• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Nie żyje prezydent Tanzanii. Miał 61 lat

Autor : Anna Jackowska

2021-03-18 09:30

John Magufuli był jednym z najbardziej znanych afrykańskich koronasceptyków. W ramach walki z pandemią wzywał do modlitwy i zalecał terapie ziołowe. Nie był widziany publicznie od ponad dwóch tygodni, a o jego zdrowiu od dawna krążyły plotki. Politycy opozycji twierdzili, że zachorował na Covid-19 i leczył się w szpitalu w Kenii, ale nie zostało to potwierdzone.

Premier Kassim Majaliwa jeszcze w zeszłym tygodniu podkreślał, że prezydent jest „zdrowy i ciężko pracuje”. Za pogłoski o złym stanie zdrowia prezydenta obwiniał „nienawistnych” Tanzańczyków mieszkających za granicą.

Lekarze przerywają milczenie

Lekarze w Tanzanii mają zakaz publicznego wypowiadania się o pandemii. Jednak w szpitalu w Dar es Salaam, największym mieście Tanzanii, jeden z lekarzy powiedział BBC, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nastąpił wyraźny wzrost liczby przyjęć pacjentów wykazujących objawy ze strony układu oddechowego podobne do Covid-19 oraz wzrost liczby pacjentów wymagających tlenu. Według niego, sytuacja jest wszędzie taka sama - zarówno w szpitalach publicznych, jak i prywatnych. - Nie możemy rozpoznać Covid-19, ponieważ oficjalnie nie jest rozpoznawany, co stawia lekarzy w niezręcznej sytuacji. Nie otrzymujemy żadnych wskazówek, jak leczyć pacjentów - mówi.

Twierdzi też, że niektórzy pacjenci kupują tlen do użytku domowego. Dziennikarz BBC zapytał dostawców tlenu, czy wyczerpują się im zapasy, ale żaden z nich nie udzielił odpowiedzi.

W połowie lutego Stowarzyszenie Medyczne Tanzanii wydało oświadczenie o „wzroście liczby pacjentów z trudnościami w oddychaniu”. Jednak jego szef, dr Shadrack Mwaibambe, zwrócił uwagę, że trudności w oddychaniu mogą być objawami innych schorzeń, takich jak astma, choroba serca lub zapalenie płuc, a nie tylko Covid-19.

Badania sugerują wzrost liczby przypadków

Internetowe badanie opinii publicznej przeprowadzone przez organizację prawniczą Change Tanzania wskazuje na wzrost liczby przypadków i zgonów od końca grudnia, a wyraźnie pogorszenie w styczniu i lutym. Autorzy ankiety powiedzieli BBC, że wiele osób stwierdziło, że znało kogoś, kto miał Covid-19, na podstawie tego, co powiedzieli im lekarze, którzy oceniali objawy.

Jeden z posłów rządzącej partii, Zacharia Isaay, potwierdził informacje o wzroście liczby zgonów i pochówków w jego okręgu wyborczym Mbulu Town w północnej Tanzanii.

Tanzańczycy sprawdzają objawy w Internecie

Badania przeprowadzone przez Bank Światowy w krajach na całym świecie wykazały silne korelacje między wyszukiwaniami w Google pod kątem objawów Covid, takich jak „utrata węchu” lub „utrata smaku”, z opublikowanymi danymi dotyczącymi wzrostu zakażeń koronawirusem i zgonów.

Redakcja BBC przyjrzała się tym danym dla Tanzanii i znalazła wyraźne wzrosty wyszukiwań tych objawów w styczniu i lutym tego roku.

„Koronawirus to diabeł”

Kiedy Covid-19 przybył do Tanzanii, prezydent Magufuli nie wiedział sensu, by ludzie pozostali w domach. Chciał, żeby wychodzili do kościołów i meczetów, aby się modlić. - Koronawirus, który jest diabłem, nie może przetrwać w ciele Chrystusa... Spali się natychmiast - mówił z ołtarza kościoła w stolicy, Dodomie. Od czerwca 2020 roku, kiedy ogłosił, że kraj jest „wolny od Covid-19”, wraz z innymi najwyższymi urzędnikami rządowymi kpił ze skuteczności masek i z sąsiednich krajów, które wprowadziły restrykcje w celu powstrzymania wirusa.

O tym, że tanzańska wyspa Zanzibar, modny kierunek wyjazdów Polaków, tylko z pozoru wydaje się bezpieczny, pisaliśmy niedawno tutaj: Zanzibar - mit bezpiecznych wakacji upada.

Źródło: www.bbc.com

Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Jackowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Gdzie najwięcej cesarek i znieczuleń? Nowy raport NFZ o porodach
Czytaj więcej...
Wrocławski USK połączył kliniki chirurgii
Czytaj więcej...
AOTMIT: Rady Przejrzystości spotka się 12 czerwca
Czytaj więcej...
Rośnie liczba zabiegów pomniejszania piersi. Jak to zrobić na NFZ?
Czytaj więcej...
Gremialny sprzeciw wobec wykreślenia dwóch specjalizacji diagnostów
Czytaj więcej...
Sezon szczepień 2023/2024. Co rekomendują eksperci UE?
Czytaj więcej...
Program 40+: Będzie można ponownie z niego skorzystać
Czytaj więcej...
Korekta ryczałtu również dla tych, którzy go przekroczyli
Czytaj więcej...
Gra Dziecięca Orkiestra Onkologiczna. "Niesamowita energia"
Czytaj więcej...
Jakie kryteria by wejść do sieci onkologicznej? Jest projekt
Czytaj więcej...
Innowacyjność czyli co? Eksperci o AI w medycynie
Czytaj więcej...
MEiN krytycznie o raporcie Pontonu na temat WdŻ, ale trwa kontrola
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl