Autor : Agata Szczepańska
2023-05-12 13:10
Główna Biblioteka Lekarska pokaże swoje zbiory z dziedziny erotyki i seksu, w Muzeum Historii Medycyny będzie można wziąć udział w warsztatach „Wiercenie w zębach-wczoraj i dziś” oraz samemu sporządzić maść, a w Muzeum Farmacji zobaczyć zrekonstruowane wnętrze apteki z dwudziestolecia międzywojennego. To tylko niektóre z „medycznych” atrakcji warszawskiej Nocy Muzeów. W innych miastach również można będzie znaleźć wydarzenia związane z medycyną.
W większości miast Noc Muzeów organizowana jest jutro (w sobotę 13 maja). Z bardzo bogatego programu redakcja CowZdrowiu.pl wybrała kilka wydarzeń, które mogą być atrakcyjne dla osób zainteresowanych medycyną.
„Poznaj sekrety warsztatu stomatologa i farmaceuty” – tak zatytułowane zostały wydarzenia orgaznizowane w muzeum Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (Centrum Biblioteczno-Informacyjne przy ul. Żwirki i Wigury 63).
Dla odwiedzających przygotowano m.in. warsztaty:
„Profilaktyka stomatologiczna”, przy udziale Studentów z Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii (PTSS). Studenci Wydziału Lekarsko–Stomatologicznego przeprowadzą m.in. bezpłatny przegląd stomatologiczny; będzie również interaktywne stoisko „Wiercenie w zębach-wczoraj i dziś”
„Farmacja praktyczna”, przy udziale Studentów z Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji (PTSF), gdzie będzie można m.in. wykonać własną maść lub krem, a także obejrzeć pod mikroskopem różne preparaty (np. pasożyty).
„Zdrowie pod kontrolą” - stanowiska prowadzone przez studentów IFMSA. Będzie tam można m.in. wykonać podstawowe badania oraz spirometrię, zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku oraz zobaczyć trenażer do operacji laparoskopowych.
Będzie również stanowisko eksperckie Poltransplantu „Transplantacje”.
Nie zabraknie również wykładów, np. „Ząb mądrości” oraz „Fakty i mity na temat dawstwa szpiku”.
Poza tym dostępne będą wystawy stałe i czasowe:
„Vita Brevis ars Longa”
„200 lat nauczania Medycyny w Warszawie”
Historia Wydziału Farmaceutycznego
Historia Wydziału Stomatologicznego
Historia medycyny transplantacyjnej w Polsce
„Teatr anatomiczny” – pokaz multimedialny w technologii 3D – przy udziale studentów WUM
Ciekawie zapowiada się Noc Muzeów w Dziale Starej Książki Medycznej Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki w Warszawie. Po raz pierwszy zaprezentuje ona swoje zbiory z dziedziny erotyki i seksu. Będą to lekarskie ekslibrisy erotyczne, reprezentujące lekarską sztukę erotyczną akwarele autorstwa dr. Henryka Becka czy erotyczny humor i satyra w obrazkach zebranych przez prof. dr. Zbigniewa Pankiewicza. Prawdziwym rarytasem w Roku Aleksandra Fredry jest bogato ilustrowany jeden z 500 powstałych egzemplarzy „Piczomiry. Królowej Branlomanii. Tragedii w 3 aktach” autorstwa najwybitniejszego polskiego komediopisarza.
Biblioteka zaprasza do swojej siedziby w historycznym pawilonie chirurgicznym Szpitala Ujazdowskiego, ul. Jazdów 1a. Co istotne, jedynie osoby pełnoletnie.
Na Noc Muzeów zaprasza również Muzeum Historii Pielęgniarstwa i Położnictwa. W programie m.in. ekspozycja poświęcona Warszawskiej Szkole Pielęgniarstwa, otwartej w 1921 r., a tam m.in. wnętrza pokoju zabiegowego, sali chorych, podręczniki oraz najstarsze pismo “Pielęgniarka Polska“. Muzeum mieści się przy ul. Żelaznej 59, na warszawskiej Woli.
W Noc Muzeów swoje podwoje otwiera także stołeczne Muzeum Farmacji. Tam zobaczyć będzie można wystawę przedstawiającą zrekonstruowane wnętrze apteki z dwudziestolecia międzywojennego, kolekcję naczyń i utensyliów aptecznych, szkło i narzędzia stosowane w laboratoriach oraz zbiory leków japońskiej medycyny Kampo. Muzeum mieści się przy ul. Piwnej 31/33.
Warto podkreślić, że muzea farmacji w innych miastach również przygotowały ciekawą ofertę na Noc Muzeów.
Warsztaty „Mydełko Farmaceutyczne” oraz „Domowe SPA” - warsztaty tworzenia kosmetyków przygotowało wrocławskie Muzeum Farmacji (Kurzy Targ 4). Pracownicy muzeum wspólnie z wrocławskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji oraz wrocławską Akademią Sztuk Pięknych zapraszają też do zwiedzania XIII-wiecznej mieszczańskiej kamienicy, w której od 700 lat działała jedna z pierwszych we Wrocławiu aptek. Co istotne, tu pierwsze atrakcje rozpoczną się już o godz. 14.
Po raz pierwszy w czasie Nocy Muzeów będzie można zwiedzać główną ekspozycję Muzeum Medycyny Sądowej (ul. Mikulicza-Radeckiego 4), na co dzień niedostępnego dla szerszej publiczności.
Wystawa obejmuje różne działy medycyny sądowej – prezentowane będą m.in obrażenia ciała, zatrucia, zmiany pośmiertne czy narzędzia zbrodni. Cztery dziesięcioosobowe grupy zostaną oprowadzone po ekspozycji przez przewodnika. Wystawa przeznaczona jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.
W Muzeum Farmacji w Sosnowcu (ul. Ostrogórska 30) podczas Nocy Muzeów będzie można m.in. zbadać słuch i zmierzyć poziom dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, a także zwiedzić wystawę "Od pasieki do apteki" oraz kącik pszczelarza. Zaplanowano również wykład popularnonaukowy o fałszowaniu leków.
W czasie Nocy Muzeów zaprasza również Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Floriańska 25). W tym mieście jednak impreza odbywa się dopiero 19 maja.
Podobnie jest w Poznaniu. Tu również Muzeum Farmacji (Al. Marcinkowskiego 11) zaprasza na Noc Muzeów, ale zaplanowana jest ona na 20 maja.
Zdjęcie: plakat Nocy Muzeów Muzeum Historii Medycyny WUM
Polecamy także:
Klątwa Ondyny – gdy sen jest zagrożeniem, a nie odpoczynkiem
Jakub Sieczko "Pogo". Ratownictwo bez misji i bohaterstwa [RECENZJA]
„Ratowanie życia to nie przestępstwo” - kampania społeczna NIL