• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Od jutra osocze ozdrowieńców pobierane w Polsce do leczenia COVID-19

Autor : Maja Marklowska-Tomar

2020-04-13 15:40

Od jutra regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa zaczną pobierać osocze krwi od tzw. ozdrowieńców, czyli osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, ale ich wyniki badań są już ujemne. Takich osób jest w Polsce co najmniej 439.

Osocze od ozdrowieńców będzie podawane chorym na COVID-19, u których ta choroba przebiega najciężej, co oznacza, że mają zapalenie płuc o ciężkim przebiegu lub niewydolność oddechową.

Apel do ozdrowieńców-ochotników

Prof. Piotr Radziwon, konsultant krajowy w dziedzinie transfuzjologii klinicznej, zaapelował dzisiaj w TVN24 do ozdrowieńców, aby -zechcieli oddać swoje osocze dla chorych na COVID-19. Jak tłumaczył, powinni najpierw skontaktować z najbliższym regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa, aby upewnić się, że ich osocze nadaje się do pobrania i uzgodnić termin wizyty. Ważne jest, aby byli zupełnie zdrowi.

- Od jednej takiej osoby można pobrać 600-750 mln osocza. To wystarczy, aby pomóc trzem chorym - powiedział prof. Radziwon, który jest dyrektorem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

Dwa dni temu w mediach społecznościowych Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie poinformował, że od około 2 tygodni zespół pod kierownictwem prof. Grażyny Rydzewskiej, kierownika Kliniki Gastroenterologii, rozwija projekt podawania osocza ozdrowieńców chorym na COVID-19. Jest to projekt realizowany przy współpracy wszystkich klinik CSK MSWiA i Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA. Pierwsi ozdrowieńcy mają oddać swoje osocze po Świętach Wielkanocnych.

- Jest to obiecująca metoda, która może przyczynić się do szybszego zwalczenia epidemii. Równolegle podobne projekty rozpoczęły się w USA i we Włoszech, cieszy nas, że będziemy jednym z pierwszych krajów, które będą mogły zaproponować tę metodę terapii pacjentom - poinformował szpital, który jako jeden z 21 w Polsce został przekształcony w placówkę jednoimienną, leczącą zakażonych SARS-CoV-2.

Projekt jest koordynowany przez lek. Adama Tworka i lek. Krzysztofa Jaronia.

Terapia znana od lat

Leczenie preparatami krwi było już stosowane, na co zwraca uwagę specjalista chorób zakaźnych i hepatolog prof. Anna Boroń-Kaczmarska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Hepatologii i Transplantacji Wątroby Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Sięgano po nie w trakcie epidemii SARS (ang. severe acute respiratory syndrome), MERS (ang. Midle East respiratory syndrome) oraz gorączki krwotocznej Ebola.

- Jeśli układ odpornościowy [ozdrowieńca - przyp. red.] wyprodukował przeciwciała, to chronią one przed kolejnym zakażeniem, a zarazem mogą zneutralizować wirusa u osoby chorej - tłumaczy prof. Boroń-Kaczmarska.

Trzy dni temu amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (Food&Drug Administration, FDA) zatwierdziła leczenie COVID-19 za pomocą specjalnie przygotowanego preparatu z osocza pozyskanego od osób, które pokonały COVID-19 i badania nie wykazują już w ich organizmie obecności koronawirusa. Taki sposób leczenia stosowali u swoich pacjentów m.in lekarze w Chinach i Korei Południowej.

Chlorochina też jest już w użyciu

Wcześniej FDA zatwierdziła stosowanie chlorochiny, leku stosowanego m.in. w terapii malarii, reumatoidalnego zapalenia stawów i tocznia, w walce z epidemią wirusa SARS-CoV-2. Również w Polsce Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zgodził się na dodanienowego wskazania terapeutycznego: „Leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2” oraz związanego z nim dawkowania produktu leczniczego Arechin (chlorochina), produkowanego przez polską firmę farmaceutyczną Adamed. Pisaliśmy o tym tutaj: Koronawirus: robiony w Polsce lek dopuścili do leczenia przy COVID-19

Polecamy także:

J. Cieszyński o szybkich testach oraz płacach zachęcających do 1 etatu

Urząd rejestracji o lekach na COVID-19 i szczepieniach na SARS-CoV-2

Leki na COVID-19 w prezencie od producentów
Lek dla najciężej chorych z powodu zakażenia?

Kolejny lek na COVID-19. Roche zaczyna badania III fazy

Prof. K. Simon: terapia COVID-19 na chińskich schematach już w Polsce

#COVID-19 #koronawirus #SARS-CoV-2 #leczenie osoczem
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Maja Marklowska-Tomar

Komentarze

OSTATNIE WPISY

TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (2-8.10.2023)
Czytaj więcej...
Potrzeby obronne kraju: zmiany m.in. dla ratownictwa
Czytaj więcej...
Manifestacja lekarzy przed MZ. Minister K. Sójka traci kolejną okazję
Czytaj więcej...
Prawny przegląd tygodnia - etap prac nad projektami (25-29 września)
Czytaj więcej...
Farmaceuci: są programy kursów kwalifikacyjnych
Czytaj więcej...
30 godzin w izbie przyjęć - „Tu jest SOR, tu się czeka”
Czytaj więcej...
Dokumentacja medyczna – co chce zmienić Ministerstwo Zdrowia?
Czytaj więcej...
Studencie, co musisz wiedzieć, by nadal bezpłatnie się leczyć?
Czytaj więcej...
Innowacyjne kierunki biomedyczne na 13 uczelniach
Czytaj więcej...
Inflacja we wrześniu – jest szybki szacunek GUS
Czytaj więcej...
Prof. Tadeusz Robak: Terapia celowana zmienia obraz leczenia PBL
Czytaj więcej...
Jak rozwijać transplantologię? Wszystkie ręce na pokład
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl