Autor : Agata Szczepańska
2024-06-10 12:05
Ruszają prace nad pierwszym z projektów dotyczących aborcji – komisja nadzwyczajna zbierze się pierwszy raz po wysłuchaniu publicznym. Komisja zdrowia zajmie się transplantologią. Zaplanowano też posiedzenia wielu zespołów zajmujących się zdrowiem, m.in. do spraw personelu niemedycznego, uzdrowisk i chorób rzadkich. Wraca temat ustawowego uregulowania zawodu dietetyka - po raz pierwszy spotka się zespół, który ma się tym zająć.
W tym tygodniu w sejmowej agendzie nie ma zdrowotnych punktów, jednak posłowie zajmujący się tą tematyką próżnować nie będą. Zaplanowano sporo posiedzeń komisji, podkomisji oraz zespołów parlamentarnych, z których część zapowiada się bardzo ciekawie.
We wtorek w południe (godz. 12) zbierze się Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży. To pierwsze posiedzenie po wysłuchaniu publicznym, które odbyło się w połowie maja. Zgodnie w wcześniejszymi zapowiedziami przewodniczącej Doroty Łobody z KO, komisja ma zacząć prace od projektu przewidującego dekryminalizację pomocnictwa w aborcji. - Bardzo bym chciała rozpocząć od tego projektu, dlatego że on jest w pewnym sensie (...) ustawą ratunkową. On sprawia, że osoby, które wspierają kobietę w tym, w czym nie wspiera ich państwo, czyli w przerwaniu ciąży, nie będą bały się kary – mówiła. Chodzi o jeden z projektów Lewicy, która zaproponowała dwie ustawy w sprawie aborcji - projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny (druk nr 176). Jego celem jest, by osoby pomagające w przerwaniu ciąży nie były pociągane do odpowiedzialności. Cztery projekty ustaw w sprawie aborcji – każde ugrupowanie bowiem przygotowało własną propozycję, zostały po pierwszym czytaniu skierowane do prac w specjalnej komisji.
Na wtorek na godz. 12 zaplanowano również posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Głuchych i z Niedosłuchem, który dyskutować ma na temat ustawy o Polskim Języku Migowym.
Z kolei o godz. 13 odbyć się ma posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Personelu Niemedycznego Ochrony Zdrowia. Tematem ma być omijanie przepisów o wynagrodzeniach pracowników działalności podstawowej i jego konsekwencje, czyli omówienie takich praktyk jak sekretarki medyczne w kostiumach pracownic administracji, salowe w przebraniach sprzątaczek.
Przypominamy: Krystian Krasowski o postulatach personelu pomocniczego (wideo)
Warto nadmienić, że dwa dni później OMZZ Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia organizuje akcję „Dzień Czarnej Koszulki”, zainicjonowaną w 2022 r. przez Krystiana Karola Krasowskiego, prezesa związku. Ma ona zwrócić uwagę na to, że system ochrony zdrowia współtworzą również pracownicy niemedyczni i trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie placówek leczniczych bez tej grupy. A jednak – jak podkreślają organizatorzy akcji - to właśnie na nich najczęściej się oszczędza, często też wypychani się do podmiotów zewnętrznych, czyli outsorsingu.
We wtorek popołudniu, o godz. 17 zaplanowano natomiast posiedzenie Parlamentarnego Zespołu na rzecz wspierania rozwoju uzdrowisk i gmin uzdrowiskowych. Ma to być robocze spotkanie przewodniczących Zespołów na rzecz wspierania rozwoju uzdrowisk i gmin uzdrowiskowych i ds. Lecznictwa Uzdrowiskowego, Mundurowej Służby Zdrowia, Rehabilitacji i Gmin Uzdrowiskowych.
O godz. 18 odbyć się ma posiedzenie Komisji Polityki Senioralnej, która rozpatrzyć ma informację Ministerstwa Zdrowia na temat dostępu do wsparcia psychologicznego dla osób starszych.
Przypominamy: Agnieszka Gmitrowicz: co piąty pacjent z depresją to senior (wideo)
Na środę zaplanowano jedyne w tym tygodniu posiedzenie sejmowej komisji zdrowia. Zebrać ma się ona o godz. 11.30 i rozpatrzyć informację resortu zdrowia na temat stanu transplantologii i procedur pozyskiwania narządów.
Wcześniej, o godz. 11 Komisja Finansów Publicznych ma zaopiniować m.in. wniosek Ministra Zdrowia w sprawie zmian w planie finansowym Funduszu Medycznego na ten rok.
O tej samej godzinie spotkać się ma Parlamentarny Zespół ds. Celiakii. Ma on omówić i zaproponować zmiany przepisów w zakresie zapewnienia dzieciom w żłobku, klubie dziecięcym, przedszkolu i szkole podstawowej posiłku zgodnego z wymaganiami zdrowotnymi.
W południe na posiedzeniu Podkomisji stałej do spraw społecznych w wojsku przedstawiona ma zostać informacja Ministerstwa Obrony Narodowej na temat funkcjonowania systemu wojskowej służby zdrowia i Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego oraz planów utworzenia Komponentu Wojsk Medycznych.
Z kolei o godz. 14 po raz pierwszy zebrać się ma Parlamentarny Zespół ds. ustawowego uregulowania zawodu dietetyka i utworzenia samorządu zawodowego dietetyków. Na posiedzeniu przewidziano dyskusję na temat uwarunkowań prawnych wykonywania zawodu dietetyka i potrzeby stworzenia ustawy o zawodzie dietetyka. Dietetycy to kolejna grupa zawodowa, która domaga się własnej ustawy zawodowej. Dyskusja na ten temat zintensyfikowała się przy okazji prac nad ustawą o niektórych zawodach medycznych. Pierwotnie miała ona uregulować również zawód dietetyka, jednak po protestach tej grupy wykreślono go z listy, został jedynie przepis stanowiący, że część jej przepisów stosuje się także do „osób wykonujących czynności zawodowe w zakresie planowania diety, prowadzenia konsultacji dietetycznych oraz udzielania porad edukacyjnych w ramach świadczeń gwarantowanych”. W poprzedniej kadencji Sejmu z inicjatywy posłów Lewicy wniesiono poselski projekt ustawy o zawodzie dietetyka, jednak prac nad nim nawet nie dobre nie zaczęto. Czy tym razem się uda? Na pewno środowisko będzie się o to starać.
Przypominamy: PZZD: Zabiegamy o samorząd i próbujemy "wyciągnąć dietetyka z kuchni"
Również w środę o godz. 15 odbędzie się posiedzenie Podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia. Ma ona zająć się bardzo gorącym obecnie tematem, czyli limitami przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny w roku akademickim 2024/2025. Informację na ten temat przedstawić ma minister zdrowia. Przypomnijmy, że zaproponowany niedawno projekt rozporządzenia w tej sprawie nie przewiduje miejsc dla uczelni, które nie mają pozytywnych opinii na temat standardów kształcenia przyszłych lekarzy. W porządku posiedzenia jest też rozpatrzenie informacji ministra zdrowia oraz dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych na temat formy przeprowadzania Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego i proponowanych zmian w tym zakresie oraz informacji ministrów zdrowia oraz nauki w sprawie systemu kształcenia podyplomowego w zawodach medycznych i proponowanych zmian w tym zakresie.
Przypominamy: Limity na studia lekarskie: co z uczelniami w trakcie oceny?
Z kolei o godz. 16 odbyć się ma posiedzenie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, na którym rozpatrzona ma zostać informacja ministra edukacji na temat wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży udzielanego przez szkoły i placówki oświatowe, w tym zatrudnienia psychologów, pedagogów i specjalistów.
W czwartek o godz. 14 zebrać się ma Podkomisja stała do spraw zdrowia publicznego. Tematem posiedzenia będzie COVID-19. Posłowie wysłuchają informacji ministrów zdrowia oraz rodziny na temat długotrwałych zdrowotnych i społecznych skutków COVID-19 oraz informacji prezesa Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli dostępności i jakości świadczeń rehabilitacji dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19, finansowanych przez NFZ z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19
Przypominamy: NIK zbadała covidowe wydatki rządu, zawiadamia TK i prokuraturę
Z kolei w Senacie o godz. 12 zaplanowano wspólne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia i Parlamentarnego Zespołu ds. Chorób Rzadkich.
Pełną listę wydarzeń związanych w ochroną zdrowia zaplanowanych na ten tydzień znaleźć można w naszym kalendarium.
Polecamy także:
Progi punktowe na medycynę: na ile trzeba zdać maturę, by się dostać?
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//