Autor : Marta Markiewicz
2023-03-24 22:03
Sport to zdrowie, ale czy rzeczywiście? Oglądając trwający mecz Polska-Czechy pamiętajmy o ryzyku sercowo-naczyniowym, jakie wiąże się z oglądaniem futbolu.
Oglądanie piłki nożnej, przeżywanie sportowych emocji związanych z wygranymi/porażkami* naszych "orłów" to sport narodowy Polaków. Niestety obawiam się, że dziś dyżurujący kardiolodzy interwencyjni będą mieli ręce pełne pracy.
Nie od dziś wiadomo bowiem, że oglądanie meczów piłki nożnej wiąże się z dużo wyższym ogólnym ryzykiem zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. W metaanalizie opublikowanej na łamach "Physical Activity, Health and Exercise" stwierdzono, że ryzyko zgonu u mężczyzn oglądających piłką nożną jest 1,13 -krotnie wyższe, natomiast u kobiet ryzyko to oszacowano na 1,08. Oczywiście w analizie potwierdzono również, że dużo gorzej serca kibiców znoszą porażki swoich drużyn. W przypadku niepowodzenia zespołu u jego kibiców ryzyko zgonu z powodów sercowo naczyniowych jest 1,3-krotnie wyższe niż w przypadku populacji ogólnej.
Co ciekawe naukowcy przeprowadzający analizę stwierdzili również, że w przypadku incydentów sercowo-naczyniowych związanych z oglądaniem meczów piłki nożnej, które nie zakończyły się zgonem - to również w tym przypadku ono rośnie. Można się spodziewać, że jest ono wyższe u mężczyzn (1,73-krotnie wyższe niż w populacji ogólnej) niż u kobiet (1,25-krotnie wyższe niż w populacji ogólnej). Co ciekawe w związku z występami piłkarzy nie stwierdzono istotnego wzrostu liczby udarów (zarówno tych zakończonych lub niezakończonych zgonem).
Jak wniosek płynie z nauki? Zanim zdecydujesz się obejrzeć naszych "orłów" zastanów się, czy nie lepiej dla własnego zdrowia znaleźć inne zajęcie np. obserwację ptaków w naturze.
Polecamy również:Ministerstwo Zdrowia: co zmieni się w kardiologii w 2023?