• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Nowoczesna diagnostyka - jedno z głównych wyzwań onkologii w Polsce

Autor : Halina Pilonis

2022-02-16 13:41

- Mimo zmian systemowych, które wdrożono w ostatnim czasie, wciąż zbyt wielu chorych otrzymuje nieoptymalne leczenie. Nowoczesne schematy leczenia są niemożliwe do wdrożenia bez kompletnej diagnostyki genetycznej i molekularnej. Dlatego jej zapewnienie to jedno z najważniejszych wyzwań onkologii w Polsce - mówi Anna Kupiecka, prezeska Fundacji „Onkocafe - Razem Lepiej".

Czy Polscy pacjenci korzystają ze zdobyczy medycyny personalizowanej? Jaka jest świadomość chorych i lekarzy w całej Polsce, że szansą na uzyskanie korzystnych rezultatów terapii jest leczenie dobrane dla konkretnego chorego? 

W ostatnich latach w Polsce doszło do znaczącego zwiększenia dostępności terapii celowanych w onkologii. Już w bardzo wielu nowotworach nowoczesne schematy leczenia są niemożliwe do wdrożenia bez kompletnej diagnostyki genetycznej i molekularnej. Widzimy jednak, że pomimo zmian systemowych, które wdrożono w ostatnim czasie, wciąż zbyt wielu chorych otrzymuje nieoptymalne leczenie. Jako przykład warto wskazać niewielki odsetek pacjentek z rakiem jajnika, u których przeprowadza się diagnostykę w kierunku BRCA1 i BRCA. Podobną sytuację mamy w leczeniu raka piersi. Dodatkowe informacje czy pacjentka posiada mutacje genów BRCA1, BRCA2 lub PIK3CA również mogą być niezmiernie przydatne w podejmowaniu decyzji o ścieżce leczenia. Problem dotyczy także pacjentów chorujących na raka płuca, którym również często nie przeprowadza się odpowiedniej diagnostyki. W tym obszarze potrzebujemy jak najszybciej znaczącej poprawy.

Zwłaszcza, że warunkiem korzystania ze zdobyczy medycyny personalizowanej jest dostęp do diagnostyki genetycznej i molekularnej. Jak to wygląda w Polsce?

Wiele raportów wskazuje, że dostęp do diagnostyki genetycznej i molekularnej często zależy od ośrodka, w którym leczy się pacjent oraz miejsca zamieszkania chorego. Tymczasem dostęp ten  decyduje o jego rokowaniach. Dlatego zapewnienie kompletnej diagnostyki to jedno z najważniejszych wyzwań onkologii w Polsce. Po co refundować nowoczesne, skuteczne terapie celowane, skoro pacjenci nie mają szansy ich otrzymać ze względu na niedostępność odpowiedniej diagnostyki, kwalifikującej do takiego leczenia? Z tego właśnie powodu bardzo wspieramy program pilotażowy, dotyczący kompleksowych badań patomorfologicznych JGPato, opracowywany przez resort zdrowia oraz środowisko patomorfologów. Jego celem jest podniesienie jakości procesu diagnostyczno-leczniczego oraz skrócenie czasu od postawienia rozpoznania do podjęcia optymalnego leczenia. Musimy ujednolicić ścieżki pacjentów onkologicznych w całym kraju.

Prawidłowy dobór terapii w pierwszej linii i kolejnych wymaga niejednokrotnie wykonania całej sekwencji badań w kierunku kolejnych mutacji. Analizie należy poddać liczne markery molekularne i różne klasy zmian genomowych. To jest bardzo czasochłonne, a pacjent go nie ma. Szersze wykorzystanie metody sekwencjonowania następnej generacji mogłoby poprawić rokowania chorych.

Metoda sekwencjonowania następnej generacji umożliwia przyspieszenie i uproszczenia ścieżki diagnostycznej, co skraca całkowity czas oczekiwania na leczenie od momentu uzyskania diagnozy. Jesteśmy entuzjastami każdego rozwiązania, które zapewni kompletną diagnostykę onkologiczną. Bez zapewnienia dostępu do nowoczesnej diagnostyki genetycznej i molekularnej nie będziemy w stanie dogonić europejskich standardów leczenia. 

Czy szansą na finansowanie diagnostyki genomowej może być Fundusz Medyczny?

Mamy nadzieję, że w pierwszej kolejności z środków Funduszu Medycznego będą sfinansowane terapie przeciwnowotworowe - to wielka niespełniona obietnica. Na jej spełnienie czekają chorujący na nowotwory w Polsce. Wiele z tych terapii to właśnie terapie celowane.

Liczymy, że już niebawem na wykaz Technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności  zostanie zakwalifikowana terapia stosowana w leczeniu raka płuca, w przypadku której należy oznaczać fuzję RET. Jest to pierwszy celowany lek dla tej grupy pacjentów, który jest już dostępny w innych krajach UE. Co do diagnostyki - powinna być finansowana z dowolnego źródła. Ważne, aby była dostępna.

Czytaj więcej na ten temat:

Jak medycyna personalizowana zmienia rokowania chorych? (rozmowa)

Diagnostyka molekularna - ważne wsparcie w medycynie personalizowanej

#medycynapersonalizowana #diagnostykagenetyczna #diagnostykamolekularna
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Halina Pilonis

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Co dalej z projektem noweli ustawy refundacyjnej?
Czytaj więcej...
Zwrot składki zdrowotnej: Brak wniosku z automatu? Złóż samodzielnie
Czytaj więcej...
63 dni w pasach. To wciąż zdarza się na oddziałach psychiatrycznych
Czytaj więcej...
GUS: Rośnie liczba kuracjuszy w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego
Czytaj więcej...
Płace: 31 maja upływa czas na porozumienia płacowe. Co z konkretami?
Czytaj więcej...
Naczelna Rada Lekarska przeciwko „felczeryzacji zawodu lekarza"
Czytaj więcej...
Artur Fałek: Strzelają z armaty do wróbli. Ucierpią pacjenci
Czytaj więcej...
Nowela ustawy o ratownictwie w formie poprawek do innych projektów?
Czytaj więcej...
Prezes URPL będzie udzielał porad naukowych. Ile będą kosztować?
Czytaj więcej...
Fałszywe certyfikaty szczepienia na COVID-19: zatrzymano 10 osób
Czytaj więcej...
Zapisy na szczepienia przeciwko HPV: lekarze apelują o cierpliwość
Czytaj więcej...
Koniec sporu o kontrakt na szczepionki przeciwko COVID-19?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl