Autor : Anna Rokicińska
2020-12-18 09:00
Cieszą się ratownicy medyczni, niezadowoleni są lekarze i pielęgniarki. Sejm w nocy po reasumpcji głosowania uchwali ustawę o kadrach medycznych, która dopuszcza możliwość zatrudniania w Polsce medyków spoza Unii Europejskiej. Ustawa zawiera też zapisy dotyczące dyspozytorni medycznych,obsad zespołów ratownictwa medycznego czy czasu pracy.
Najpierw Senat odrzucił ustawę w całości. W nocy zajął się nią Sejm. Emocji było co nie miara, bo pierwsze głosowanie Prawo i Sprawiedliwość przegrało. Za odrzuceniem Senatu w tej sprawie zagłosowało 225 posłów (aby przegłosować potrzebna była większość bezwzględna czyli 226 głosów), przeciw było 222, 3 posłów wstrzymało się od głosu. Tym samym, wbrew stanowisku partii rządzącej, Sejm przyjął uchwałę Senatu.
Gliński mówi Witek, co ma robić
Sejmowe mikrofony są jednak czułe, a kamery zarejestrowały rozmowę wicepremiera Piotra Glińskiego z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Wicepremier podszedł do marszałek Sejmu i powiedział - Elżbieta, jest prośba od szefa, żeby zrobić przerwę, bo chyba reasumpcję trzeba będzie zrobić. Po tych słowach Witek zarządziła 10 minut przerwy. W tym czasie grupa posłów złożyła wniosek o reasumpcję reasumpcję tego głosowania. Wcześniej pozytywną opinię na temat wniosku wyraził Konwentu Seniorów. Wniosek został przez Sejm przyjęty. Powtórzono więc głosowanie na d uchwałą Senatu. Tym razem się udało i senacki sprzeciw w sprawie zapewnienia wystarczającej liczby kadr medycznych do walki z epidemią COVID-19 został odrzucony. Za odrzuceniem głosowało 234 posłów (większość bezwzględna - 228), przeciw było 220, nikt się nie wstrzymał.
Jakie są konsekwencje dla medyków?
Cieszy się Ogólnopolski Związek zawodowy Ratowników medycznych. „Czary sejmowe mary: Sejm, reasumpcją:
z łac. reasumptio- ponowne rozpatrzenie sprawy przez ten sam organ połączone z równoczesnym uchyleniem skutków uprzedniego rozstrzygnięcia.
Dz.U.2012.0.32 t.j. - Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. - Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
Art. 189. Reasumpcja głosowania. W razie gdy wynik głosowania budzi uzasadnione wątpliwości, Sejm może dokonać reasumpcji głosowania.
2. Wniosek może być zgłoszony wyłącznie na posiedzeniu, na którym odbyło się głosowanie.
3. Sejm rozstrzyga o reasumpcji głosowania na pisemny wniosek co najmniej 30 posłów.
4. Reasumpcji głosowania nie podlegają wyniki głosowania imiennego.),
ponownym głosowaniem na wniosek konwentu seniorów Sejmu jeszcze raz głosował ustawę i ją przyjął...
Czyli mamy to o co wnioskowaliśmy!” - czytamy we wpisie na profilu Związku w mediach społecznościowych.
Zadowoleni nie są ani lekarze ani pielęgniarki. Oni od początku pojawienia się projektu ustawy sprzeciwiali się jego zapisom dotyczącym możliwości dopuszczenia w Polsce do pracy medyków, spoza UE. Nowela upraszcza zasady powrotu do zawodu medycznego osób, mających przerwę w wykonywaniu danego zawodu dłuższą niż pięć lat, przez zastąpienie obowiązku odbycia przeszkolenia wykonywaniem zawodu pod nadzorem innej osoby wykonującej zawód medyczny. Lekarze i pielęgniarki podnosili, że ustawa w tym kształcie będzie zagrożeniem dla pacjentów, bo medycy spoza UE mogą mieć niższe kompetencje, będą one trudne do weryfikacji i wobec takiej osoby zniesiono wymóg umiejętności komunikowania się w języku polskim.
Co z tą reasumpcją?
Ustawa o zapewnieniu kadr medycznych w dobie epidemii mimo turbulencji i wniosku o odrzucenie ze strony Senatu została przyjęta. Jako wnioskodawca mogę powiedzieć: Dobra ustawa – skomentował po wszystkim Paweł Rychlik poseł PiS. - Reasumpcja na wniosek grupy posłów to standardowa procedura, którą przewiduje regulamin. Nie ma co się tutaj doszukiwać czegoś nadzwyczajnego - mówił w TVN24 zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.
Ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka powiedział, że jeśli PiS przegrywa w głosowaniach, to będzie je powtarzać aż do skutku. - To nie była przegrana przypadkowa - ocenił i dodał, że ważne w tym kontekście by spojrzeć na nazwiska, które poparły stanowisko Senatu. Według niego, na liście były też nazwiska posłów PiS np., lekarzy. - Potrzebny był czas na łamanie kołem, na łamanie kości - komentował Budka. Dodał, ze skoro z ust wicepremiera Glińskiego padło słowo "szef", to wiadomo, o kogo chodziło, bo nikt nie ma wątpliwości, kto jest szefem tej partii. - Każdy kto lamie prawo prędzej czy później za to odpowie - podsumował.
Polecamy także:
B. Małecka-Libera o NPZ: wszystko odbywa się bez konsultacji
Sejm: nowe, zdrowotne podkomisje stałe. Czym się zajmą?
Narodowy Program Zdrowia na ostatnią chwilę. Kiedy przyjmie go rząd?