Autor : Anna Gumułka
2023-04-05 10:41
Ponad 1 tys. przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w całym kraju świadczy już opiekę koordynowaną, która daje pacjentom szybki dostęp do specjalistów za pośrednictwem lekarzy rodzinnych – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
- Przekroczyliśmy właśnie próg 1 tys. #POZ, które weszły do opieki koordynowanej - programu, który daje pacjentowi szybki dostęp do specjalistów za pośrednictwem lekarzy rodzinnych. Prym wiedzie Lubelszczyzna, gdzie podpisanych jest ponad 200 umów z @NFZ_GOV_PL – napisał minister w portalu społecznościowym.
Przekroczyliśmy właśnie próg 1 tys. #POZ, które weszły do opieki koordynowanej-programu, który daje pacjentowi szybki dostęp do specjalistów za pośrednictwem lekarzy rodzinnych. Prym wiedzie Lubelszczyzna, gdzie podpisanych jest ponad 200 umów z @NFZ_GOV_PL. Gratuluję @tomziel1
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) April 5, 2023
Pierwszą taką umowę podpisano w październiku ubiegłego roku w Katowicach. - To fundamentalna zmiana modelu funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej – mówił wówczas minister Niedzielski.
Możliwość świadczenia opieki koordynowanej obejmuje 4 zakresy usług specjalistycznych: leczenie astmy, cukrzycy, chorób serca i tarczycy. Pacjent skierowany przez lekarza POZ na konsultację specjalistyczną nie musi sam szukać miejsca i terminu wizyty, wyręcza go w tym koordynator, na zatrudnienie których NFZ przeznacza dodatkowe środki. Standard NFZ przewiduje, że na 1 koordynatora ma przypadać 5 tys. pacjentów.
Polecamy także:
Raport: jak wdrożyć w praktyce opiekę koordynowaną w POZ
A. Mastalerz-Migas: ruszamy z portalem o opiece koordynowanej
Zainteresowanie opieką koordynowaną w POZ większe niż się spodziewano
//