• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Obowiązek przynależności do izb lekarskich niekonstytucyjny?

Autor : Agata Szczepańska

2023-05-25 17:02

Przepisom regulującym funkcjonowanie izb lekarskich przyjrzy się Trybunał Konstytucyjny? Tego chcą posłowie Suwerennej Polski. Ich zdaniem samorząd lekarzy ma zbyt duże uprawnienia, a nie podlega należytej kontroli ze strony państwa. O co konkretnie chodzi parlamentarzystom?

Posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. funkcjonowania izb lekarskich w Polsce poinformowali o złożeniu wniosku do Prokuratora Generalnego o to, by zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą przepisów dotyczących izb lekarskich.

Ich zdaniem są lekarze, którzy woleliby nie przynależeć do samorządu, a obowiązek ten i związane z tym możliwe represje za działanie wbrew izbie, ograniczają ich swobodę działania i wolność głoszenia poglądów.

Samorząd lekarski ze zbyt dużymi uprawnieniami?

Jak przekonywała Anna Maria Siarkowska (formalnie posłanka PiS), przynależność do izb lekarskich jest obligatoryjna, z czego wynikają określone patologie. Jej zdaniem przepisy dotyczące tej materii są bardzo represyjne. Samorząd bowiem, na podstawie kodeksu etyki lekarskiej, może karać lekarzy za tzw. postawy antyzdrowotne. - To powoduje dużą uznaniowość po stronie izb w kwestii oceny, czym są takie postawy – zauważyła posłanka. Jak bowiem stwierdziła, mogą to być nie tylko opinie wydawane i wygłaszane przez lekarzy, ale można też uznać za postawę antyzdrowotną palenie przez lekarza papierosów czy nadużywanie alkoholu. W sytuacji braku odpowiedniego nadzoru nad izbami oraz sądami lekarskimi daje to jej zdaniem pole do nadinterpretacji i nadużyć. - Izby lekarskie mogą odbierać prawo wykonywania zawodu lekarzom, a odwołanie od tych decyzji jest dopiero na poziomie Sadu Najwyższego. Zatem prawo do sprawiedliwego procesu jest bardzo ograniczone – oceniła Siarkowska. W jej opinii takie postępowania powinny się odbywać przed sadami powszechnymi, bo sądy lekarskie nie są właściwie przygotowane, żeby te postępowania prowadzić. Stąd, jak wyjaśniła, wniosek o zbadanie tych regulacji przed TK.

Posłanka poinformowała jednocześnie, że prokuratura również dostrzega problem, dlatego objęła – na wniosek lekarzy, którzy są sądzeni przez swoich kolegów w „pokazowych procesach i nie mogą liczyć na sprawiedliwość” – postepowania przed sądami lekarskimi swoim nadzorem.


Składki w izbach. Kto płaci najwięcej? Kto może być zwolniony?


Spór o przynależność do izby - to już było

Funkcjonowanie samorządu lekarskiego regulują m.in. ustawa o izbach lekarskich oraz ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Przynależność do niego jest obowiązkowa, a z nią wiąże się konieczność opłacania składek. Dyskusje o tym, czy powinno to być obligatoryjne wracają zatem zawsze wtedy, kiedy podnoszona jest składka.

Wątpliwości co do konstytucyjności tego obowiązku też już się pojawiały. W 2009 r. wniosek do TK o ich zbadanie złożył ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich, nieżyjący już Janusz Kochanowski. W tym samym roku planowało znieść go Ministerstwo Gospodarki, w ramach deregulacji szeregu zawodów.

Natomiast Suwerenna Polska, jeszcze jako Solidarna Polska, w zeszłym roku złożyła do TK wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją obowiązku przynależenia do izb radcowskich i adwokackich, przy tej okazji rozważano, jakie konsekwencje dla lekarzy miałoby zakwestionowanie tych przepisów przez Trybunał.

Polecamy także:

Kwestionował walkę z COVID-19. Sąd zawiesił mu PWZ

Za to lekarze płacić nie powinni. Jest apel do prezesa NRL

Poczet polityków sympatyzujących z antyszczepionkowcami

 

#lekarze #samorząd #Sejm #TK
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Agata Szczepańska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Gdzie najwięcej cesarek i znieczuleń? Nowy raport NFZ o porodach
Czytaj więcej...
Wrocławski USK połączył kliniki chirurgii
Czytaj więcej...
AOTMIT: Rady Przejrzystości spotka się 12 czerwca
Czytaj więcej...
Rośnie liczba zabiegów pomniejszania piersi. Jak to zrobić na NFZ?
Czytaj więcej...
Gremialny sprzeciw wobec wykreślenia dwóch specjalizacji diagnostów
Czytaj więcej...
Sezon szczepień 2023/2024. Co rekomendują eksperci UE?
Czytaj więcej...
Program 40+: Będzie można ponownie z niego skorzystać
Czytaj więcej...
Korekta ryczałtu również dla tych, którzy go przekroczyli
Czytaj więcej...
Gra Dziecięca Orkiestra Onkologiczna. "Niesamowita energia"
Czytaj więcej...
Jakie kryteria by wejść do sieci onkologicznej? Jest projekt
Czytaj więcej...
Innowacyjność czyli co? Eksperci o AI w medycynie
Czytaj więcej...
MEiN krytycznie o raporcie Pontonu na temat WdŻ, ale trwa kontrola
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl