• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • Szpitale
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Nowy projekt ustawy o zawodzie psychologa już wkrótce?

Autor : Aleksandra Kurowska

2020-06-22 07:45

Inne resorty zaopiniowały pozytywnie potrzebę opracowania nowej regulacji ustawowej, która powinna określać zasady i warunki wykonywania zawodu psychologa, a także organizację, zadania i zasady działania samorządu zawodowego psychologów - wynika z uzyskanych przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów informacji.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów od początku swojego istnienia walczył o zmianę niekorzystnej sytuacji prawnej psychologów. Ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów z dnia 8 czerwca 2001 roku nie funkcjonowała w praktyce, co stwarzało stan niepewności prawa i było źródłem nadużyć, szczególnie ze strony osób mieniących się psychologami, a nimi nie będących.

Wiosną tego roku Przewodniczący OZZP Sławomir Makowski i Katarzyna Sarnicka Wiceprzewodnicząca OZZP odbyli spotkania z posłankami i posłami Sejmu RP.

Z kolei w marcu pojawiła się odpowiedź na interpelację poselską, którą w sprawie terminarza prac nad nową ustawą złożyły posłanki Marcelina Zawisza i Paulina Matysiak (zobacz dokument:

https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BMZJX2&fbclid=IwAR3Jnb6QDo56GhWZUySToppipubiWldHIIAL1ftaCTrTGsuGHSp1bpmYjXI)

 

W odpowiedzi mamy informację, że prace się toczą, co było też zgodne z wcześniejszą korespondencją, jaką OZZP prowadziło z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Ponadto, Sławomir Makowski i Katarzyna Sarnicka odbyli spotkanie w biurze posła Macieja Gduli. W efekcie poseł wystosował Interpelację Poselską w sprawie opracowania nowego projektu ustawy o zawodzie psychologa (zobacz:
https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=5963&fbclid=IwAR0i7hV8K67PIKacMPcxS_pR1zAPbLqs_Tv1mmU0P6u_lsoL4ftYu5GPp8w)

Na tę Interpelację jest już odpowiedź wiceministra Stanisława Szweda, w której czytamy:
"W odpowiedzi na interpelację nr 5963 Pana Posła Macieja Gduli w sprawie stanu oraz terminarza prac nad ustawą o zawodzie psychologa uprzejmie informuję, że projekt nowej regulacji zawodu psychologa jest na końcowym etapie opracowania. Następnym etapem będą konsultacje tego projektu ze środowiskiem psychologów oraz zainteresowanymi podmiotami."

 

Tym razem odpowiedź jest zdecydowanie bardziej konkretna i dająca nadzieję, że w niedługim czasie ukaże się projekt nowej ustawy.

 -Jestem bardzo wdzięczny i dziękuję Panu Posłowi Maciejowi Gduli za tę interpelację. Cieszy mnie, że Pan Poseł jest wrażliwy na głos środowiska psychologów - mówi

Sławomir Makowski z OZZP. MRPiPS w maju skontaktowało się także z OZZP w celu przekazania raportu z badań środowiska psychologów odnośnie ich oczekiwań dotyczących nowej ustawy, niniejszym raport został przekazany.

 Mamy głęboką nadzieję, że ten oddolny głos całej rzeszy psychologów, głównie praktyków będzie usłyszany i wzięty pod uwagę na końcowym etapie prac nad nowym projektem ustawy - podkreśla Katarzyna Sarnicka.

 

Co już wiadomo o projekcie?

Opierając się na informacjach zawartych w dotychczas opublikowanych odpowiedziach na interpelacje poselskie, wiemy, że inne resorty zaopiniowały pozytywnie potrzebę opracowania nowej regulacji ustawowej, która powinna określać zasady i warunki wykonywania zawodu psychologa, a także organizację, zadania i zasady działania samorządu zawodowego psychologów. Ponadto wykonywanie, niektórych, szczególnie wrażliwych obszarów działalności psychologa, podlegać będzie nadal odrębnym regulacjom prawnym, wynikającym ze specyfiki danego obszaru działalności, np. dodatkowe kwalifikacje dla psychologa zajmującego się badaniami osób ubiegających się o wydanie pozwolenia na broń, znajdują się w ustawie o broni i amunicji.

Według odpowiedzi na interpelację posła Macieja Gduli, nowy projekt ustawy przewiduje powołanie samorządu zawodowego psychologów, na którym powinien spoczywać obowiązek m.in. stworzenia zasad etyki zawodowej, zapewnienia ustawicznego rozwoju i podnoszenia kompetencji zawodowych, prowadzenia postępowań dotyczących odpowiedzialności zawodowej psychologów.

Projekt postuluje również rozważenie w odniesieniu do wpisu na listę psychologów, wprowadzenia wymogu posiadania tytułu zawodowego magistra uzyskanego na kierunku psychologia w trybie jednolitych studiów magisterskich lub na studiach drugiego stopnia wyłącznie wtedy, gdy osoba ukończyła również studia pierwszego stopnia na kierunku psychologia.

-Wydaje się, że w zasadniczych sprawach, nasze postulaty są zrealizowane. Natomiast czekamy na gotowy projekt, abyśmy mogli się z nim zapoznać i przedstawić swoje uwagi. Na pewno ważne jest stworzenie rejestru on-line psychologów z prawem wykonywania zawodu, położenie nacisku na odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu psychologa i powstanie Samorządu Zawodowego Psychologów - mówi szef OZZP.

Samorząd, ale jaki?

W badaniach przeprowadzonych przez OZZP w 2019 r. na dużej grupie psychologów, okazało się, że ankietowani nie chcą płacić zbyt wysokich składek na Izby Psychologiczne. Niewątpliwie, ma to związek z faktem, że wielu psychologów, szczególnie ze sfery budżetowej, ochrony zdrowia czy oświaty ma nieadekwatne do kwalifikacji niskie zarobki. Natomiast utrzymanie wielu Samorządów Regionalnych może być kosztowne i wymagać wyższych składek.

-Jako związek zawodowy, pamiętamy o tych psychologach, którzy zarabiają mało i mają trudną sytuację. Dlatego, opierając się na doświadczeniach między innymi fizjoterapeutów rozważamy postulat stworzenia jednego Centralnego Samorządu Psychologicznego, a w poszczególnych województwach mogą być delegatury tego samorządu. Jest to rozwiązanie, na pewno, bardziej ekonomiczne i pozwalające na niższe składki - wyjaśnia Katarzyna Sarnicka, wiceszefowa związku zawodowego.

 

 

 

#Katarzyna Sarnicka #Sławomir Makowski
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Szczepionki Johnson&Johnson bezpieczne, ulotka zaktualizowana
Czytaj więcej...
Nie żyje były wiceminister zdrowia, Aleksander Sopliński
Czytaj więcej...
Zmiany w Prawie farmaceutycznym oraz w opiece medycznej Polska-UK
Czytaj więcej...
Rząd przekaże 300 mln zł na rozwój biologii molekularnej
Czytaj więcej...
Rada Przejrzystości AOTMiT oceni lek na raka płuca
Czytaj więcej...
Prof. Reguła: musimy przerywać leczenie ze względów administracyjnych
Czytaj więcej...
Onkologiczne towarzystwa kontra Alivia w sprawie prof. Krzakowskiego
Czytaj więcej...
SOR będą miały więcej czasu na dostosowanie się do wymogów
Czytaj więcej...
J. Krzyżanowski stawia ciekawą tezę ws. innowacyjnych technologii
Czytaj więcej...
Dane OIL o wnioskach wyjazdowych: czy będzie nas miał kto leczyć?
Czytaj więcej...
Premier ma być zaszczepiony szczepionką AstraZeneca
Czytaj więcej...
Prof. E. Marcinowska-Suchowierska o osteoporozie i jej leczeniu
Czytaj więcej...

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl