Autor : Aleksandra Kurowska
2022-03-28 23:13
Koniec z dodatkowymi pieniędzmi na zakup m.in. maseczek, fartuchów czy płynów do dezynfekcji dla placówek medycznych. NFZ kończy z opłacaniem sprzętu ochronnego. Pieniądze dawał szpitalom i POZ w formie dodatkowych 3 proc. do wartości rozliczanych faktur za świadczenia zdrowotne.
NFZ wydał dziś m.in. ważny komunikat przygotowany przez resort zdrowia. Znacząco zmienia finansowanie jeśli chodzi o testy na koronawirusa, czyli obecność SARS-CoV-2.
Ale na tym nie koniec. Będą też inne oszczędności w ramach "odwoływania" pandemii.
Po zmianie polecenia Ministra Zdrowia, w związku z poprawiającą się sytuacją epidemiczną i stałym spadkiem liczby osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2:
dodatek na zakup środków ochronnych w związku z epidemią COVID-19, będzie obowiązywał do 31 marca 2022 roku.
placówki medyczne korzystające z tzw. dodatku 3 proc. do każdej faktury otrzymają go do końca kwietnia, wraz ze środkami za świadczenia rozliczone w marcu 2022 roku.
od 1 kwietnia 2022 roku zmieni się tryb finansowania części świadczeń covidowych.
Na początku pandemii był wielki problem z zapewnieniem bezpieczeństwa pracownikom medycznym i pacjentom. Brakowało niemal wszystkiego, a wiele wyrobów medycznych wpisano na tzw. listę antywywozową. Poza brakami problemem były tez koszty. Maseczki, fartuchy, przyłbice - wszystkie te wyroby znacznie podrożały w związku z dużym popytem. Ale i przy dawnych cenach zwiększona ich liczba, potrzebna dla medyków i innych pracowników oznaczała wzrost kosztów prowadzenia placówek medycznych. Zdecydowano więc, że od 1 lipca szpitale, poradnie specjalistyczne i POZ otrzymają dodatkowo 3 proc. wysokości faktur, które rozliczają z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Za to placówki mogły kupować:
środki ochrony osobistej dla pacjentów
środki ochrony osobistej dla personelu medycznego
przygotowanie gabinetów i pomieszczeń szpitalnych do wizyt pacjentów w reżimie sanitarnym.
Pieniądze miały pomóc w przywracaniu pełnego i bezpiecznego dostępu do świadczeń medycznych oraz powrotu do normalnego trybu leczenia.
- Priorytetowo traktujemy powrót do leczenia pacjentów, dlatego zwiększamy finansowanie placówek medycznych. Zależy nam, aby odmrażanie służby zdrowia było bezpieczne, zarówno dla pacjentów, jak i personelu. Ponadto, zgodnie z oczekiwaniami pacjentów, chcemy zapewnić im maksymalną dostępność do świadczeń medycznych – mówił wtedy Adam Niedzielski, jeszcze jako prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Obecnie jest ministrem.
Właśnie ogłoszono, że ten dodatek nie będzie już nikomu wypłacany. Placówki będą musiały kupować środki ochrony z własnych pieniędzy.
W skali całego kraju miało to być ok. 180 mln zł miesięcznie. NFZ w wydanym dziś komunikacie poinformował że dotychczas z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, wypłacił łącznie ponad 3,5 miliarda złotych w ramach dodatku 3 proc. do każdej faktury.
Do 31 marca 2022 roku świadczenia covidowe będą finansowane na dotychczasowych zasadach. Po tej dacie świadczenia związane z leczeniem pacjentów z COVID-19 będą rozliczane w ramach obowiązujących umów z NFZ, na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Minister Zdrowia w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 nadal będzie zapewniał środki na szczepienia i rehabilitację po COVID-19.
PRZECZYTAJ: Nowy tryb finansowania części świadczeń covidowych
Polecamy także:
Testy na koronawirusa: MZ wstrzyma odrębne finansowanie. Komu?
COVID-19 a grypa. Na co chorują Polacy? Najnowsze dane
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (28.03-3.04 2022)
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//