Autor : Anna Jackowska
2022-01-04 08:01
Przyjęcie pełnego schematu szczepienia preparatami mRNA w przypadku kobiet w ciąży daje szanse na łagodniejsze przejście zakażenia wariantem Omikron wirusa SARS-CoV-2 - donoszą amerykańscy naukowcy. Wstępna wersja publikacji badań sfinansowanych przez National Institutes of Health (NIH) oraz Fundację Billa i Melindy Gates może stanowić zachętę do profilaktyki dla wszystkich pacjentek spodziewających się dziecka.
Ponad rok od pojawienia się pierwszych szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 nadal w przestrzeni publicznej pojawiają się pytania czy ciężarne powinny się szczepić przeciw COVID-19? Dotychczasowe dane wskazują, że zakażenie koronawirusem i sama choroba przez niego wywoływana - stanowi ogromne zagrożenie dla kobiet w ciąży oraz w okresie połogu. Dlatego eksperci apelują do pacjentek o szczepienie się i zagwarantowanie bezpieczeństwa sobie i swojemu jeszcze nienarodzonemu dziecku. Niestety, pomimo licznych rekomendacji oraz oficjalnych stanowisk eksperckich (m.in. Stanowiska PTGiP dotyczącego szczepień kobiet ciężarnych przeciwko COVID19.pdf) odsetek zaszczepionych kobiet w ciąży jest nadal niesatysfakcjonujący, a ciężarne nadal trafiają z ciężkim przebiegiem choroby do szpitali COVID-owych.
Wstępne wyniki amerykańskiego badania oceniają skuteczność dostępnych na rynku dwóch szczepionek mRNA wobec rosnącego w siłę wariantu Omikron koronawirusa, wobec którego pojawiają się obawy, dotyczące jego wymykania się przeciwciałom neutralizującym generowanym po szczepieniu. W analizie podkreślono, że nadal nie jest pewne - czy przeciwciała wygenerowane w odpowiedzi na podanie szczepionki pacjentce w ciąży są w stanie wiązać receptory wariantu Omikron. Natomiast potwierdzono, że pacjentki zaszczepione w przypadku zakażenia nowym wariantem, mogą potencjalnie mieć łagodniejsze nasilenie objawów chorobowych.
Badanie sfinansowano z funduszy National Institutes of Health (NIH) oraz The Gates Foundation Global Health Vaccine Accelerator Platform.
Polecamy również:
A. Niedzielski: mamy trzeci dzień z rzędu przyrosty
Rzecznik Praw Obywatelskich o skutkach pandemii. Co można poprawić?