• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Płace minimalne: jak wygląda aneksowanie umów?

Autor : Anna Jackowska

2022-08-12 12:38

Wdrażanie ustawy o płacach minimalnych wzbudza wiele emocji. Jak dowiadujemy się od uczestników posiedzenia Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia Narodowy Fundusz Zdrowia przekonuje, że aneksy podpisało już 84 proc. szpitali znajdujących się w sieci szpitali.

Przedstawiciele resortu zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia przekonywali dziś uczestników posiedzenia Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, że dołożyli wszelkich starań, by ustawę o płacach minimalnych wdrożyć. Filip Nowak, prezes NFZ, przyznał jednak, że proces ten jest bardzo trudny.

- Proces wysyłania aneksów rozpoczął się w dwóch ostatnich tygodniach lipca. Poza wyjątkami prawie wszystkie aneksy udało się wysłać do świadczeniodawców. Od początku sierpnia trwa proces podpisywania aneksów i odsyłania do NFZ. Największe opóźnienia w podpisywaniu aneksów obserwujemy w małych ośrodkach - informował Bernard Waśko.

Ile placówek podpisało aneksy?

Wiceprezes NFZ wskazywał również, że w sposób szczególny, co dwa dni monitorowany jest postęp podpisywania aneksów placówek znajdujących się w sieci szpitali. Obecnie współczynnik podpisanych aneksów sięga nawet 84 proc. wszystkich placówek w sieci, w odniesieniu do szpitali powiatowych wskaźnik ten wynosi około 75 proc. Sytuacja jest jednak niejednorodna. Jak informują nas uczestnicy spotkania, niemal 100 proc. aneksów podpisano m.in. w województwach lubelskim, podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim. Najgorzej sytuacja wygląda w Małopolsce, gdzie podpisano 45 proc. aneksów, i w Wielkopolsce, gdzie sygnowano 60 proc. aneksów. W pozostałych województwach poziom aneksowania sięga od 70 do 80 proc.

Bernard Waśko wskazał jednocześnie, że problemy widoczne są w przypadku świadczeniodawców skupionych w Federacji Porozumienie Zielonogórskie, którzy nie rekomendowali swoim członkom podpisywania aneksów. - W związku z powyższym aneksy zostały do nich wysłane, ale tylko 1/3 podmiotów odesłała, reszta się wstrzymuje w związku z zmianą jednego z punktów umowy dotyczącego okresu wypowiedzenia - wskazał Bernard Waśko.

Obecnie NFZ deklaruje, że kwotowo w szpitalach podpisanych jest 90 proc. aneksów, brakuje obecnie aneksów dla ratownictwa medycznego oraz nocnej i świątecznej pomocy medycznej.

Będą kolejne spotkania

Jednocześnie Piotr Bromber wskazał, że na kanwie ostatnich rozmów z pracodawcami oraz przedstawicielami samorządów (m.in. Związkiem Powiatów Polskich) zdecydowano się na przekazanie kolejnych 350 mln złotych na realizację zapisów ustawy o placach minimalnych.

- Życie ma swój bieg, NFZ i AOTMiT cały czas obserwujemy jak reaguje rynek na wprowadzane zmiany. Mamy przygotowane działania, które będą reakcją na potrzebę dodatkowego finansowania. Jedną ze zmian jest kolejne podniesienie ceny punkta w sieci szpitali w części finansowanej ryczałtowo 1,62 zł za punkt od 1 sierpnia - przekonywał Filip Nowak, prezes NFZ.

W trakcie posiedzenia uczestnicy wskazali na potrzebę przygotowania odrębnego spotkania dotyczącego podstawowej opieki zdrowotnej - na co przystał Piotr Bromber.

Polecamy także:

NIPiP przypomina, że zaniżanie wynagrodzeń jest niezgodne z prawem

K. Paprotny: dietetyk w POZ to świetna wiadomość dla pacjenta

Toksyczne działanie rtęci. Co należy wiedzieć?

#NFZ #MZ #aneksowanie #płace minimalne
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Jackowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Sejm: ustawa o in vitro przyjęta. Co zrobi prezydent?
Czytaj więcej...
Krystyna Ptok: obawiamy się o tempo prac nad projektem (WIDEO)
Czytaj więcej...
Alopecja powoduje utratę włosów. Ich brak stygmatyzuje
Czytaj więcej...
Profilaktyka raka piersi w 2024 r.: bonusy dla POZ za zbadanych
Czytaj więcej...
„Rz”: A. Niedzielski dostanie 100 tys. zł kary
Czytaj więcej...
X edycja Liderów Ochrony Zdrowia oficjalnie zakończona - podsumowanie
Czytaj więcej...
RPP przeciwko przepisywaniu amantadyny na grypę bez diagnostyki
Czytaj więcej...
NRA: ufamy, że winni nadużyć zostaną ukarani
Czytaj więcej...
Senat: kto wszedł do komisji zdrowia, a kto ma stanąć na jej czele?
Czytaj więcej...
In vitro w Sejmie: coraz bliżej do uchwalenia?
Czytaj więcej...
Sejm: płacami pielęgniarek zajmą się komisje zdrowia i finansów
Czytaj więcej...
Dolnośląskie poszerza program ochrony płodności chorych onkologicznie
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl