• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Od 1 stycznia zmiany w rozliczaniu świadczeń z programu „Za życiem”

Autor : Anna Rokicińska

2021-12-21 13:25

Od 1 stycznia 2022 r. zmienią się zasady rozliczania świadczeń dla podmiotów realizujących zadania z programu „Za życiem”. Projekt zmian był wcześniej konsultowany. Co ostatecznie znalazło się w zarządzeniu prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia?

Przypomnijmy, że NIK w swoim raporcie nie zostawiła suchej nitki na realizacji programu „Za życiem”, o czym już wcześniej pisaliśmy. Program miał być wsparciem dla rodzin, w których ma się urodzić dziecko z ciężką niepełnosprawnością. Izba wskazała m.in., że z zaplanowanych w programie celów zrealizowano jedynie jeden i dotyczył on utworzenia banków mleka kobiecego.

Rząd wydał na ten cel zbyt mało pieniędzy, a dostępu do koordynowanej opieki nad powikłaną ciążą nie miały kobiety w 6 województwach. Izba zaleciła NFZ zapewnienie we wszystkich województwach, w szczególności w zakresie perinatalnej opieki paliatywnej oraz badań prenatalnych, dostępu do świadczeń ujętych w programie lub zwiększenie tej dostępności, poprzez organizowanie konkursów na przeprowadzanie badań prenatalnych w mniejszych okręgach, np. w powiatach, a nie jak do tej pory w województwach.

Co ma się zmienić w rozliczaniu świadczeń z programu „Za życiem”?

Jak wiadomo, Fundusz już wcześniej uzasadniał konieczność tych zmian właśnie kontrolą NIK i wnioskami z niej płynącymi, ale także postulatami świadczeniodawców. Chodzi głównie o dziecięcą opiekę koordynowaną (DOK). „Wprowadzono modyfikację rozliczania świadczeń pozwalającą bardziej elastycznie realizować plan opieki. Zmiany polegają na możliwości udziału w ocenie kwartalnej i rocznej, zamiast (obowiązkowego dotychczas) okulisty, innego lekarza specjalisty, w zależności od wskazań medycznych (zgodnie z decyzją lekarza koordynującego) oraz dodaniu do katalogu świadczeń produktu rozliczeniowego: „dodatkowa konsultacja jednego lekarza specjalisty innego niż uczestniczący w poradach kompleksowych (częstotliwość: 24 razy w 3 letnim cyklu leczenia tj. 8 porad rocznie)” z możliwością jej rozliczania na zasadach określonych w zarządzeniu. W opisie zasad realizacji świadczeń wskazano także, aby częstotliwość wizyt w poradni była możliwie najmniejsza, w celu minimalnego obciążenia dziecka i jego opiekunów” - czytamy w uzasadnieniu. Dodatkowa konsultacja została wyceniona na 75 pkt.

W zarządzeniu nie ma nic na temat perinatalnej opieki paliatywnej ani o badaniach prenatalnych. „Zakłada się, że w wyniku zwiększenia liczby podmiotów realizujących DOK nastąpi przesunięcie do przedmiotowego zakresu środków wydatkowanych aktualnie na świadczenia realizowane w ramach innych zakresów świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i rehabilitacji leczniczej, zatem zmiana zarządzenia nie powinna generować skutków finansowych” - uzasadnia NFZ.

Nowe rozliczanie ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Zarządzenie ma wejść w życie jutro (22.12), choć pierwotnie w fazie konsultacji zakładano, że stanie się tak 30 dni po dniu ogłoszenia.

Czy konsultacje coś wniosły?

Jak informuje Fundusz, w ramach konsultacji 6 podmiotów wyraziło opinie w większości nie zgłaszając uwag do projektu zarządzenia. „Jeden z podmiotów zwrócił uwagę na potrzebę rozszerzenia zakresu rehabilitacji nie tylko dedykowanej dzieciom wymagającym koordynowanej opieki, natomiast jeden z podmiotów wnioskował o rozliczanie ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych na zasadach ogólnych dla AOS” - czytamy w uzasadnieniu. Nie ma w nim nic o dokonanych zmianach wynikających z tych propozycji.

Kary po nowemu

Jednocześnie do treści zarządzenia dodano zapis dotyczący kar dla świadczeniodawców. Jest on analogiczny do tych zarządzonych w innych zakresach świadczeń, o czym pisaliśmy wczoraj. „Zarządzenie wprowadza zmiany w załącznikach nr 2a - 2c do zarządzenia (określenie nowych wzorów umów) polegające na dostosowaniu § 4 - Warunki finansowania świadczeń oraz § 6 - Kary umowne do przepisów § 16 załącznika do ww. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zmiany wynikające ze wskazanych przepisów zostały już wprowadzone do obowiązujących umów ze świadczeniodawcami w drodze aneksów” - informuje Fundusz.

Całość zarządzenia tutaj: Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 211/2021/DSOZ

Polecamy także:

MZ: w przyszłym tygodniu prognozy dotyczące wariantu Omikron

538 śmiertelnych ofiar wirusa w ostatniej dobie

Merck: Polska atrakcyjnym rynkiem dla branży (wideo)

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber z nowymi kompetencjami

#NFZ #zarządzenie #"Za życiem" #rozliczanie #świadczenia #ciąża #powikłania #DOK #kary
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Rokicińska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Dotacje dla uniwersytetów medycznych. MZ podsumowało dane
Czytaj więcej...
Do 3 tys. zł stypendium miesięcznie. Znamy zasady programu MZ
Czytaj więcej...
Inflacja kolejny raz rekordowa, ale jest światełko w tunelu
Czytaj więcej...
System Versius. Wykorzystany już w ponad 5 tys. operacji
Czytaj więcej...
FDA zaleca modyfikację szczepionek pod kątem podwariantów Omikrona
Czytaj więcej...
Inflacja w czerwcu 2022 r. - GUS podał tzw. szybki szacunek
Czytaj więcej...
Podatki: dziś w życie wchodzi Polski Ład 2.0
Czytaj więcej...
Podwyżki najniższych płac: znamy harmonogram NFZ. Kluczowe terminy
Czytaj więcej...
SMA - lekarze i pacjenci czekają na terapię genową
Czytaj więcej...
NIL: rezygnacja z części ustnej PES ma sens. Mamy na to dane
Czytaj więcej...
USA kupuje od Pfizera szczepionki za 3,2 mld dol.
Czytaj więcej...
PPOZ krytykuje stanowisko Rady ds. COVID-19 w sprawie POZ
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl