• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Nowe wymogi dla aptek: nie wszystkie zdążą się dostosować do września

Autor : Marta Markiewicz

2022-08-04 08:26

Obawy związane z likwidacją punktów szczepień w aptekach zdają się być coraz poważniejsze. Podczas specjalnego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego przedstawiciele aptekarzy przekonywali, że nie wszystkie placówki będą w stanie dostosować się do nowych wymogów, które mają zacząć obowiązywać już 1 września tego roku. Chodzi m.in. o konieczność przygotowania specjalnego pomieszczenia lub wydzielonej przestrzeni do realizacji szczepień, a także konieczności wyposażenia ich w np. umywalki.

Farmaceuci nie mają wątpliwości, że Polacy chętnie korzystają z możliwości zaszczepienia się w aptece. Mogą o tym świadczyć statystyki, które wskazują, że w ostatnich miesiącach co trzeci pacjent decydował się zaszczepienie w aptece.

Jak jednak przyznaje Iga Jaroszewska, reprezentująca Pracodawców RP okres dostosowania się do nowych wymogów przypadł na okres 6. fali COVID-19, co w jej ocenie może utrudniać proces modernizacji pomieszczeń placówek.

- Do 1 września apteki będą musiały się dostosować do wymogów, które między innymi będą umożliwiały im wykonywanie szczepień w tym szczepień przeciwko COVID-19. W związku z tym chciałabym zapytać, czy w związku z ogromnym zainteresowaniem szczepieniami w aptekach, ministerstwo zdrowia przewiduje możliwość wydłużenia czasu koniecznego na dostosowanie się do nowych wymogów? - pytała podczas posiedzenia RDS.

Problem ten potwierdził również Marian Witkowski, prezes ORA w Warszawie i jednocześnie reprezentant Naczelnej Rady Aptekarskiej.

- Należy przyznać, że półroczny okres na dostosowanie się aptek do nowych wymogów, jaki został im narzucony w marcu tego roku, okazuje się być okresem krótkim. Skąd ten wniosek? Ostatnie dwa kwartały, to był okres, kiedy apteki zrealizowały około 30 proc. wszystkich szczepień przeciwko COVID-19 - powiedział Marian Witkowski.

Zwrócił również uwagę na to, że apteki były jedynymi punktami szczepień, które w ostatnim kwartale były czynne również w weekendy. – Stąd też możliwość przebudowania i dostosowania lokalu do wymogów rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki były ograniczone - wskazał. W jego ocenie konieczne jest zatem wydłużenie czasu na dostosowanie się do nowych wymogów.


COVID-19. EMA zaleca podawanie szczepionki Nuvaxovid dla młodzieży


Kiedy nowe apteki będą mogły dołączyć do programu szczepień?

Podczas posiedzenia Marian Witkowski zaapelował również do obecnych na posiedzeniu przedstawicieli MZ i NFZ o uruchomienie możliwości przystępowania kolejnych placówek aptecznych do programu szczepień.

– Otrzymujemy bowiem sygnały o problemach przy składaniu oświadczeń do NFZ niezbędnych do realizacji szczepień. Z informacji uzyskanych od Centrum e-Zdrowia wynika, że kwestia ta jest po stronie Narodowego Funduszu Zdrowia - stwierdził.

Jak wskazał przedstawiciel NRA w zakresie realizacji szczepień przeszkolonych zostało już 9 tys. farmaceutów. Szczepienia od lipca 2021 do kwietnia 2022 szczepienia natomiast realizował 3 tysiące farmaceutów. – Jeśli zatem byłaby możliwość dołączenia do programu szczepień kolejnych aptek, to z pewnością byłaby to korzystna decyzja - ocenił.

MZ i NFZ nie wiedziały o problemie

Problemy i argumentacja środowiska farmaceutów zaskoczyły natomiast przedstawicieli zarówno resortu zdrowia, jak i płatnika. Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia - Łukasz Szmulski - przekonywał, że tego typu sygnały o problemach po stronie aptek nie docierały do resortu.

- Nie otrzymywaliśmy sygnałów wskazujących na potrzebę wydłużenia okresu dostosowawczego. Nie znamy również statystyk dotyczących tego, jaka liczba aptek nie jest w stanie się na czas dostosować. Po raz pierwszy słyszę o tym problemie - przyznał Szmulski.

W podobnym tonie wypowiadał się również Rafał Błoszczyński dyrektor Biura Profilaktyki Zdrowotnej NFZ. W trakcie posiedzenie zapewnił uczestników, że nie otrzymywał wcześniej sygnałów o problemach z naborem aptek do programu szczepień. Podkreślił, że nabór jest realizowany cały czas, a apteki mogą składać oświadczenia i przystępować do naboru.

– Rzeczywiście wątpliwa jest data 1 września, jako ta będąca czasem na dostosowanie się do nowych wymogów - przyznał przedstawiciel NFZ. Zastrzegł jednak, że w sytuacji, kiedy punkt szczepień zlokalizowany w aptece nie będzie mógł być wpisany na tzw. listę COVID-ową, a mają to być indywidualne przypadki, to informacja taka powinna być przekazana bezpośrednio do niego. – Ja tę informację przekażę dalej i będziemy weryfikować, z jakiego powodu dany punkt nie został wpisany. Być może będziemy mogli potraktować takie przypadki indywidualnie - poinformował.  


Rynek apteczny w czerwcu: wzrost o 9,2 proc. r/r


Jakie nowe wymogi będą obowiązywać apteki od 1 września 2022?

Zapisy znowelizowanego rozporządzenia wprowadzają literalne zmiany w sposobie organizacji przestrzeni w aptece oraz nakładają nowe wymogi dotyczące jej wyposażenia.

I tak w przypadku przeprowadzania w aptece ogólnodostępnej szczepienia ochronnego przeciw COVID-19 lub grypie, lub opieki farmaceutycznej, mogą one zostać przeprowadzone w:

  1. pokoju opieki farmaceutycznej stanowiącym:

    a) oddzielne pomieszczenie albo

    b) wyodrębnioną część izby ekspedycyjnej, oddzieloną od pozostałej części izby ekspedycyjnej ściankami działowymi, w tym przesuwnymi, pod warunkiem że zagwarantuje to pacjentom bezpieczeństwo oraz poszanowanie intymności i godności, a także niezakłócone wykonywanie czynności w innych pomieszczeniach apteki, w szczególności sporządzanie produktów leczniczych oraz przechowywanie produktów leczniczych lub wyrobów medycznych zgodnie z wymaganiami dotyczącymi jakości i bezpieczeństwa, z wejściem z izby ekspedycyjnej;

  2. pomieszczeniu administracyjno-szkoleniowym - pod warunkiem:

    a) zachowania rozdziału czasowego poszczególnych funkcji pełnionych przez to pomieszczenie oraz

    b) wprowadzenia pisemnej procedury określającej sposób dostępu i korzystania z tego pomieszczenia, który gwarantuje pacjentom bezpieczeństwo oraz poszanowanie intymności i godności, a także niezakłócone wykonywanie czynności w innych pomieszczeniach apteki, w szczególności sporządzanie produktów leczniczych oraz przechowywanie produktów leczniczych lub wyrobów medycznych zgodnie z wymaganiami dotyczącymi jakości i bezpieczeństwa.";

Natomiast w przypadku przeprowadzania w aptece ogólnodostępnej szczepienia ochronnego przeciw COVID-19 lub grypie, lub opieki farmaceutycznej, podstawowe wyposażenie apteki stanowią:

  1. w pomieszczeniach, o których mowa w § 6 ust. 5:

    a) stolik zabiegowy urządzony i wyposażony stosownie do zakresu przeprowadzanych szczepień ochronnych lub opieki farmaceutycznej,

    b) zestaw do wykonywania iniekcji,

    c) zestaw do wykonania opatrunków,

    d) pakiety odkażające,

    e) środki ochrony osobistej (fartuchy, maseczki, rękawice),

    f) umywalka z baterią z ciepłą i zimną wodą, a w przypadku braku możliwości jej instalacji - umywalka mobilna,

    g) dozownik z mydłem w płynie,

    h) dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym,

    i) pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki,

    j) roztwór do wstrzykiwań Adrenalinum 1 mg/ml lub 300 µg/0,3 ml, lub 150 µg/0,3 ml, lub 1 mg/10 ml - w celu zastosowania u pacjenta poddawanego szczepieniu w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, na podstawie art. 31 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2021 r. poz. 97 i 1559),

    k) termometr bezdotykowy do pomiaru temperatury ciała pacjenta przed przeprowadzeniem szczepienia,

    l) sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu i drukarką,

    m) miejsce pozwalające na pozostawienie odzieży wierzchniej pacjenta poddającego się szczepieniu,

    n) pojemniki na zużyte igły i strzykawki oraz pojemniki na zakaźne materiały medyczne;

  2. w archiwum - zamykana na klucz szafa przeznaczona do przechowywania dokumentacji medycznej pacjentów poddanych szczepieniu ochronnemu lub opiece farmaceutycznej.".

Czytaj także:

Dostawy szczepionek od Pfizera. Jest światełko w tunelu?

POZ. Czy NFZ potraktowało podmioty bezprawnie?

COVID-19. Minister A. Niedzielski mówi kiedy IV dawka dla wszystkich

 

#apteki #farmaceuci #Marian Witkowski #wymogi prowadzenia apteki
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Marta Markiewicz

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Jak wyrównać szansę chorych onkologicznie? Dziś Dzień Walki z Rakiem
Czytaj więcej...
Niedzielski o niekorzystnym dla Polski raporcie: nadganiamy
Czytaj więcej...
E. Piotrowska-Rutkowska o kształceniu farmaceutów
Czytaj więcej...
2,5 mld zł z Funduszu Medycznego na inwestycje w onkologii
Czytaj więcej...
Narodowa Strategia Transplantacyjna - co rząd szykuje?
Czytaj więcej...
20 lat i wzrost zgonów z przedawkowania narkotyków o 376 proc.
Czytaj więcej...
Nowe programy specjalizacji budzą kontrowersje
Czytaj więcej...
"Nowy lek". Na czym polegać będzie nowa usługa?
Czytaj więcej...
GSK z lekiem na anemię spowodowaną przewlekłą chorobą nerek
Czytaj więcej...
Rada Przejrzystości oceni leki na szpiczaka i przerost prostaty
Czytaj więcej...
Rak gruczołu krokowego: potrzeba strategicznych zmian
Czytaj więcej...
Nowa wiceszefowa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl