Autor : Anna Gumułka
2023-03-16 09:31
Oprócz wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej i Krajowej Sieci Kardiologicznej planujemy również utworzenie sieci neurologicznej i hematologicznej – zapowiedział w czwartek w porannej rozmowie w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.
Przypomniał, że uchwalona już ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej czeka na podpis prezydent RP Andrzeja Dudy, a ustawa wprowadzająca Krajową Sieć Kardiologiczną – jak pisaliśmy – ma być przyjęta w przyszłym roku.
- Kolejnym etapem będą sieci neurologiczna i hematologiczna, krok po kroku – powiedział Adam Niedzielski.
Minister mówił też o koronawirusie, podając liczbę zakażeń w ostatniej dobie - 3 661. – To wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia o 5 proc., a mieliśmy w poprzednich tygodniach tempo wzrostu 30-40 procentowe, a więc ono spada, dochodzimy do apogeum – ocenił.
Koronawirus - raport tygodniowy (9-15.03)
Nie zaprzeczył, że obecnie Polska dysponuje 25 mln niewykorzystanych dawek szczepionek przeciw COVID-19 i nawiązał do swojej wizyty w Brukseli, gdzie ministrowie zdrowia dyskutowali o sytuacji epidemicznej, malejącym zapotrzebowaniu na szczepionki i sporem wokół umów zobowiązujących kraje UE do dalszych zakupów szczepionek. – Weszliśmy w spór z firmą Pfizer, który wyeskalowaliśmy na poziom Komisji Europejskiej, gdzie toczą się rozmowy na temat redukcji skali zakupów i dostosowania ich do potrzeb epidemiologicznych w całej Europie – wskazał.
Minister @a_niedzielski podczas konferencji z ministrami zdrowia 🇧🇬 i 🇭🇺: sprzeciwiamy się rozwiązaniom dotyczącym kontraktów szczepionkowych zaproponowanym przez @EU_Comission i #Pfizer. Nie uwzględniają potrzeb zdrowotnych 🇪🇺, ale potrzeby koncernu. To nie jest kompromis. pic.twitter.com/Q3pZqn6SRN
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 14, 2023
Dodał, że Polska powołuje się w tej sytuacji na siłę wyższą – wybuch pełnoskalowej wojny w Ukrainie i duży napływ uchodźców do naszego kraju, co jest sporym obciążeniem. – To zmienia warunki otoczenia, złożyliśmy pewnego rodzaju wypowiedzenie – poinformował.
Minister zaznaczył, że zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 jest obecnie w Europie „bardzo małe”. – Nawet europejskie instytucje epidemiczne nie zachęcają do przyjmowania kolejnych dawek. Perspektywa jest więc taka, że trzeba agresywnie rozmawiać z firmami farmaceutycznymi, żeby doszło do redukcji zamówień. Firmy zasłaniają się tym, że są zawarte kontrakty nakładające zobowiązania, ale jesteśmy teraz w zupełnie innej sytuacji – podkreślił, zwracając uwagę, że nawet 90 proc. populacji w Polsce ma przeciwciała przeciw koronawirusowi, ponieważ przechorowała już COVID-19 lub jest zaszczepiona.
Szef resortu zdrowia był też pytany o internetowy terminarz NFZ, który ma pokazywać wolne terminy wizyt u specjalistów, jednak nie działa właściwie. Tłumaczył, że opiera się on na systemie raportowania przez poradnie, które deklarują tam wolne terminy, robią to jednak raz w tygodniu, stąd – jak przyznał – dane mogą nie być w pełni aktualne. – Nie ma innego wiarygodnego systemu, nie będę mówił, że ten jest doskonały, ma wady – powiedział.
Był też pytany o rosnące ceny leków bez recepty – wskazał, że Ministerstwo Zdrowia ma wpływ na rynek w zakresie leków refundowanych – oraz o dopływ lekarzy do polskiego systemu. Przypomniał, że w Polsce pracuje już blisko 4,5 tys. lekarzy z Ukrainy i Białorusi. – To ok. 5 proc. wszystkich lekarzy w Polsce, to może nie jest dużo, ale zasilenie jest zauważalne – ocenił.
Zwrócił uwagę, że lekarze ze Wschodu podejmujący pracę w Polsce w ramach uproszczonej ścieżki pracują zawsze pod nadzorem specjalisty i mają 5 lat na ewentualną nostryfikację dyplomu w Polsce lub zrobienie specjalizacji.
Jego zdaniem dzięki wzrostowi wynagrodzeń udało się powstrzymać odpływ polskich lekarzy za granicę. – To odwraca tendencję z ostatnich lat. Patrząc z perspektywy 2015 r. mamy w Polsce kilkanaście tysięcy więcej lekarzy w systemie – powiedział Adam Niedzielski.
Poinformował także, że nie ma jeszcze decyzji w sprawie okręgu wyborczego, z którego będzie startować w wyborach do Sejmu – obecnie minister nie jest posłem. – Jestem zainteresowany kontynuacją kariery ze wsparciem politycznym w postaci mandatu – zadeklarował.
Polecamy także:
Większa grupa specjalistów wesprze dzieci z autyzmem
86. Wiosenna Konferencja PTK i XV Konferencja „Kardiologii Polskiej”
M. Miłkowski o "lekowych" ustawach oraz nowym wiceprezesie AOTMiT
Beata Małecka-Libera: Nie wykluczamy odrzucenia ustawy o jakości