• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • Szpitale
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Narodowy Program Zdrowia: jakie uwagi zgłoszono w trakcie konsultacji?

Autor : Katarzyna Lisowska

2021-03-05 15:39

Jakie uwagi zgłoszono do projektu Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 w trakcie konsulacji publicznych? Wskazano m.in, że dokument strategiczny opisujący kwestie zdrowotne powinien być konstruowany na okres dłuższy niż 4 lata, akcentowano potrzebę podniesienia publicznych nakładów na opiekę zdrowotną, ale także konieczność głębszego pochylenia się nad zdrowiem psychicznym Polaków.

Business Centre Club w uwagach do projektu Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 wskazuje, że w dobie pandemii Covid-19 obszar zdrowia psychicznego został zaniedbany. Zaś w NPZ znacząco ograniczono problematykę diagnostyki, terapii, podnoszenia i udoskonalania oferty, czy też wspierania programów dedykowanych osobom, zwłaszcza dzieciom z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi.

- Od lat obserwuje się w tym zakresie znaczną dynamikę wzrostu liczby orzeczeń o niepełnosprawności, przy niezwykle ubogiej ofercie terapeutycznej, realizowanej głównie przez podmioty niepubliczne. Analizując zapisy Programu w części dotyczącej sfery zdrowia psychicznego i sfer pokrewnych, przede wszystkim zwracamy uwagę że główna część jest skoncentrowana na problematyce alkoholowej, uzależnień od substancji psychoaktywnych, a także tytoniu. Można odnieść wrażenie, że tylko te dwa pierwsze problemy stanowić będą podstawowe mankamenty naszego zdrowia w latach 2021-2025 - czytamy w stanowisku BCC.

Według organizacji zdrowie psychiczne ciągle jest zapomnianym i zmarginalizowanym obszarem zdrowia publicznego, dlatego warto byłoby zatem dokonać uzupełnienia NPZ-u o wspomniane powyżej elementy, tym bardziej w dobie pandemii Covid, przekładającej się wprost na wzrost problemów natury psychicznej i dotykającej znacznej części populacji.

Potrzebny dłuższy horyzont czasowy

Z kolei Pracodawcy RP, o ile w pełni popierają wszelkie działania nakierowane na utrzymanie społeczeństwa w dobrym zdrowiu, to stoją na stanowisku, że dokument strategiczny opisujący kwestie zdrowotne i mający mieć wpływ na przyszłe wskaźniki zdrowotne powinien być konstruowany na okres dłuższy niż 4 lata.


Zdaniem tej oganizacji NZP "powinien być też przygotowany z udziałem partnerów społecznych. Dłuższy horyzont czasowy przeznaczony na realizację tak istotnych działań pozwoliłby na lepsze zaplanowanie celów i ich efektywniejszą realizację”. W ocenie Pracodawców RP NZP powinien być poprzedzony diagnozą epidemiologiczną, opisem wyzwań zdrowotnych.

W stanowisku RP wskazano m.in:

1) zaproponowane cele operacyjne, jak i proponowane projekty zupełnie nie są skorelowane z danymi o przyczynach zgonów Polaków. Trudno będzie wydłużyć średnią długość życia Polaków, nie próbując wpłynąć na zwiększenie profilaktyki w obszarze chorób kardiologicznych i onkologicznych, które powodują największą liczbę zgonów w naszym kraju. Dlatego też wśród celów NPZ muszą się znaleźć działania odpowiadające na ponad 60 proc. przyczyn zgonów w Polsce;

2) nie widzimy również korelacji między Narodową Strategią Onkologiczną a Narodowym Programem Zdrowia, a wydaje się, że te dwa strategiczne dokumenty powinny się uzupełniać i w pełni współgrać tak, aby zapewnić działania, przede wszystkim edukacyjne, w obszarze profilaktyki, by zmniejszyć prognozowany wzrost odsetka zgonów z powodów onkologicznych;

3) brakuje działań odpowiadających na cel strategiczny, jakim jest nierówność w dostępie do zdrowia na terenie Polski;

4) zadania, które zostały przewidziane dla celu operacyjnego NPZ profilaktyka uzależnień w zakresie walki z nałogiem tytoniowym, nie wyczerpują w pełni jego założeń

Brak oparcia o epidemiologie
Według Rzecznika Praw Pacjentów projektu nie uwzględnia aktualnego stanu epidemii i jego długofalowych skutków dla sytemu ochrony zdrowia oraz zdrowia Polaków. - Obszar ochrony zdrowia jest tym, który w sposób szczególny odczuł skutki epidemii; konieczne były zmiany ukierunkowane na walkę z wirusem SARS-CoV 2, które jednak spowodowały ograniczenie dostępu do świadczeń określonego rodzaju. Warto zatem rozważyć jako jeden z celów operacyjnych, wpisujący się w przypisane NPZ cele strategiczne, cel związany z niwelowaniem negatywnych skutków epidemii - zaznacza RPP.

Do programu odniosło się także Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Środowisko to zwraca uwagę, że projekt rozporządzenia nie uwzględnia pkt. 6: „poprawy zdrowia prokreacyjnego”, który to cel realizowany był w ramach NPZ w latach 2016-2020.

PTGiP wskazuje, że w uzasadnieniu do projektu nie wyjaśniono przyczyn decyzji, które wpłynęły na usunięcie promocji zdrowia prokreacyjnego z listy priorytetów NPZ na kolejne 5 lat. - Zdrowie prokreacyjne jest kluczowe dla zdrowia i funkcjonowania społeczeństwa, wobec czego Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników popiera stanowisko, iż cel 6. „Poprawa zdrowia prokreacyjnego” powinien zostać przywrócony do treści NPZ, a zadania służące do realizacji tego celu kontynuowane w latach 2021-2025 - czytamy w uwagach Towarzystwa.

Narodowy Program Zdrowia 2021-2025 wciąż pozostaje nie opublikowany, ale należy się spodziewać, że powinno to nastąpić w niedługim czasie.

Czytaj też:

Fizjoterapeuci zapisują się na szkolenia uprawniające do szczepienia

Objawy wirusa mimo jego mutacji wciąż są takie same
Restrykcje już nie tylko w warmińsko-mazurskim. Gdzie jeszcze?


#Narodowy Program Zdrowia
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Katarzyna Lisowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Mapy Potrzeb Zdrowotnych – projekt znów trafia do Komisji Zdrowia
Czytaj więcej...
Co z uprawnieniami do kwalifikowania do szczepień dla stażystów?
Czytaj więcej...
Zmiany przepisów o liczbie farmaceutów. Czy to zasługa NIK?
Czytaj więcej...
M.Dworczyk: Obecnie nie mamy możliwości wyboru konkretnej szczepionki
Czytaj więcej...
Prof. M. Parczewski o noszeniu masek na dworze i powrocie do szkół
Czytaj więcej...
Medycy i dzieci w pandemii: jak im pomóc?
Czytaj więcej...
Firmy łączą siły w pracach nad rozwojem leków immunoonkologicznych
Czytaj więcej...
MZ się chwali, że odzyskało 24,6 mln zł za respiratory
Czytaj więcej...
Jaki jest stan zdrowia Ślązaków? Pokaże regionalny atlas zdrowia
Czytaj więcej...
Zintegrowany Informator Pacjenta połączył się z IKP
Czytaj więcej...
System Informatyczny Rezydentur 2.0 źle działa
Czytaj więcej...
Jakich leków brakuje w aptekach? Raport GdziePoLek
Czytaj więcej...

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl