• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • Szpitale
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Nasza kondycja zdrowotna kuleje, najbardziej doskwiera nam "serce"

Autor : Anna Jackowska

2021-02-23 12:10

Długość naszego życia już się nie wydłuża, jesteśmy też coraz bardziej schorowani. Aby to zmienić, potrzebujemy nowych technologii, lepszego dostępu do lekarzy, więcej pieniędzy na profilaktykę zdrowotną - przekonują autorzy raportu "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2020", który przygotował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny.

- Raport przedstawia aktualne wyzwania zdrowotne naszego kraju, omawia wybrane aspekty sytuacji społeczno-demograficznej, długość życia i umieralność Polaków, zachorowalność na nowotwory i choroby zakaźne, zagrożenia środowiskowe dla zdrowia, a także po raz pierwszy stan żywienia i odżywienia Polaków - mówi dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego- PZH i Instytutu Żywności i Żywienia dr Grzegorz Juszczyk.

Jak długo żyjemy?

Prof. Bogdan Wojtyniak, zastępca dyrektora NIZP-PZH prezentując dane z raportu zwrócił uwagę na utrzymującą się różnice w długości życia między kobietami a mężczyznami. Ta wynosi 7 lat na korzyść kobiet, chociaż w ostatnich latach nieco się zmniejsza. - W 2019 r. długość życia mężczyzn wynosiła 74,1 lata a kobiet wynosiła 81,8 lat. W 2018 r. mężczyźni w Polsce mogli oczekiwać, że przeżyją w zdrowiu (bez ograniczonej sprawności) 60,5 roku a więc mniej niż 2 lata wcześniej, a kobiety 64,3 roku - wylicza ekspert.

Profesor Wojtyniak zwraca uwagę, że średnia długość życia Polaków na tle mieszkańców krajów UE nie wygląda najlepiej. Długość życia polskich mężczyzn jest wyraźnie krótsza niż przeciętna w krajach Unii Europejskiej – wg danych Eurostatu w 2018 r. o 4,6 roku, natomiast w przypadku kobiet różnica jest znacznie mniejsza i wynosi 1,9 roku.

Wojtyniak podkreśla, że w kraju dużym problemem jest umieralność z powodu przyczyn możliwych do uniknięcia, które można skutecznie leczyć albo można im skutecznie zapobiegać. Zgony możliwe do zapobieżenia z powodu chorób nowotworowych są obecnie znacznie wyższe niż z powodu chorób układu krążenia zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet, co wskazuje na pilną potrzebę wzmocnienia działań prewencyjnych w odniesieniu do chorób nowotworowych. - Ta obserwacja dowodzi słabej strony dotychczasowej polityki zdrowotnej - komentuje prof. Wojtyniak.

Co nas "zabija"?

Z prezentowych danych wynika, że największym zagrożeniem życia Polaków są choroby układu krążenia odpowiedzialne w 2018 r. za 40,5 proc. ogółu zgonów, 24,5 proc. z nowotworami, trzecią co do znaczenia grupą przyczyn zgonów była grupa przyczyn niedokładnie określonych lub wręcz nieznana. Sytuacja ta dotyczyła co dziesiątego zgonu.

W dalszej kolejności mamy m.in zewnętrzne przyczyny zgonów stanowią blisko 5 proc ogółu, są one jednak największym zagrożeniem życia osób w wieku 5-44 lata, w przypadku których w 2018 r. były odpowiedzialne za 41 proc. zgonów.

Sytuacja epidemiologiczna chorób zakaźnych i pasożytniczych w Polsce jest stosunkowo korzystna i względnie stabilna.

Dr Roman Topór-Mądry, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji prezentując dane z raportu zwrócił uwag, że jego wyniki wskazują na chorobę niedokrwienną serca jako najważniejszą od lat przyczynę utraty zdrowia przez mieszkańców Polski. Kolejne miejsca zajmują: rak płuc, ból dolnej partii pleców i udar mózgu.

Choroby układu krążenia stanowią (ChUK) najważniejszą przyczyną umieralności w przypadku mężczyzn w wieku 45-54 lata oraz 70 lat i starszym, natomiast wśród kobiet dopiero w wieku powyżej 74 lat. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną zgonów wśród chorób układu krążenia są choroby serca (59 proc. ogółu zgonów z powodu ChUK) i one też są najczęstszą szczegółową przyczyną zgonów mieszkańców Polski. Zgony z powodu choroby serca są w Polsce znacznie częstsze niż w bogatszych krajach UE.


Drugą najczęstszą przyczyną zgonów w tej grupie stanowią choroby naczyń mózgowych. Stosunkowo niska obecnie na tle innych krajów śmiertelność szpitalna w Polsce z powodu zawału serca wskazuje na dobrą jakość leczenia szpitalnego.

Nowotwory

Nowotwory złośliwe są drugą co do częstości przyczyną zgonów w Polsce (24,5 proc. ogółu zgonów w 2018 r.), latach 2016-2018 standaryzowany względem wieku współczynnik umieralności kobiet z ich powodu nie wykazuje tendencji spadkowej, ale ich udział wśród ogółu przyczyn zgonów mężczyzn i kobiet trochę zmniejsza się. Nowotwory ogólnie stanowią większy problem zdrowotny dla mężczyzn niż kobiet i nadwyżka umieralności z ich powodu mężczyzn w stosunku do kobiet jest większa niż w przypadku chorób serca i naczyń. Jednak, jak wynika z danych to właśnie nowotwory są dla kobiet w wieku 30-74 lata są największym zagrożeniem życia.

Największym zagrożeniem życia mężczyzn i kobiet jest rak tchawicy, oskrzela i płuca (większym niż dla ogółu mieszkańców UE). Współczynniki umieralności z jego powodu maleją wśród mężczyzn, natomiast wśród kobiet ogółem wciąż zwiększają się.

Jak zauważył prof. Wojtyniak, stan zdrowia i długość życia Polaków determinowane są czynnikami społecznymi, w tym wykształceniem. Generalnie osoby z wykształceniem wyższym żyją dłużej, ta zależność jest jednak obserwowana w całej UE.

Co nam grozi?

Eksperci NIZP-PZH zwracają uwagę, że medycyna naprawcza odpowiada za nie więcej niż 10-12 proc. zdrowia populacji. Najważniejszy jest zdrowy styl życia, a z tym mamy problem.- To co widzimy, to to, że obecny styl życia nam nie służy i musimy podjąć w tym zakresie skuteczne przeciwdziałania - komentuje dr Juszczyk i dodaje, że w kolejnych latach będziemy obserwować szybkie starzenie się populacji oraz szereg negatywnych trendów związanych ze stylem życia społeczeństwa oraz niekorzystnymi zjawiskami w środowisku naturalnym, w tym zmianami klimatu. W efekcie możemy się spodziewać kontynuacji, a nawet zwiększenia dynamiki wzrostu chorobowości, zwłaszcza w schorzeniach układu krążenia, nowotworowych, metabolicznych (zwłaszcza cukrzycy), neurologicznych i psychicznych oraz rozmaite postacie alergii.

- Wspomniane trendy nałożą się na coraz częściej pojawiające się epidemie i pandemie chorób zakaźnych, których dramatycznym przykładem jest COVID-19. Podkreślić należy, w Polsce nadal występują wyraźne i budzące duże zaniepokojenie ekspertów nierówności w zdrowiu, obserwowane w wielu dziedzinach medycyny. Jeśli nie nastąpią istotne zmiany w realizacji zadań zdrowia publicznego oraz sposobu działania całego systemu ochrony zdrowia, pogłębią się negatywne tendencje na które wskazujemy, prowadząc do skrócenia oczekiwanej długości życia w naszym kraju - reasumuje dyrektor NIZP-PZH.

Czytaj więcej:


Demografia: długość życia Polaków ostro hamuje


Czy uda się wyhamować pandemię niewydolności serca?


GUS – w 2050 r. Polaków będzie mniej o 4,4 mln

#stan zdrowia #długość życia #nowotwory #kardiologia #otyłość
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Jackowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Szczepienia pacjentów onkologicznych: zapowiedzi sobie, przepisy sobie
Czytaj więcej...
Mamy projekt nowelizacji ustawy dotyczący płac w ochronie zdrowia
Czytaj więcej...
Prof. M. Bidziński: Czas skutecznie zabezpieczyć Polaków przed HPV
Czytaj więcej...
Zarobki – czy opiekunowie medyczni są zadowoleni z propozycji MZ?
Czytaj więcej...
To ilu w końcu lekarzy jest zaszczepionych?
Czytaj więcej...
Narodowy Program Zdrowia: jakie uwagi zgłoszono w trakcie konsultacji?
Czytaj więcej...
Fizjoterapeuci zapisują się na szkolenia uprawniające do szczepienia
Czytaj więcej...
Czy nowe mutacje wirusa dają inne objawy?
Czytaj więcej...
Restrykcje już nie tylko w warmińsko-mazurskim. Gdzie jeszcze?
Czytaj więcej...
Małpy w zoo w San Diego zaszczepione przeciw Covid-19
Czytaj więcej...
Pacjent zdecyduje czy chce teleporady, czy nie?
Czytaj więcej...
Związek lekarzy pisze list otwarty do pacjentów. Grozi nam paraliż
Czytaj więcej...

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl