Autor : Magdalena Gajownik
2026-05-29 13:16
Ministerstwo Zdrowia chce przedłużyć pilotaż leczenia gruźlicy wielolekoopornej prowadzonego poza szpitalem. Program ma trwać 51 miesięcy zamiast 45.
Do tej pory program miał trwać 45 miesięcy, ale po zmianach będzie przez 51 miesięcy, czyli o pół roku dłużej a to nie pierwsze wydłużanie pilotażu. Leczenie ambulatoryjne gruźlicy wielolekoopornej polega na tym, że pacjent nie musi przez cały czas przebywać w szpitalu, tylko przychodzi na regularne wizyty i jest stale pod opieką lekarzy, co z jednej strony odciąża oddziały szpitalne, ale z drugiej wymaga dobrej organizacji leczenia i pilnowania, żeby terapia była prowadzona bez przerw i zgodnie z planem. MZ chce dać sobie więcej czasu na sprawdzenie czy taki model leczenia działa i - jak czytamy w wykazie prac legislacyjnych - celem programu jest poprawa jakości i bezpieczeństwa leczenia.
Czytaj także: