• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • Szpitale
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Pielęgniarskie pozwolenie wykonywania zawodu – jakie obowiązuje?

Autor : Anna Rokicińska

2021-01-22 15:28

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych w związku z uchwaleniem ustawy o kadrach medycznych zapytała Ministerstwo Zdrowia o to, jaki wzór Prawa Wykonywania Zawodu (PWZ) będzie obowiązywał dla osób spoza Unii Europejskiej, które mają pozwolenie na pracę tylko na określony czas i w określonym zakresie obowiązków. Ministerstwo Zdrowia odpowiada, że nie trzeba nowych wzorów wystarczy skorzystać z tych z 2013 r.

Wokół PWZ dla medyków zrobiło się głośno po tym, jak Sejm po reasumpcji głosowania uchwalił ustawę o kadrach medycznych, a prezydent Andrzej Duda dość szybko i bez sprzeciwu ją podpisał. Wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej przedstawił lekarzy z Białorusi i Ukrainy, którzy takie prawo z jego rąk otrzymali. Dziś sprostowania tej informacji domagał się prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja, twierdząc, że takie prawo mogą wydawać jedynie Okręgowe Rady Lekarskie. Przypomnijmy, że większość samorządów zawodowych medyków była przeciwna poluzowaniu dostępu do tych zawodów powołując się na dobro pacjenta, niemożność odpowiedniego potwierdzenia kwalifikacji takiej osoby i braku wymogu znajomości języka polskiego.

Jakie wątpliwości w sprawie PWZ ma samorząd pielęgniarek i położnych?

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zapytała resort jaki wzór dokumentu ma obowiązywać dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, którzy takie pozwolenie mają otrzymywać warunkowo, czyli na maksymalnie 5 lat, na określony zakres czynności w konkretnym miejscu wykonywania pracy. Obecnie PWZ dla cudzoziemca wydawane jest na podstawie art. 35 a ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej.

Co w sprawie PWZ odpowiada pielęgniarkom MZ?

Ministerstwo odpowiada, że w tej sytuacji zastosowanie będą miały przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 lutego 2013 r. w sprawie wzorów dokumentów o prawie wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej (Dz. U. poz. 222). Resort wyjaśnia, że zgodnie z art. 35a ust. 6 ustawy, na podstawie decyzji Ministra Zdrowia okręgowa rada pielęgniarek i położnych przyznaje adresatowi tej decyzji prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub prawo wykonywania zawodu położnej, na określony zakres czynności zawodowych, okres i miejsce jego wykonywania wskazane w decyzji Ministra Zdrowia oraz wydaje dokument „Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki” albo „Prawo wykonywania zawodu położnej”. Natomiast art. 35a ust. 13 ustawy stanowi, że dokument „Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki” albo „Prawo wykonywania zawodu położnej”, zawiera dokonane przez właściwą okręgową radę pielęgniarek i położnych adnotacje określające zakres czynności zawodowych, okres i miejsce zatrudnienia, na jakie zostało przyznane dane prawo wykonywania zawodu. Jednocześnie zgodnie z przepisem art. 35a ust. 18 ustawy, w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, na podstawie decyzji Ministra Zdrowia, okręgowa rada pielęgniarek i położnych, przyznaje adresatowi tej decyzji warunkowe prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub warunkowe prawo wykonywania zawodu położnej. W dokumencie zamieszcza się adnotację, że dane prawo wykonywania zawodu jest „prawem warunkowym” oraz wskazuje się, czy dana pielęgniarka albo położna może wykonywać zawód samodzielnie, czy pod nadzorem innej pielęgniarki albo położnej.

Nie potrzeba nowych wzorów

Ponadto, prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 lutego 2013 r. w sprawie wzorów dokumentów o prawie wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej, zawiera miejsce do dokonania wpisu i adnotacji urzędowych, a za takie należy uznać informacje przedstawione powyżej. Resort pisze, że nie zachodzi konieczność tworzenia dodatkowych wzorów prawa wykonywania zawodu (warunkowego i na określony zakres czynności zawodowych). „Niezależnie od powyższego, należy wskazać, że celem ujednolicenia procedur w okręgowych izbach w powyższym zakresie, dobrą praktyką byłoby upowszechnienie przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych praktycznych wytycznych (np. na podstawie uchwały NRPiP), które zostaną skierowane do okręgowych izb pielęgniarek i położnych w tym zakresie” - czytamy w piśmie.

Całość korespondencji tutaj

Polecamy także:

Nowoczesne leczenie hemofilii (infografika)

Zmiany w zespole ds. szczepień personelu podmiotów leczniczych

Polscy medycy już polecieli na Słowację testować

Rusza ogólnopolskie badanie nad nowymi mutacjami koronawirusa

#NIPiP # prawo # wykonywania # zawodu # medycy # spoza # UE # MZ # podstawa # prawna
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Rokicińska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Szczepienia pacjentów onkologicznych: zapowiedzi sobie, przepisy sobie
Czytaj więcej...
Mamy projekt nowelizacji ustawy dotyczący płac w ochronie zdrowia
Czytaj więcej...
Prof. M. Bidziński: Czas skutecznie zabezpieczyć Polaków przed HPV
Czytaj więcej...
Zarobki – czy opiekunowie medyczni są zadowoleni z propozycji MZ?
Czytaj więcej...
To ilu w końcu lekarzy jest zaszczepionych?
Czytaj więcej...
Narodowy Program Zdrowia: jakie uwagi zgłoszono w trakcie konsultacji?
Czytaj więcej...
Fizjoterapeuci zapisują się na szkolenia uprawniające do szczepienia
Czytaj więcej...
Czy nowe mutacje wirusa dają inne objawy?
Czytaj więcej...
Restrykcje już nie tylko w warmińsko-mazurskim. Gdzie jeszcze?
Czytaj więcej...
Małpy w zoo w San Diego zaszczepione przeciw Covid-19
Czytaj więcej...
Pacjent zdecyduje czy chce teleporady, czy nie?
Czytaj więcej...
Związek lekarzy pisze list otwarty do pacjentów. Grozi nam paraliż
Czytaj więcej...

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl