Autor : Lidia Raś
2023-10-24 10:15
Poczucie bezpieczeństwa w szpitalu deklaruje 90 proc. uczestników badania przeprowadzonego w ponad 170 szpitalach przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Z badania doświadczeń pacjentów wynika też, że nieco ponad 80 proc. uznaje, że dzięki pobytowi w szpitalu ich stan zdrowia się poprawił, a ponad 89 proc. pozytywnie ocenia sposób przekazywania przez personel medyczny informacji o ich stanie zdrowia.
Z opieki lekarskiej zadowolonych jest 86 proc. uczestników ankiety, z pielęgniarskiej - 88 proc., a fizjoterapeutycznej - 87 proc.
Ponad 75 proc. badanych nie ma uwag do ogólnych warunków pobytu w szpitalu, a 68 proc. - do serwowanego w szpitalu pożywienia. Tylko 25 proc. osób odczuwało przygnębienie w związku z hospitalizacją.
Ostatecznie 84 proc. pacjentów zarekomendowałoby placówkę, w której przebywali, innym pacjentom.
Pacjenci oceniają 16 różnych wskaźników. Są to m.in. poczucie bezpieczeństwa w szpitalu, sposób komunikacji personelu, samopoczucie pacjenta, opieka lekarska i pielęgniarska, sposób ordynacji leków, warunki żywienia i ogólne warunki pobytu.
CMJ otrzymało ponad 90 tys. anonimowych ankiet od pacjentów z ponad 170 szpitali z całego kraju, głównie z Mazowsza, Małopolski, Lubelszczyzny, Śląska i Pomorza. Najrzadziej z województwa świętokrzyskiego i lubuskiego.
W badaniu satysfakcji wśród swoich pacjentów uczestniczyły zarówno szpitale publiczne, jak i niepubliczne, wojewódzkie, powiatowe, miejskie i kliniczne. Jak ocenia Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia do końca tego roku udział w ankiecie weźmie w sumie ok. 120 tys. pacjentów. Jak podaje PAP, Centrum Monitorowania Jakości zwraca uwagę, że ważne byłoby, by do badania Pasat Open zgłaszały się placówki z tych województw, gdzie dotychczas jest najmniej uczestników badania. Pozwoliłoby to na większą reprezentatywność wyników.
Dane dotyczące satysfakcji pacjentów z opieki szpitalnej w Polsce zebrano w roku 2023 po raz drugi. Usługę badania za darmo udostępnia szpitalom Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w ramach projektu Pasat Open. Analizę ankiet przeprowadza CMJ. W badaniu wskaźników jakości uwzględniono jedynie te szpitale, które wyraziły zgodę na przesłanie danych statystycznych do opracowania zestawień i wskaźników jakości.
Placówka, która zdecyduje się wziąć udział w projekcie, uzyskuje dostęp do anonimowych ankiet z blisko 30 różnymi pytaniami, które wypełniają pacjenci kończący hospitalizację. Po analizie ankiet dane przekazywane są zwrotnie do szpitala, który może przeprowadzić samodzielną analizę w oparciu o oprogramowanie udostępnione przez Centrum.
Polecamy także:
Największe wyzwanie polskiej ochrony zdrowia? RPP: dostępność
Ponad 167 mld zł w przyszłorocznym planie NFZ
W CowZdrowiu do listopada 2023. Wcześniej od 2014 do marca 2023 r. w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, gdzie kierowała serwisem gazetaprawna.pl. Ponadto zajmowała się tematyką społeczną, ekologiczną, prawną i kulturalną oraz nagrywała podcasty i wideo. Wcześniej związana m.in. z Polska Press i Mediami Regionalnymi.
//