy, w którym realizowane są innowacyjne projekty naukowe. Zatrudnionych jest w nim około 1800 osób, w tym 110 naukowców, 30 profesorów, 160 lekarzy i 380 pielęgniarek. W strukturze gliwickiego ośrodka działa 5 klinik (3 Kliniki Radioterapii i Chemioterapii, Klinika Transplantacji Szpiku i Onkohematologii oraz Klinika Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej), 11 zakładów klinicznych i naukowych (Zakład Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Zakład Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej, Zakład Radioterapii, Zakład Brachyterapii, Zakład Planowania Radioterapii, Zakład Fizyki Medycznej, Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, Zakład Analityki i Biochemii Klinicznej, Zakład Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów, Zakład Patologii Nowotworów, Centrum Badań Translacyjnych i Biologii Molekularnej Nowotworów), Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi oraz Przychodnia Przykliniczna z 14 poradniami specjalistycznymi. Rocznie udzielanych jest tu ok. 200 tys. porad i zabiegów ambulatoryjnych oraz hospitalizowanych ok. 35 tys. pacjentów.

Jednak potrzeby są znacznie większe, przekraczają możliwości lokalowe Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Dlatego zapadła decyzja o budowie nowego obiektu klinicznego – o powierzchni ponad 27 tys. mkw., z 6-salowym blokiem operacyjnym, pełnym zapleczem diagnostycznym i łóżkowym dla potrzeb tzw. unitów narządowych, w których znajdą kompleksową opiekę chorzy na raka piersi, płuca, nowotwory urologiczne i ginekologiczne. Na razie rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowego budynku klinicznego.

Nowy budynek kliniczny będzie skomunikowany łącznikiem z nowym wielopoziomowym parkingiem z 800 miejscami postojowymi, który ma zostać oddany do użytku już w lipcu tego roku. Powinien on rozwiązać problem braku odpowiedniej liczby miejsc parkingowych dla pacjentów.

- Mam nadzieję, że przyszłość przyniesie pełną realizację naszych zamierzeń, podporządkowanych wizji ośrodka nowoczesnego, otwartego, gotowego do zmian, zdolnego do sprostania wyzwaniom, a jednocześnie szanującego tradycję i wartości, na których zbudowana została jego pozycja i prestiż – dodaje prof. Krzysztof Składowski.

Obchody jubileuszu 75-lecia gliwickiego Instytutu Onkologii odbędą się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego.

 

Program obchodów i konferencji naukowej oraz dodatkowe informacje.

Polecamy także:

Badania jakościowe: Firmy farmaceutyczne zapłacą więcej

Ratownicy medyczni mają szansę zarabiać ponad 6 tys. zł?

Eksperci onkologiczni z całego świata apelują - jednoczmy się w pomocy

Fundusz Medyczny: które leki do finansowania wskazał RPP?

#NIO Gliwice
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Magdalena Kopystyńska

magdalena.kopystynska@cowzdrowiu.pl

Komentarze

OSTATNIE WPISY

TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (2-8.10.2023)
Czytaj więcej...
Potrzeby obronne kraju: zmiany m.in. dla ratownictwa
Czytaj więcej...
Manifestacja lekarzy przed MZ. Minister K. Sójka traci kolejną okazję
Czytaj więcej...
Prawny przegląd tygodnia - etap prac nad projektami (25-29 września)
Czytaj więcej...
Farmaceuci: są programy kursów kwalifikacyjnych
Czytaj więcej...
30 godzin w izbie przyjęć - „Tu jest SOR, tu się czeka”
Czytaj więcej...
Dokumentacja medyczna – co chce zmienić Ministerstwo Zdrowia?
Czytaj więcej...
Studencie, co musisz wiedzieć, by nadal bezpłatnie się leczyć?
Czytaj więcej...
Innowacyjne kierunki biomedyczne na 13 uczelniach
Czytaj więcej...
Inflacja we wrześniu – jest szybki szacunek GUS
Czytaj więcej...
Prof. Tadeusz Robak: Terapia celowana zmienia obraz leczenia PBL
Czytaj więcej...
Jak rozwijać transplantologię? Wszystkie ręce na pokład
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl