• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

NFZ podpisał 72 umowy ze świadczeniodawcami na opiekę koordynowaną

Autor : Anna Gumułka

2022-11-28 15:35

72 umowy z przychodniami podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) chcącymi prowadzić tzw. koordynowaną opiekę nad pacjentem podpisał dotychczas Narodowy Fundusz Zdrowia – poinformował w poniedziałek CowZdrowiu.pl pełniący obowiązki rzecznika NFZ Andrzej Troszyński.

190 kolejnych świadczeniodawców złożyło już wnioski i czeka na podpisanie umów. Najwięcej umów – 32 – zawarł dotąd mazowiecki oddział NFZ. 24 umowy podpisali świadczeniodawcy w Łódzkiem, po 22 w Lubelskiem i Małopolskiem,19 w Śląskiem, 15 w Dolnośląskiem i 13 w Wielkopolskiem. W pozostałych województwach liczba zawartych dotąd umów nie przekroczyła 10.

- To całkiem dobre tempo – komentuje te wyniki konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej i kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Agnieszka Mastalerz – Migas.

- Biorąc łącznie pod uwagę podpisane już umowy i złożone wnioski mamy 262 placówki, które zdecydowały się świadczyć opiekę koordynowaną. To blisko 5 proc. świadczeniodawców z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, których w Polsce mamy ok. 5,5 tys. – dodała.

Uprościć procedury

Prof. Mastalerz-Migas zwróciła uwagę, że liczby mogłyby być wyższe, gdyby nie skomplikowana procedura składania wniosku i ograniczenie możliwości składania wniosków do 10 dnia danego miesiąca. – Umowy podpisali więc dotychczas ci najbardziej zdeterminowani i najwytrwalsi. Myślę, że wielu świadczeniodawców będzie chciało rozpocząć świadczenie tej usługi z początkiem przyszłego roku, ciekawe będą więc dane dotyczące umów zawartych w grudniu – wskazała.

Jej zdaniem uproszczenie procedury jest konieczne. – Tylko wprowadzenie opieki koordynowanej na szeroką skalę ma systemowy sens – podkreśliła.

Agnieszka Mastalerz-Migas zaznaczyła, że opieka koordynowana to wielkie ułatwienie dla pacjentów, skazanych dotąd na samodzielne poszukiwanie placówki, w której mogą się skonsultować z lekarzem specjalistą lub przejść badanie. – Młodsi pacjenci jeszcze sobie jakoś radzą, ale osoby starsze, z wieloma chorobami, niejednokrotnie wykluczone cyfrowo i pozbawione wsparcia rodziny bywają w takiej sytuacji zupełnie bezradne – powiedziała.

Pierwszą w kraju umowę z przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej na prowadzenie koordynowanej opiekę nad pacjentem, podpisano 21 października w Katowicach, z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Taki model opieki łączy w jednym ośrodku leczenie u różnych specjalistów, a proces ten jest organizowany przez koordynatora.

- To fundamentalna zmiana modelu funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej, duża wartość dodana – powiedział wówczas minister.

Dodatkowe środki, korzyść dla pacjenta

Możliwość świadczenia opieki koordynowane obejmuje obecnie 4 zakresy usług specjalistycznych: leczenie astmy, cukrzycy, chorób serca i tarczycy. Przychodnie świadczące taką opiekę zatrudniają koordynatora, na co mają zapewnione środki z NFZ. To koordynator umawia pacjentowi wizytę u specjalisty i ustala termin badań diagnostycznych.

Oprócz dodatkowych pieniędzy na jego zatrudnienie przychodnie wprowadzające opiekę koordynowaną otrzymują też środki na finansowanie konsultacji specjalistów, a także pieniądze w ramach tzw. budżetu powierzonego, przeznaczonego głównie na diagnostykę – to dodatkowe środki, poza standardowym kanałem finansowania. Według założeń NFZ na 1 koordynatora ma przypadać 5 tys. pacjentów.

Polecamy także:

Pierwsza umowa NFZ na koordynowaną opiekę w POZ

Prof. Mastalerz-Migas: priorytety zmian w POZ

 

#świadczenia #pacjent #opieka koordynowana #NFZ #Agnieszka Mastalerz-Migas
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Gumułka

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Jak wyrównać szansę chorych onkologicznie? Dziś Dzień Walki z Rakiem
Czytaj więcej...
Niedzielski o niekorzystnym dla Polski raporcie: nadganiamy
Czytaj więcej...
E. Piotrowska-Rutkowska o kształceniu farmaceutów
Czytaj więcej...
2,5 mld zł z Funduszu Medycznego na inwestycje w onkologii
Czytaj więcej...
Narodowa Strategia Transplantacyjna - co rząd szykuje?
Czytaj więcej...
20 lat i wzrost zgonów z przedawkowania narkotyków o 376 proc.
Czytaj więcej...
Nowe programy specjalizacji budzą kontrowersje
Czytaj więcej...
"Nowy lek". Na czym polegać będzie nowa usługa?
Czytaj więcej...
GSK z lekiem na anemię spowodowaną przewlekłą chorobą nerek
Czytaj więcej...
Rada Przejrzystości oceni leki na szpiczaka i przerost prostaty
Czytaj więcej...
Rak gruczołu krokowego: potrzeba strategicznych zmian
Czytaj więcej...
Nowa wiceszefowa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl