• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

NFZ tnie szpitalom stawki w onkologii. I to wstecznie

Autor : Aleksandra Kurowska

2021-04-30 17:44

Placówki leczące osoby z rakiem właśnie dziś dowiedziały się, że tracą dodatek w wysokości 20 proc. ceny świadczenia. I to nie tylko za kolejne miesiące, ale też świadczenia zrealizowane w całym kwietniu. Chodzi o m.in. chemioterapię, teleradioterapię i terapię protonową.

Przy uruchamianiu pakietu onkologicznego od 2015 r., w którym gwarantowano nielimitowość świadczeń realizowanych na podstawie karty DiLO, dokonano dużego cięcia taryf w chemioterapii - o aż 30 proc. Tłumaczono, że placówki będą robić procedur więcej. Nie było jednak analiz potwierdzających, że obcięcie stawek ma uzasadnienie w kosztach. Obniżone stawki podniesiono o 20 proc. przy okazji tworzenia sieci szpitali. Teraz ten dodatek znika.

Zmiana stawek dla szpitali

NFZ informuje, że w związku z opublikowanym obwieszczeniem Prezesa AOTMiT z 17 lutego 2021 r. uchylono w zakresie § 15 - ust. 1.

Rzeczywiście AOTMiT przeszacował koszty procedur, ale placówki twierdzą, że w taki sposób, że mogą generować straty. Ale sytuację poprawiał współczynnik zwiększający je o 20 proc. Teraz znika. Szpitale więc z jednej strony w przynajmniej części procedur dostaną mniej za pracę, z drugiej - zapłacą więcej pracownikom, bo właśnie w maju mają być przyjęte nowe rozwiązania podwyżkowe, zwiększające płace.

"Powyższa zmiana związana jest z wprowadzeniem taryfy świadczeń gwarantowanych obejmujących leczenie chorób nowotworowych skutkiem czego niezasadne staje się zastosowanie współczynnika korygującego 1,2 wobec zwiększenia wyceny przedmiotowych świadczeń".

Obniżka stawek - którą opublikowano dziś, czyli 30 kwietnia, ma zastosowanie do świadczeń udzielanych od dnia 1 kwietnia 2021 r.

Powyższe działania zostały podjęte w ramach realizacji celu nr 2 Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 – Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

Jak brzmiał usunięty teraz przepis i jakie świadczenia obejmował?

§ 15. 1. Dla świadczeniodawców zakwalifikowanych w ramach PSZ do poziomu szpitali ogólnopolskich, o których mowa w art. 95l ust. 2 pkt 6 ustawy o świadczeniach, szpitali onkologicznych lub pulmonologicznych, o których mowa w art. 95l ust. 2 pkt 4

ustawy o świadczeniach, a także szpitali III stopnia, o których mowa w art. 95 l ust. 2 pkt 3 ustawy o świadczeniach, u których udział wartości sfinansowanych świadczeń onkologicznych, za okres ostatniego pełnego roku kalendarzowego, wyniósł co najmniej 40% wartości tych świadczeń sfinansowanych na terenie danego województwa –  w sytuacji rozliczania świadczeń produktami rozliczeniowymi:

1)     określonymi w załączniku nr 1e do zarządzenia w zakresie chemioterapii, z wyłączeniem świadczeń polegających na zapewnieniu zakwaterowania świadczeniobiorcom poza oddziałem szpitalnym,

2)        o kodzie 5.52.01.0001424 - Hospitalizacja do brachyterapii i terapii izotopowej,

3)     o kodzie 5.52.01.0001440 - Hospitalizacja do teleradioterapii/ terapii protonowej nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku > 17 r.ż.,

4)     o kodzie 5.52.01.0001470 - Hospitalizacja do brachyterapii i terapii izotopowej – w oddziale radioterapii / onkologii klinicznej,

5)     o kodzie 5.52.01.0001499 - Hospitalizacja do teleradioterapii/ terapii protonowej nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku < 18 r.ż.- w oddziale onkologii i hematologii dziecięcej,

6)     o kodzie 5.52.01.0001504 - Hospitalizacja do chemioradioterapii > 18 r.ż.

–  ustala się współczynnik korygujący o wartości 1,2.

 

 

#leki #onkologia
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

GIS wycofuje kolejne partie lodów zanieczyszczonych tlenkiem etylenu
Czytaj więcej...
Kolejny wirus odzwierzęcy z Chin. Na razie nie ma powodów do paniki
Czytaj więcej...
Cukrzyca a sport – przy właściwej kontroli glikemii można wszystko
Czytaj więcej...
Szczepionki przeciw COVID-19. UE porozumiała się z Moderną
Czytaj więcej...
A. Kułakowska: w SM potrzebujemy centrów doskonałości
Czytaj więcej...
NIL: konieczna jest zmiana zaleceń w sprawie drugiej dawki szczepienia
Czytaj więcej...
Szpitalna geriatria i opieka długoterminowa: brakujący dokument dla UE
Czytaj więcej...
M. Miłkowski: kolejny etap prac nad nowelizacją ustawy refundacyjnej
Czytaj więcej...
Szczepienia przeciwko grypie w aptekach: na jakich zasadach?
Czytaj więcej...
Podwyżki: będą korekty finansowania. Jakie? Konferencja AOTMiT i NFZ
Czytaj więcej...
Płace. Pielęgniarki przestrzegają przed katastrofą na Podkarpaciu
Czytaj więcej...
Fundusz Medyczny w oczach pacjentów. Jak ocenia go Dorota Korycińska?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl