Autor : Adam Kosierczyk
2023-09-17 09:19
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych po raz kolejny apeluje o odejście od jednoosobowych dyżurów. Zachęca do zgłaszania takich sytuacji jako zdarzeń niepożądanych z przyczyn organizacyjnych.
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) od wielu lat negatywnie ocenia organizację pracy pielęgniarek i położnych na jednoosobowych dyżurach w podmiotach leczniczych.
W tej sprawie opublikował po raz kolejny swoje stanowisko, w którym pielęgniarki i położne podkreślają, że jednoosobowy dyżur stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego sprawującego nad nim nadzór.
Jednoosobowa obsada uniemożliwia właściwą realizację procedur medycznych według przyjętych standardów.
Jak lepiej chronić prawa pacjenta? PAN wskazuje 4 kierunki interwencji
OZZPiP przywołuje w stanowisku art. 6 i 7 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zgodnie z przepisami, każdy pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych, odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej.
Pacjent ma prawo żądać, aby udzielająca mu świadczeń zdrowotnych pielęgniarka (położna), zasięgnęła opinii innej pielęgniarki (położnej).
Pacjent ma prawo do natychmiastowego udzielenia świadczeń zdrowotnych ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia.
Pacjentka w przypadku porodu ma prawo do uzyskania świadczeń zdrowotnych związanych z porodem.
Wszystkie te podstawowe prawa pacjenta nie są realizowane w sytuacji jednoosobowych dyżurów pielęgniarskich i położniczych - alarmuje OZZPiP.
I przypomina, że przestrzeganie praw pacjenta określonych w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta jest obowiązkiem organów władzy publicznej właściwych w zakresie ochrony zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, osób wykonujących zawód medyczny oraz innych osób uczestniczących w udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
Pielęgniarki i położne zwracają też uwagę ,że jednoosobowe obsady na dyżurach są w sprzeczności z przepisami kodeksu pracy i BHP, uniemożliwiają skorzystanie z ustawowej przerwy w pracy.
Odpowiedzialność za przestrzeganie właściwych warunków udzielania świadczeń medycznych i kodeksu pracy spoczywa na kierownikach/dyrektorach podmiotów leczniczych oraz kadrze zarządzającej.
Jednoosobowe obsady: pielęgniarki i położne piszą do Minister Zdrowia
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych rekomenduje ujawnianie takich sytuacji i wpisywanie świadczenia jednoosobowego dyżuru do raportów pielęgniarskich/położniczych oraz składanie skarg do społecznych inspektorów pracy na terenie zakładów pracy, Państwowej Inspekcji Pracy, Rzecznika Praw Pacjenta.
Ponadto zachęca do zgłaszania przypadków pełnienia jednoosobowych dyżurów jako zdarzenia niepożądanego, podając jako przyczynę zdarzenia: przyczyna organizacyjna, do Rzecznika Praw Pacjenta i zgodnie z procedurą obowiązującą w danej jednostce.