Autor : Anna Gumułka
2023-05-16 15:53
Blisko 7,5 mln pacjentów w Polsce jest objętych opieką koordynowaną w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, z którymi NFZ zawarł dotąd ponad 1240 umów na takie świadczenia – poinformował we wtorek w serwisie społecznościowym minister zdrowia Adam Niedzielski.
- W całym kraju mamy ponad 1240 umów i blisko 7,5 mln pacjentów objętych opieką – przekazał we wtorek minister w Wysokim w woj. lubelskim. – Region ten przoduje w opiece koordynowanej, czyli dostępie do specjalisty z poziomu POZ – umowy zawarły tam 224 placówki - dodał.
W Polsce działa w sumie ok. 5,5 tys. świadczeniodawców z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
Pierwszą taką umowę na świadczenie opieki koordynowanej podpisano w październiku ubiegłego roku w Katowicach. - To fundamentalna zmiana modelu funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej – mówił wówczas minister Niedzielski, choć możliwość świadczenia takiej opieki obejmuje na razie tylko 4 zakresy usług specjalistycznych leczenie astmy, cukrzycy, chorób serca i tarczycy. Są to jednak świadczenia z gatunku tych najbardziej poszukiwanych, a pacjenci – w większości osoby starsze - skierowane przez lekarza POZ na konsultację specjalistyczną, nie muszą sami szukać miejsca i terminu wizyty. Wyręczają ich w tym koordynatorzy, na zatrudnienie których NFZ przekazuje świadczeniodawcom dodatkowe środki w ramach tzw. budżetu powierzonego. Jest to kwota, którą placówka przeznacza na realizację opieki koordynowanej – wizyty kompleksowe, wizyty u specjalistów, wizyty dietetyczne (w ramach tego świadczenia dostępne po raz pierwszy na poziomie POZ) i edukacyjne oraz badania diagnostyczne. Standard NFZ przewiduje, że na 1 koordynatora ma przypadać 5 tys. pacjentów.
Ustawa o zawodzie dietetyka: projekt już w Sejmie
Listę placówek, które świadczą już opiekę koordynowaną w Polsce, można znaleźć na portalu koordynowana.pl, uruchomionym na początku tego roku z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i dr hab. Agnieszki Mastalerz-Migas - krajowej konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej i pełnomocnik ministra zdrowia ds. wdrożenia opieki koordynowanej w POZ.
A. Mastalerz-Migas: ruszamy z portalem o opiece koordynowanej
Raport: jak wdrożyć w praktyce opiekę koordynowaną w POZ
Zdjęcie: TT MZ