Autor : Anna Gumułka
2023-04-06 16:22
Będzie więcej pieniędzy na świadczenia stomatologiczne, refundowane przez NFZ – na stronie narodowego płatnika ukazało się właśnie zarządzenie jego prezesa w tej sprawie. Wprowadzone zmiany mają kosztować w skali roku 410 mln zł – szacuje resort zdrowia.
Zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne jest związane z podjęciem przez Narodowy Fundusz Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia oraz Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wspólnych działań w celu poprawy jakości świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych, zwiększenia zainteresowania świadczeniodawców realizacją umów z tego zakresu oraz realizacji celu nr 2 Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 – Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.
- To pierwszy etap zmian planowanych w odniesieniu do finansowania wszystkich stomatologicznych świadczeń gwarantowanych – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zarządzenie wprowadza nową wycenę świadczeń chirurgii stomatologicznej, periodontologii oraz niektórych innych świadczeń gwarantowanych pakietami, a w przypadku stomatologii zachowawczej - nową wycenę uwzględniającą wykorzystanie wypełnień glassjonomerowych i usunięcie wypełnień amalgamatowych – to ciemne plomby wykonane z połączenia rtęci, miedzi, cynku, cyny i srebra. Nowa wycena jest związana właśnie ze zmianą listy materiałów stomatologicznych wykorzystywanych do udzielania świadczeń gwarantowanych.
Po opracowaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Naczelną Radę Lekarską wstępnych założeń dotyczących finansowania wybranych stomatologicznych
świadczeń gwarantowanych pakietami (świadczeń chirurgii stomatologicznej, periodontologii, badań lekarskich i innych), ostateczną wycenę pakietów oraz ich charakterystykę opracowała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji we współpracy z ekspertami oraz przedstawicielami środowiska medycznego. - Szacowany skutek finansowy zmian wprowadzonych w niniejszym zarządzeniu, według szacunków przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia wyniesie ok. 410 mln zł rocznie, z zastrzeżeniem, że brak jest możliwości oszacowania skutków sumowania wyceny świadczeń – czytamy w uzasadnieniu zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
Polecamy także:
Najwięcej pacjentów czeka do fizjoterapeuty i okulisty
Higienistki stomatologiczne – co zmieni ustawa?
Dentysta w trasie - wiemy, ile dzieci leczyło się w dentobusach